Čína žádosti o milost nevyslyšela a Brita za pašování heroinu popravila

  • 975
V Číně popravili smrtící injekcí Brita Akmala Shaika. Soud mu loni vyměřil nejvyšší trest za pašování heroinu a postupně odmítl všechna odvolání, žádosti o milost i intervenci Londýna. Příbuzní odsouzeného tvrdili, že je psychicky nemocný. Shaik se stal prvním Evropanem po téměř 60 letech, kterého v Číně popravili.

Britský premiér Gordon Brown popravu 53letého otce pěti dětí tvrdě odsoudil a řekl, že je "zděšený a zklamaný" faktem, že Čína nevyslyšela opětovné žádosti o milost. "Konkrétně jsem znepokojený tím, že nebylo provedeno žádné lékařské vyšetření jeho psychického stavu," uvedl ve svém prohlášení podle deníku The Times.

Čína na ostrá slova z Londýna reagovala v podobně příkrém tónu a agentura Reuters upozornila, že by poprava mohla vyvolat diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi. "Nikdo nemá právo mluvit špatně o svrchovanosti čínského soudnictví," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

"Vyjadřujeme hlubokou nespokojenost a nesouhlas s neopodstatněnými  britskými obviněními," dodala a vyzvala Brity, aby nepoškodili britsko-čínské vztahy. Britské ministerstvo zahraničí si ale později podle agentury AFP předvolalo čínskou velvyslankyni ve Velké Británii, aby jí sdělilo, že popravu Akmala Shaikha odsuzuje.

Čína tě za pár hodin popraví

Rozsudek prozradili odsouzenému Britovi bratranci

O milost pro Akmala Shaika opakovaně žádala rodina, která ho označila za duševně nemocného, a exekuci se snažil zabránit i Londýn. Británie intervenovala v Číně ve prospěch Shaika za poslední dva roky hned 27 krát, řekl zástupce ministerstva zahraničí Ivan Lewis televizi BBC.

Britský ministerský předseda Gordon Brown i rodina popraveného muže se snažili rozsudek zvrátit ještě na poslední chvíli. Bratranci Akmala Shaika navštívili odsouzeného v pondělí ve vězení - až od nich se dozvěděl, že má být v úterý popraven. Zpráva ho prý vyděsila, ale nevzdával se naděje na milost.

Kdo byl před Shaikem

Čína popravila naposledy Evropana v roce 1951 - kulka tehdy ukončila život Itala Antonia Rivy, jehož poslal soud na smrt spolu s Japoncem Rujčim Jamagučim za to, že se podíleli na pokusu zavraždit někdejšího komunistického vůdce Mao Ce-tunga a další vysoce postavené komunistické činitele.

Zdroj: Humanitární organizace Reprieve

"Byl pochopitelně velmi rozrušený, když se to od nás dozvěděl," popsal jeho bratranec Soohail Shaik. Pro odsouzeného to byl navíc první přímý kontakt s příbuznými za poslední dva roky od roku 2007, kdy ho policie zadržela.

Pohřeb bude do 24 hodin

Čína nicméně odmítla všechny pokusy o odvolání, žádosti o milost i apel britského premiéra Gordona Browna a jméno Akmala Shaika se zařadilo na dlouhý seznam lidí, kteří jsou v Číně každoročně popraveni (je to více než ve všech ostatních zemích uplatňujících nejvyšší tresty dohromady).

Je však prvním Evropanem za téměř 60. let, jehož život tamní popravčí ukončili. Naposledy se tak stalo v roce 1951, připomněla agentura Reuters. Shaika popravili smrtící injekcí dopoledne místního času v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti.

Podle televize BBC nebude tělo Brita repatriováno do Spojeného království ale v souladu s muslimskými zvyky ho do 24 hodin pohřbí.

Akmal Shaik

Původem Pákistánec Akmal Shaik skončil v čínském vězení v roce 2007 poté, co u něj při příletu z Tádžikistánu policie našla téměř čtyři kilogramy heroinu. Na smrt ho soud poslal v říjnu 2008 během procesu, který trval pouze půl hodiny.

Jeho rodina v Londýně tvrdí, že trpěl maniodepresivní psychózou a do Číny ho vylákali dva neznámí muži, kteří mu slíbili pomoci odstartovat kariéru v populární hudbě.

Zatímco Británie obvinila Čínu, že nevzala v úvahu Shaikův duševní stav, Peking si celou dobu stál za tím, že jeho případ byl řešen v souladu se zákonem. "Pašování drog je vážným trestným činem. Práva obžalovaného byla plně zajištěna," řekla minulý týden na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Tresty smrti v Číně

- V roce 2008 Čína podle Amnesty International popravila 1 718 lidí.
- V Číně se tak podle odhadů uskutečnilo 72 % všech světových poprav.
- Úřady vyměřily nejvyšší trest za 60 různých druhů přestupků včetně krácení daní nebo zpronevěry.
- Odsouzenci na smrt jsou většinou zastřeleni, ale některé provincie používají smrtící injekci.
Zdroj: BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video