StarCraft II

Nejočekávanější strategie roku 2010: vesmírné bitvy ve StarCraft II i válka s Napoleonem

  • 69
Při pohledu na strategickou produkci minulého roku nemůžeme déle předstírat, že tento žánr není v útlumu. Pryč jsou roky, kdy každý měsíc vyšlo hned několik strategií a každoročně se urodilo slušné množství dobrých až skvělých titulů. Přesto se chystá několik slibně vyhlížejících her. A právě ty vám představíme v našem přehledu.

Úpadek strategických her
Velcí vydavatelé se stále více bojí do strategií investovat své prostředky a vkládají je raději do akčních her. Finanční úspěch mají mnohem jistější. Naopak opravdu dobře prodejných strategií je jen několik do roka.

Ale i to už přestává stačit. Třeba moloch Electronic Arts se rozhodl skončit se sérií Command and Conquer. Letos vyjde její poslední, čtvrtý díl a poté bude dotyčné studio rozpuštěno.

Ani u Blizzardu už strategie netvoří osu úspěchu firmy. Jistě, Starcraft je pořád zárukou značných prodejů, ovšem orientaci poněkud jiným směrem dokládá třeba skutečnost, že na druhém dílu této strategické pecky pracuje pouhých 40 lidí.

Těžko říct, zda strategický žánr prochází jen přechodnou krizí, která pomine a zanedlouho nastoupí zpět na vzestupnou křivku produkce a kvality. Jsem spíš skeptický, už jen kvůli silné pozici konzolí a snahy vydavatelů mířit svými tituly na co nejširší spektrum platforem.

Bohužel, ani letos to nevypadá, že by strategie ztrátu svého významu zastavily. Vyjde sice několik titulů velkých jmen, ovšem okolí tvořící žánrovou podpěru zůstává pusté.

Command and Conquer 4

Nový Command and Conquer hází sběrače tibéria a výstavbu základen přes palubu a nechává je historii. Tiberium Twilight se bude hrát o dost dynamičtěji než tomu bylo u předchozích sérií. Jako mobilní základny budou sloužit takzvaní "Crawleři".

Command and Conquer 4 (PC) Command and Conquer 4 (PC) Command and Conquer 4 (PC)

Podle volby typu Crawlera se budete spoléhat na určení jednotek a schopností, které dostanete k dispozici. Bude buď ofenzivní, defenzivní nebo podpůrné.

Jednotky mají sbírat zkušenosti a následně je promění ve speciální schopnosti. Každopádně: herní princip bude výrazně upravený a asi nebude jednodušší. Vždyť jednotky už nestojí žádné peníze ani suroviny, nýbrž jen čas nutný k produkci. Ještě že zůstanou hraná videa, včetně hlavního záporného hrdiny Kanea.

Prognóza: Čtvrtý Command and Conquerse bude od svých předchůdců velmi odlišný. Jeho úspěch bude záviset na kvalitním vyvážení a atraktivním obsahu.

Napoleon: Total War

Australští Creative Assembly chystají Napoleona, něco mezi přídavkem a samostatnou hrou, kterou bude možné hrát samostatně.

Napoleon: Total War (PC) Napoleon: Total War (PC) Napoleon: Total War (PC)

Opět přinese skvělou kombinaci z tahového politikaření a realtimového bojování. Jak už název napovídá, obsah čerpá z francouzských revolučních a poté napoleonských válek. Napoleon se ve třech kampaních postaví zbytku Evropy.

Zatímco první dvě by měly být komornější, zahrnou jen teritoriálně omezená tažení a budou hratelné pouze za Francii, v kampani třetí se už vyřádíte na celé Evropě. Na výběr budou i další národy včetně Rusů, Britů, Prusů či Rakušanů.

Prognóza: Na Napoleonovi není moc co zkazit. Téma je zajímavé a funkční mechanismy převzaté z Empire jsou výborné. Můžeme doufat, že drobné změny v konceptu dobře zapadnou a že trojice kampaní nebude jen vařením z vody.

R.U.S.E.

Že by v Ubisoftu tvůrci strategií neměli žádné myši? Alespoň podle toho, že R.U.S.E. sází na netradiční způsob ovládání, to tak vypadá.

R.U.S.E. R.U.S.E. R.U.S.E.

Bude to chtít trochu dražší výbavu, konkrétně Windows 7 a dotykový displej k tomu. Kdo jím disponuje, může se těšit na ovládání jednotek v bitvách druhé světové války gesty.

Titul bude ovladatelný pochopitelně i myší, tím však ztratí hodně ze své výlučnosti. Orientuje se především na bitvy s možností masivního zoomu. V jednu chvíli můžete být na generálském stole a přehlížet celé okolí bojiště, v dalším už těsně nad svými jednotkami.

Prognóza: Zabírání sektorů s matoucími manévry, jízda kamery jako v Google Earth a ovládání ve stylu iPhone – to je R.U.S.E., velký experiment, který za ideálních okolností do strategického žánru přinese svěží vítr. Spíše ale předběhne dobu.

Supreme Commander 2

První Supreme Commander se vyznačoval obrovskými jednotkami, neskutečně početnými masami bojeschopných strojů a neuvěřitelně rozsáhlými mapami.

Supreme Commander II Supreme Commander 2 Supreme Commander: Forged Alliance (PC)

Ve druhém díle by to celé nemělo být jen ještě větší, ale především přehlednější a propracovanější. Příliš komplikovaný systém získávání surovin, který přivedl řadu hráčů za pár minut na mizinu, bude notně zjednodušen.

Dvojka se mnohem více soustředí na atmosféru a zintezivní prožitku z dříve anonymních bitev. Nové ale i staré známé jednotky by vám kvůli svým speciálním schopnostem měly mnohem více přirůst k srdci.

Prognóza: Je bez debat, že první díl byl ohromující, ale také poněkud duševně vyprázdněný. Proto slibuje Chris Taylor více příběhu a atmosféry. Těžko říct, zda to v tak masivní hře vůbec bude možné.

Starcraft 2

Na rozdíl od Command and Conquer 4 zůstává ve Starcraftu 2 vše při starém, tedy stavba základny, těžba surovin a dokonce i zastaralé ovládání, na něž ale milovníci multiplayerových partií nedají dopustit. Právě ovládání je jedním z hlavních prvků hry a podle jeho zvládnutí se pozná dobrý hráč od špatného.

Starcraft 2 (PC) Starcraft 2 (PC) Starcraft 2 (PC)

Ani po grafické stránce nečekejte kdovíjakou opulentnost. Starcraft 2 je sice barevnější a rozhodně nevypadá špatně, ovšem mnohem důležitější roli hraje přehlednost bitev tří ras, Terranů, Zergů a Protossů.

Kromě multiplayeru si užijete také singleplayerových kampaní. Ty budou distribuovány jednotlivě. Letos vyjde pouze terranská epizoda Wings of Liberty, která nabídne pětatřicet až čtyřicet misí, na nichž si Blizzard dává podle všeho velmi záležet a snaží se, aby nepodlehly stereotypům.

Prognóza: Očekávání vkládaná do Starcraftu 2 snad ani vyšší být nemohou. A pokud by se náhodou nepovedl, žánr RTS by dostal takovou ránu, že by se z ní už ani nemusel vzpamatovat. Starcraft 2 je totiž zřejmě jedinou strategií, která stále má ambice, stát se skutečně obřím hitem.

The Settlers 7

Série Settlers se v posledních dvou dílech marně snažila navázat na slávu svých předchůdců. Není těžké uhodnout, proč tomu tak bylo. Autoři se až příliš nechali unést moderními trendy a především pátí Settlers se stali až nepříjemně unifikovaným produktem.

Settlers 7 Settlers 7 Settlers 7

Nezbývá než upřít zraky k sedmičce, která slibuje návrat ke kořenům, byť stále s dodatkem svěžích prvků. Nejdůležitější roli opět dostane výstavba sídla a starost o obyčejné osadníky.

Hodně dobře vypadá systém vítězných podmínek. Pro každou misi je stanoveno hned několik bodů, jejichž naplňováním lze získávat body nutné k vítězství. Kdo například první postaví katedrálu, dostane pořádnou bodovou dotaci. Podmínky budou částečně i bojové, ovšem vzhledem ke konceptu nebudou podstatné.

Prognóza: The Settlers 7 mají šanci přilákat fanoušky, které posledními dvěma díly série ztratila. Jen musí vrátit zpět radost z prosté výstavby a omezit vliv obyčejných RTS.

Další

Bohužel, o mnoho více toho letos ve strategickém žánru nezažijeme. Z těch drobků uveďme první datadisk k Dawn of War 2 s podtitulem Chaos Rising nebo Disciples 3 coby nejslibnějšího zástupce tahové odnože strategií, jehož vydání ale stále není jisté - nějakou dobu už jsme o něm neslyšeli. Snad nedopadne jako Jagged Alliance 3. Ten tvůrce donedávna vedl ve svém portfoliu, nyní tam už ale není, takže pokračovatele této legendární série se jen tak nedočkáme.