V Litvě fungovaly dvě tajné věznice CIA, odhalilo parlamentní vyšetřování

  • 40
Litevská parlamentní komise zveřejnila výsledky vyšetřování týkajícího se tajných věznic CIA v zemi. Odhalila, že v Litvě fungovala v letech 2004 a 2005 nejméně dvě tajná zařízení americké zpravodajské služby, ve kterých agenti nezákonně zadržovali podezřelé z terorismu.

Parlamentní vyšetřování spustila v listopadu reportáž americké televize ABC, která přišla se zjištěním, že CIA provozovala tajnou věznici v bývalé luxusní jezdecké škole u litevského Vilniusu. - více o věznici v Litvě čtěte zde

JAK VZNIKÁ TAJNÁ VĚZNICE

- Bývalou jezdeckou akademii pro litevskou smetánku v Antivilai koupila podle zjištění stanice v roce 2004 společnost Elite, která je podle dokumentů od litevských vládních činitelů "přední firmou CIA".
- Vnitřek dřevěné stavby nechala obehnat betonovou zdí a v jejích útrobách vystavěla betonové cely pro zadržené. Každá prý měla sprchu, postel a toaletu.
- Vedle nich vznikly zvláštní cely pro výslechy. Personál vězení obýval vedlejší stáj, která byla přestavěna na ubytovnu.      autor: ČTK

Zákonodárci si pak před vyšetřovací komisi pozvali více než padesát lidí včetně bývalých prezidentů Valdise Adamkuse a Rolandase Paskase. Z vyšetřování poslanců podle BBC vyplynulo, že v zemi byly nejméně dva tajné žaláře. Zřízení obou prý povolily příslušné úřady.

"Identifikovali jsme dva prostory. V roce 2002 začal být realizován první projekt. V souladu s přáním našich partnerů a danými podmínkami byl určen pro přijetí a výslechy jedné osoby. Druhý objekt začal být připravován v roce 2004," upřesnil předseda parlamentní komise Arvydas Anusauskas.

Podle agentury AP ale není jasné, zda tyto věznice vůbec byly uvedeny do provozu: nepodařilo se prý nalézt příslušné důkazy. Podle BBC ale v jednom z center bylo minimálně osm vězňů, podobné informace má i televize ABC.

Věznice v Litvě? Určitě ne, tvrdí exprezident

"Jsem si naprosto jistý, že zde v Litvě žádná věznice CIA nebyla, nikdo mi to nedokázal," uvedl ale bývalý litevský prezident Valdas Adamkus, který stál v čele státu do letošního července. Rovněž další bývalí čelní představitelé státu popřeli, že by o tajných věznicích věděli.

Komise také přišla na to, že na místních letištích v letech 2005 a 2006 přistávala letadla CIA. Litevské úřady se ke strojům nesměly ani přiblížit, natož dostat informace, kdo je na palubě. CIA měla mít právo dopravovat své vězně do zařízení a poté ven ze země bez celní a pasové kontroly.

Věznice vznikla po Bushově návštěvě

O tajných věznicích v Litvě v listopadu poprvé informovala televize ABC. Podle ní Litva odsouhlasila provozování tajné věznice CIA po návštěvě bývalého prezidenta Spojených států George Bushe ve Vilniusu v roce 2002, kdy slíbil zemi podporu v její snaze vstoupit do Severoatlantické aliance.

V březnu roku 2004 prý zpravodajská služba jezdeckou akademii odkoupila od rodiny majitelů a zřídila si tam tajné místo, kde mohla vyšetřovat až osm podezřelých teroristů najednou. To mělo trvat do listopadu 2005.

Ve stejném roce se dostaly na veřejnost informace o tajných amerických věznicích mimo území USA. Média psala o tom, že se nacházely také v některých postkomunistických zemích, včetně Rumunska či Polska. - více o vězeních CIA ve světě čtěte zde

O rok později připustil existenci těchto zařízení ve světě tehdejší prezident George Bush, nejmenoval však žádné země. V dubnu letošního roku pak CIA oznámila, že uzavřela všechna svá tajná vězení ve světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue