Svět bouřil kvůli klimatu, na summitu v Kodani zadrželi tisícovku výtržníků

  • 396
Desetitisíce lidí demonstrovaly po celém světě za přijetí nové dohody o snížení emisí. Největší a nejbouřlivější protest se konal v dánské Kodani, která hostí historický summit o klimatu. Policie kvůli výtržnostem zadržela skoro tisíc lidí. Další velké demonstrace se konaly v Austrálii a v Asii.

Dánská policie zadržela 968 aktivistů, většinu z nich v noci propustila. Ve vazbě zůstalo 13 lidí, z toho tři, jeden Francouz a dva Dánové, stanou kvůli útokům na zasahující policisty před soudem.

Dánská policie v akci během demonstrace za snížení emisí v Kodani, která hostí historický summit o klimatu (12. prosince 2009)Zatýkání bylo "preventivní" a policie se k němu uchýlila poté, co malé skupiny výtržníků začaly házet kameny, lahve a dělobuchy, řekl mluvčí dánské policie Henrik Jakobsen. Policie prý chtěla zajistit, aby manifestaci neohrozili radikálové.

Server news.com.au zveřejnil výpovědi australských účastníků pochodu, podle kterých byl zákrok policie dopředu plánovaný a neoprávněný. Simon Sheikh z australského aktivistického hnutí Get Up prý sledoval zásah z okna svého bytu. Úřady podle něj na poklidně pochodující účastníky manifestace, mezi kterými byly také ženy a děti, vyslaly policejní oddíly těžkooděnců.

Organizátoři odhadli počet účastníků manifestace na 100 tisíc, policie na 30 tisíc. Akce se zúčastnilo také nejméně 60 Čechů z Hnutí Duha a organizace Greenpeace. Vybavili se velkými transparenty a plakáty s hesly vyzývajícími k ochraně klimatu a nafukovacími balony v podobě zeměkoule a sněhuláka.

Atmosféra v Kodani byla podle Čechů dlouho poklidná, přátelská a uvolněná. "Asijští účastníci si dokonce fotí evropské policisty, protože policii v takovém klidu při podobné akci nikdy neviděli," řekl Karel Polanecký z Hnutí Duha. To se však podle policisty, s nímž hovořila agentura Bloomberg, během odpoledne změnilo.

Již v sobotu ráno uspořádala skupina 2000 aktivistů v modrých pláštěnkách lidskou vlnu, která zatopila hlavní náměstí se symbolickou burzou emisních povolenek. Podle Polaneckého to byla cílená akce proti tomuto obchodování.

Právě v dánské metropoli má vzniknout nová dohoda o klimatu. Jejím cílem je další omezování emisí skleníkových plynů, které by zabránilo oteplování planety a zaručilo menší znečišťování ovzduší.

Červená trička a bubny, připojí se i církev

Demonstranti chtěli přinutit účastníky kodaňské konference k podepsání dohody i na jiných místech světa.

Podobné akce se dnes pořádaly ve více než 130 zemích. Konalo se přes 3000 shromáždění. Manifestovalo se v Berlíně, Londýně, Amsterodamu, Aténách či Miláně. Okolo 50 tisíc lidí protestovalo v Austrálii, zejména v Canbeře, Sydney a Melbourne.

"Je životně důležité, aby v příštím týdnu světoví lídři přijali závazek ohledně klimatu," řekla agentuře AFP aktivistka Tricia Phelanová.

Manifestace za přijetí nové emisní dohody - Filipíny.

Manifestace za přijetí nové emisní dohody - Filipíny.

Ve filipínské Manile se dopoledne před radnicí sešlo několik stovek lidí s červenými tričky a bubny k takzvané hlučné demonstraci. "Máme na sobě červená trička na znamení poplachu, abychom světu řekli, že zbývá málo času," prohlásil Ali Obusan z tamního hnutí Greenpeace.

V indonéském hlavním městě Jakartě zase demonstrovalo asi 150 lidí před ambasádou USA. Chtěli vyzvat předního světového znečišťovatele ovzduší, aby se postavil do čela snižování emisí a pomohl s jejich snižováním dalším zemím. Aktivisté se sešli na manifestaci také v japonském Tokiu.

Manifestace za přijetí nové emisní dohody v dánské Kodani.

Manifestace za přijetí nové emisní dohody v dánské Kodani.

Několik desítek lidí prošlo dnes i Bratislavou. Vedli je dva aktivisté v maskách ledních medvědů. "Chtěli jsme ukázat, že i my Slováci si uvědomujeme, jak jsou klimatické změny důležité, jak je třeba problém řešit," řekla mluvčí slovenské pobočky Greenpeace Lucia Szabová.

Účastníci vyzvali premiéra Roberta Fica, aby přispěl v Kodani k přijetí kvalitní dohody. Kromě Bratislavy se akce odehrály ještě v dalších pěti slovenských městech.

K manifestacím se připojí také církev. Arcibiskup z Canterbury Rowan Williams promluví k aktivistům z křesťanských a dalších evropských náboženských spolků na náměstí před kodaňskou katedrálou. Zvony katedrály se poté rozezní 350 údery; tento krok by měly následovat i další kostely na řadě míst světa.

Číslo 350 má pro ekology zvláštní význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší pod 350 molekul skleníkových plynů na milion (ppm), což je údajně maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny.

Je třeba zatlačit na chudé, míní bohatí

Návrh kodaňské dohody o klimatu kritizují USA, k nimž se přidala EU, Japonsko a Norsko. Dokument podle nich netlačí na velké rozvojové země. Američtí republikáni míní, že USA by se k dohodě vůbec přidávat neměly. Podle nich jen zvedne ceny energií a sníží konkurenceschopnost Spojených států. Podle prvního oficiálního návrhu dohody z pátku by se do roku 2050 měly minimálně o polovinu - možná ale až o 95 procent - snížit ve světě emise skleníkových plynů ve srovnání s rokem 1990. Text obsahuje různé číselné varianty. Na konečné podobě by se mělo v Kodani shodnout 110 šéfů států a vlád příští týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue