Montrealští hokejistém Tomáš Plekanec (vlevo), Roman Hamrlík (dole) a Marc-Andre Bergeron se radují z gólu. | foto: AP

Plekanec trefil Montrealu výhru, brankář Pavelec po třech gólech střídal

• 19
V osmi středečních zápasech hokejové NHL se prosadili pouze dva Češi. Lídr bodování našich zástupců v zámořské soutěži, útočník Tomáš Plekanec, zařídil gólem z prodloužení vítězství Montrealu na ledě Tampy Bay. Zkušený Milan Hejduk si odnesl pro změnu jednu asistenci z vítězného duelu Colorada s Ottawou. Hokejisté Bostonu třemi rychlými góly vyhnali brankáře Atlanty Ondřeje Pavelce na střídačku.

V pondělí hokejisté Montrealu (prohra 2:4) na ledě Ottawy přišli o čtyři zápasy trvající neporazitelnost z úvodu své aktuální sedmidílné venkovní série.

Dlouho to ovšem netrvalo a kanadský celek se opět naladil na vítěznou vlnu, když ve středu trefil Canadiens pátou výhru z posledních šesti venkovních duelů gólem z prodloužení produktivní Tomáš Plekanec.

Lídr bodování Čechů v NHL zaznamenal proti Tampě Bay v čase 63:32 svou devátou branku a celkově 45. bod (9+36) z 42. startu sezony. Montreal se tak mohl radovat z vítězství 2:1 po prodloužení. V řádné hrací době hosty poslal do vedení v 30. minutě Brian Gionta, Lightning si však vynutili nastavení vyrovnáním beka Kurtise Fostera ze 44. minuty.

"Nebylo to dneska špatné, nemám si na co stěžovat. Doufám, že zažiju více takových dnů," žertoval po zápase Plekanec se zámořskými novináři. Kladenský odchovanec byl vyhlášen třetí hvězdou duelu, ve kterém vítězným gólem potvrdil své kvality oceněné nominací na olympijské hry ve Vancouveru.

Po šesti vynechaných duelech kvůli zranění kolene se do sestavy Canadiens navrátil zkušený bek Roman Hamrlík (35z. - 14 bodů, 5+9). Tampa naopak znova nastoupila bez Lukáše Krajíčka (23z. - 1 bod, 0+1). Podívejte se na přesnou trefu Plekance, který na sebe při brejku 2 na 1 vzal odpovědnost:

Boston podruhé vyhnal Pavelce na střídačku

Na hokejisty Bostonu nebude gólman Atlanty Ondřej Pavelec vzpomínat v dobrém. V zápase z 23. prosince jej totiž po třech rychlých gólech vyhnali na střídačku už v čase 10:52, kdy na 3:0 pro Bruins zvyšoval Vladimír Sobotka.

Ve středeční konfrontaci pak český gólman opět po třech inkasovaných gólech přenechal místo Johanu Hedbergovi. Jediným rozdílem bylo, že v brance vydržel do 17. minuty. Pod jeho střídání se tentokrát podepsali střelci Byron Bitz, Marco Sturm a Steve Begin.

V prostřední dvacetiminutovce ještě pojistil náskok Bostonu čtvrtou brankou překvapivý člen olympijské nominace Kanady, centr Patrice Bergeron. Finský gólman domácích Tuukka Rask si poradil se všemi 18 střeleckými pokusy Thrashers a po výsledku 4:0 uhájil své druhé čisté konto sezony.

Další zápas čeká hokejisty Bostonu až 1. ledna, kdy v rámci akce Winter Classic poměří síly pod širým nebem s Philadelphií.

Brodeur vychytal další nulu proti Pittsburghu

Když se 21. prosince radoval gólman New Jersey Martin Brodeur z nuly proti Pittsburghu (vítězství 4:0), dosáhl rekordního 104. čistého konta kariéry. Ve středu si kanadský reprezentant bezchybný výkon proti obhájcům Stanley Cupu zopakoval a svůj zápis do historie tak opět posunul dál.

Devils vyhráli 2:0 poté, co se prosadili mladý Švéd Niclas Bergfors a kapitán Jamie Langenbrunner. Brodeur zastavil 32 puků, přičemž nejvíce jej s pěti pokusy zaměstnávali Bill Guerin a Jordan Staal.

Philadelphia rozdrtila Rangers

Stejně jako hokejisté Bostonu (výhra 4:0 nad Atlantou) si před novoročním zápasem pod širým nebem zvedli sebevědomí jednoznačným triumfem i zástupci Philadelphie Flyers, když v divizním derby smetli domácí Rangers vysoko 6:0 a připsali si už čtvrtý dvoubodový zisk v řadě.

New York, hrající bez zraněného Václava Prospala (38z. - 32 bodů, 8+24), prohrával 0:3 už po 14. minutách hry. Flyers poslali do vedení Blair Betts, Danny Briere a Claude Giroux. Další průběh utkání si podmanil hostující Simon Gagne, jenž díky zásahům z 21., 35. a 52. minuty mohl oslavit hattrick.

Švédská jednička pro olympiádu ve Vancouveru, Henrik Lundqvist, vydržela v brance Rangers ve svém jubilejním 300. startu v NHL pouze úvodních 20. minut hry.

Neuvirth čelil dvakrát trestnému střílení

Po domácím selhání s Carolinou (3:6) padli hokejisté Washingtonu také na ledě silného San Jose, které uspělo po výsledku 5:2. Všech pět branek inkasoval český gólman Capitals Michal Neuvirth, jenž dostal počtvrté z posledních pěti utkání přednost před José Theodorem.

Rodák z Ústí nad Labem si připsal 28 úspěšných zákroků, na dvě střely Joe Pavelskiho, zakončení Torrey Mitchella a úspěšně řešená trestná střílení Ryanea Clowea a Joe Thorntona byl ovšem krátký.

Capitals se prosadili až v závěrečné třetině, kdy zmírnili porážku Mike Knuble a Alexandr Ovečkin. Produktivní ruský forvard Washingtonu zaznamenal svůj 12. bod z posledních pěti startů a celkově 26. trefu sezony, díky čemuž se v tabulce kanonýrů NHL dotáhl na vedoucího Mariána Gáboríka z Rangers.

Boston - Atlanta 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)
7. Bitz, 13. Sturm, 17. Begin, 35. Bergeron. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 17 minut, z 10 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 70 procent. Střely na branku: 30:18. Diváci: 17.565.

New Jersey - Pittsburgh 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
2. Bergfors, 60. Langenbrunner. Střely na branku: 33:32. Diváci: 17.625.

NY Rangers - Philadelphia 0:6 (0:3, 0:2, 0:1)
21., 35. a 52. Gagne, 1. Betts, 12. Briere, 14. Giroux. Střely na branku: 22:31. Diváci: 18.200.

San Jose - Washington 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
16. a 48. Pavelski, 17. Mitchell, 37. Clowe z tr. střílení, 49. J. Thornton z tr. střílení - 45. Knuble, 53. Ovečkin. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 84,8 procenta. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17.562.

Ottawa - Colorado 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
9. a 55. Shannon, 48. Foligno - 16. Quincey, 19. Durno, 22. Duchene (Hejduk), 45. O'Reilly. Střely na branku: 30:20. Diváci: 17.823.

Calgary - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
7. Bourque, 23. Conroy - 21. Parse. Střely na branku: 21:24. Diváci: 19.289.

Edmonton - Toronto 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)