Brankář New Jersey Martin Brodeur přijímá gratulace spoluhráčů

Brankář New Jersey Martin Brodeur přijímá gratulace spoluhráčů. | foto: AP

Plekanec zazářil čtyřmi body, gól slavili Eliáš, Frolík, Havlát, Hejduk a Vrbata

• 22
V jedenácti pondělních zápasech NHL na sebe nejvíce upozornil gólman New Jersey Martin Brodeur, který na ledě vítězů Stanley Cupu z Pittsburghu vychytal rekordní 104. nulu kariéry. Českým hokejistům se rovněž dařilo, zářili zejména Tomáš Plekanec (1+3), mladíček Michael Frolík (1+2) a Patrik Eliáš (1+1). Gól dále slavili Martin Havlát, Milan Hejduk a Radim Vrbata.

Útočník Tomáš Plekanec (38z. - 40 bodů, 7+33) v pondělí jednoznačně potvrdil, kdo je aktuálně nejproduktivnějším českým hokejistou sezony NHL 2009/10.

Kladenský odchovanec čtyřmi body (1+3) režíroval vítězství Montrealu na ledě Atlanty v poměru 4:3 po prodloužení. Ve skvělé formě hrající centr nejprve v 22. minutě svou 7. brankou sezony vyrovnával průběžné skóre na 1:1 a následně asistoval u gólu Andreje Kosticyna.

Když domácí Thrashers během úvodních dvou minut třetí třetiny otočili stav z 1:2 na 3:2 po dvou zásazích Nika Antropova, na jehož první brance se přičinil i ve čtvrtém duelu za sebou bodující bek Pavel Kubina (34z. - 20 bodů, 4+16), přišla opět řada na Plekance.

Český reprezentant figuroval u dvou akcí zakončených ofenzivním obráncem Marc-Andre Bergeronem. Ten nejprve v čase 58:15 zařídil vyrovnání na 3:3 a ve třetí minutě nastavení rozhodl o vítězi.

"Bylo tam hodně, opravdu hodně střel. Ale vyhráli jsme a to je to hlavní," shrnul utkání slovenský brankář vítězů Jaroslav Halák, jenž čelil úctyhodným 50 střeleckým pokusům Atlanty. Domácí Johan Hedberg, jenž dostal přednost před Ondřejem Pavelcem, byl vystaven 23 pokusům Canadiens.

Brodeur rekordmanem, Eliáš bodoval v 8. duelu v řadě

Od vyrovnání čekal kanadský gólman Martin Brodeur pouhých sedm zápasů na přepsání 40let starého rekordu Terry Sawchuka v počtu čistých kont ze základních částí National Hockey League.

Své jubilejní 104. nuly kariéry se jednička New Jersey navíc dočkala na ledě finalistů Stanley Cupu z Pittsburghu, kteří v pondělí aktuálně nejlepšímu týmu NHL podlehli 0:4.

Brodeur, jenž kromě Sawchuka letos překonal rovněž i dva rekordy Patricka Roye v počtu startů a celkovém součtu odchytaných minut, zneškodnil 35 střeleckých pokusů Penguins.

Góly Devils do sítě domácího Marc-Andre Fleuryho pak nasázeli obránci Bryce Salvador s Markem Fraserem a útočníci Niclas Bergfors a Patrik Eliáš, který díky bilanci (1+1) bodoval už v osmém zápase v řadě.

Třebíčský rodák během dané série posbíral deset zápisů za pět branek a stejný počet asistencí. Celkově pak loňský lídr bodování Čechů v NHL má na kontě už 20 bodů (8+12) z 21. startů.

Frolík posbíral 3 body, Vokoun byl blízko nuly

Před sezonou favorizovaní hokejisté Philadelphie se stále trápí. V pondělí na domácím ledě utrpěli už čtrnáctou porážku z posledních sedmnácti duelů, když po výsledku 1:4 nestačili na Floridu s pozorným českým brankářem Tomášem Vokounem.

Karlovarský rodák si poradil s 30 ranami Flyers a za svá záda pustil pouze jediný puk z hole Braydona Coburna. Ten jej připravil o čisté konto až v čase 53:47.

Panthers si postupně vypracovali čtyřgólový náskok, jemuž daly základ úspěšné přesilové hry. Faul Philadelphie potrestali Stephen Weiss (1+3), Michael Frolík (1+2) a Nathan Horton (2+0), který skóroval i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě.

Stále teprve 21letý Frolík ziskem tří bodů jen potvrdil skvělou formu z posledních dní. Za předchozích sedm startů totiž vyprodukoval už devět bodů (4+5) a celkově má ve statistikách 23 zápisů (11+12) z 38 odehraných utkání. Panthers do zápasu nastoupili bez zraněného Kamila Krepse a na farmu odeslaného Michala Řepíka.

Hejduk s Havlátem skórovali ve vzájemném duelu

Až na pátý pokus se letos podařilo hokejistům Colorada uspět nad Minnesotou. Stalo se tak na ledě arény Wild jménem Xcel Energy Center, odkud si Avs odváží dva body po těsném výsledku 4:3.

Hosté po dvou třetinách vedli už 4:1, když se prosadili nováček Matt Duchene, Chris Stewart, Matt Hendricks a český střelec Milan Hejduk (31z. - 24 bodů, 14+10). Pardubický odchovanec slavil svou 14. trefu sezony, díky čemuž se v pořadí českých kanonýrů vyrovnal druhému Tomáši Fleischmannovi z Washingtonu. Lídr Milan Michálek z Ottawy má na kontě 16 zásahů.

V závěrečném dějství Minnesota ještě zdramatizovala skóre dvěma góly z holí Owena Nolana a Martina Havláta (30z. - 20 bodů, 6+14), který bodoval pošesté za sebou (během dané série 4+5). Na vyrovnání již ale nedosáhla.

Hanzal se pěstmi zastal střelce Vrbaty

Útočník Phoenixu Martin Hanzal se v letošní sezoně už podruhé představil v roli ochránce svých spoluhráčů. Poprvé se 8. října pustil do buffalského Patricka Kalety, který nevybíravě sestřelil Petra Průchu. V pondělí se pak na domácím ledě nebál dokonce ani vyhlášeného bitkaře Columbusu Jareda Bolla, který se sápal po Radimu Vrbatovi.

Kromě pěstního souboje se Hanzal do vítězného utkání Coyotes v poměru 5:2 zapsal i asistencí u trefy na průběžných 4:1 z hole krajana Vrbaty. Bezprostředně po dané akci se pak odchovanec českobudějovického hokeje pustil do bitky, která pro něj skončila krvavým šrámem v obličeji:

Skvělý zápas v dresu Phoenixu odehrál mladý Kanaďan Scottie Upshall, jehož konto se rozrostlo o čtyři body (2+2). Zmiňovaný Vrbata se radoval z gólu podvanácté v sezoně, přičemž z posledních sedmi startů vytěžil už pět branek.

Carolina - NY Rangers 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
21. Samsonov - 22. Gáborík (Rozsíval), 42. Dubinsky (Prospal), 60. M. Staal. Střely na branku: 33:31. Diváci: 16.514.

NY Islanders - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
17. Hunter, 37. Thompson - 43. a 52. Malone, 27. Stamkos, 40. Lecavalier. Střely na branku: 38:28. Diváci: 10.864.

Philadelphia - Florida 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
54. Coburn - 5. a 46. Horton (na druhou Frolík), 23. Weiss (Frolík), 42. Frolík. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 31 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Střely na branku: 31:30. Diváci: 19.323.

Toronto - Buffalo 2:3 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)
24. Stalberg (T. Kaberle), 38. White - 7. Paetsch, 53. Hecht, 64. Roy. Střely na branku: 36:30. Diváci: 19.235.

Atlanta - Montreal 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)
41. a 42. Antropov (na první Kubina), 20. Kovalčuk - 59. a 63. Bergeron (na obě Plekanec), 22. Plekanec, 31. A. Kosticyn (Plekanec).
Střely na branku:
50:23. Diváci: 15.075.

Pittsburgh - New Jersey 0:4 (0:1, 0:3, 0:0)
5. Salvador, 21. Bergfors, 29. Eliáš, 32. Fraser (Eliáš). Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.132.

Minnesota - Colorado 3:4 (0:1, 1:3, 2:0)
34. Clutterbuck, 53. Nolan, 54. Havlát - 20. Duchene, 24. Stewart, 31. Hejduk, 38. Hendricks. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.244.

Dallas - San Jose 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
41. Benn, 46. Eriksson - 39. a 43. Marleau, 30. Pavelski, 60. Clowe. Střely na branku: 38:31. Diváci: 18.532.

Ottawa - Boston 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
44. Bergeron, 54. Sturm. Střely na branku: 29:29. Diváci: 19.865.

Phoenix - Columbus 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
8. a 48. Upshall, 12. Lombardi, 25. Doan, 34. Vrbata (Hanzal) - 27. Brassard, 49. Vermette (Voráček, Hejda). Střely na branku: 23:27. Diváci: 9.348.

Edmonton - St. Louis 2:7 (1:1, 1:4, 0:2)
10. Gagner, 26. Penner - 23. a 43. McDonald, 8. Perron, 34. Boyes, 37. Berglund, 38. McClement, 57. Steen. Střely na branku: 25:26. Diváci: 16.839.