Kapesní buldozer ženských srdcí přijíždí. Nový Chevrolet Spark

  • 76
Modernější, větší a podstatně kvalitnější. Nejprodávanější miniauto na českém trhu přijíždí ve zcela nové podobě, ze starého Chevroletu Spark alias Daewoo Matiz nezůstalo vůbec nic.

Usměvavý kulaťoučký mazlík s původně kulatýma, teď už trochu protáhlejšíma očima světlometů, a jakoby ke skoku nakrčený dravec s brutálně ostrými liniemi předku, hranatými tvary a extravagantním interiérem. Těžko by se našla dvě rozdílnější auta než současná a úplně nová generace miniauta Chevrolet Spark.

Může se hodit

Půvabná miniauta Chevrolet Spark
můžete koupit na www.automodul.cz
Jen pár kliknutí od vysněného vozu.

Nynější "matýsek" je vlastně modernizované Daewoo Matiz, hit konce 90. let, kdy jeho kulaté tvary a nízká cena získaly masovou oblibu. Když v roce 2005 přejmenoval mateřský koncern GM značku Daewoo na Chevrolet (přestože výroba zůstala v Koreji), autíčko se jen opticky lehce změnilo a prodávalo se vesele dál, takže mu v roce 2008 náležel titul nejprodávanějšího vozu ve třídě miniaut (1 640 kusů), letos zatím těsně prohrává (cca 1 050 kusů) se zlevněným Fiatem Panda. Každopádně je to prodejní hit. Co s čísly udělá nová generace, u níž výrobce výrazně zariskoval a vsadil na agresivní a výrazný design?

Chevrolet Spark

Jízdní vlastnosti nad průměrem

Spark se rozhodně nebude líbit každému, největší otázka je, co mu řeknou ženy, které dosud tvořily asi 66 procent kupců tohohle autíčka. Všechny obliny jsou pryč, všude se protínají hrany; přední kapota je opravdu vysoko (kvůli ochraně chodců), obrovská čelní maska s velkým znakem a výrazná zadní světla evokují jednoznačně dravost a expresivitu, žádnou laskavost. Ze starého matýska nezůstala na svém místě ani klička od dveří... Ale vzhled je otázka individuálního vkusu, nás víc zajímala technika pod obalem. A ta je víc než dobrá.

Nový chevrolet jsme měli možnost vyzkoušet na rušných silnicích a v přeplněných ulicích řecké megalopole Atén, kam redakci automobilka pozvala. Do takového prostředí je spark přímo určen, takže manévrování v těsných a kvůli stávce popelářů odpadky přeplněných uličkách byla hračka.

Kvůli příšernému jízdnímu stylu řeckých šoférů jsme neplánovaně otestovali i "losí test", tedy ostrý vyhýbací manévr; to když před námi "na fleku" zastavila dodávka s nefunkčními brzdovými světly. Spark se sice výrazně zhoupnul, ale kontakt s vozovkou udržel skvěle, za což mu náleží pochvala. Srdnatě si vedl i v ostrých zatáčkách na pobřeží – měkčí a komfortní nastavení podvozku sice způsobuje náklony karoserie, ale kola jedou přesně tam, kam chcete, a k jistotě přispívá i doslova precizně přesné řízení (s hydraulickým posilovačem místo elektrického).

Podvozek je ve srovnání s dřívějškem pohodlnější, zvlášť dobře tlumí rázy od příčných nerovností nebo třeba od kanálů. Brzdy jsou dostatečně dimenzované a ani razantní panické sešlápnutí pedálu nerozhodí zadek auta. Zkrátka, co se týče jízdních vlastností, udělal spark oproti současné generaci výrazný ne krok, ale přímo skok.

Zcela nové motory

O skoku můžeme mluvit i u motorů. Tříválce o objemu 0.8 (38 kW) a 1.0 litru (48,5 kW) nahradily zbrusu nové čtyřválcové agregáty 1.0 s výkonem 50 kW a dvanáctistovka s 60 kilowatty. Oba motory mají čtyři ventily na válec a vícebodové vstřikování paliva, plus systém deaktivace sacích kanálů zlepšující recirkulaci výfukových plynů – to snižuje spotřebu a zlepšuje chod naprázdno.

Rozvod řetězem zase snižuje servisní náklady. Oba motory, které už plní emisní normu Euro V, jsou spojeny s manuálními pětistupňovými převodovkami a pyšní se spotřebou kolem pěti litrů. Provozní náklady by ještě měly vylepšit LPG verze, které přijdou na trh později.

V praxi jsme vyzkoušeli oba motory a klidně bychom se pro popojíždění ve městě spokojili se slabším litrem. Je ve srovnání s dvanáctistovkou znatelně tišší, pořád však dostatečně živý, nezklame ani při nutnosti předjíždění v rámci povolených limitů.

Na dálnici a v kopcích už mu pochopitelně síla chybí, tam má 1.2 navrch. S ní není žádný problém jet svižně i na dálničním maximu (v Řecku je to 120 km/h) – to je oproti předchozí generaci opět velký pokrok. Kulatý spark v nás před časem při testování zanechal rozpačité pocity svým houpavým podvozkem, necítili jsme se v něm při vyšších rychlostech moc bezpečně. To u nové "jiskry" nehrozí.

Chevrolet Spark

Větší, širší, modernější

Nový model oproti sparku/matizu narostl do délky o 14,5 cm, rozvor přidal tři centimetry ve prospěch posádky, ale nejvíc jsme ocenili deset centimetrů navíc na šířku. Konečně se tak dovnitř vejdou dva lidé bez toho, aby řidič rýpal loktem do spolujezdce, a vzadu se při troše snahy usadí tři pasažéři. Interiér vůbec doznal obrovských pozitivních změn. Samozřejmě, i nadále vše zůstává vyrobeno z tvrdých plastů, vždyť jsme ve třídě miniaut s cenou do 200 tisíc korun.

Přesto jsme jejich dílenskému zpracování nemohli nic vytknout. Konečně se zamysleli i experti na ergonomii ovládání a přesunuli "kapličku" s budíky ze středu palubní desky hezky normálně před řidiče, byť trocha extravagance zůstala: kulatý analogový tachometr sousedí s obdélníkovým displejem, jenž digitálně zobrazuje otáčkoměr, počitadlo kilometrů a další údaje. Takhle to známe z některých motorek. Funkční to ale je, navíc v podsvícení tyrkysovou barvou působí budíky i ovladače hodně luxusně. Za příplatek můžete mít i zabudované autorádio s CD, MP3 a vstupy aux a USB, které estetický dojem ještě umocní (a hraje taky docela dobře).

Chevrolet Spark

Obrovitánská pochvala pak míří k odkládacím prostorám, což je známá slabina minivozů, matize nevyjímaje. Teď už dáte do dveří velkou 1,5litrovou lahev, pod ovladače ventilace odložíte telefon do jemně osvětlené přihrádky, u řadicí páky najdete dvě prohlubně na kelímky a před spolujezdcem kromě uzavíratelné schránky i mělkou otevřenou, třeba na brýle, ale vydrží tam ležet i lahev limonády. Šikovné. Interiér je praktický, viditelně vyrobený z kvalitních materiálů včetně potahů sedadel. Tady spark poráží i některé konkurenty z vyšších tříd.

Unikátní výbava

A to potvrzuje i nezvykle velkorysá základní výbava. Současný model nabízí jeden, nový šest airbagů; starý nemá posilovač řízení, nový ano – obojí je v této třídě v základu unikát. Řidiče nově hýčká i výškově nastavitelné sedadlo, místo za volantem tak najde bez problémů každý. Některé věci zůstaly v základu stejné, jako ABS, příprava na rádio nebo třináctipalcová kola, nechybí ani zadní sedadlo dělené (a sklopné) v poměru 60:40.

Škoda absence stabilizačního systému ESP, který se ještě nedodává, ale prý později k mání bude. Právě kvůli tomu nevybojoval spark plných pět hvězdiček v nárazových testech EuroNCAP. Praktické výsledky crashe měl však vynikající, takže je to fenomenální úspěch Chevroletu, který dosud v tomto směru moc dobré výsledky neměl.

Chevrolet Spark

Na závěr zbývá mluvit o tom, co je nejen na českém trhu nejdůležitější – o ceně. Současnou kulatou generaci koupíte se základní výbavou a motorem 0.8 už za akčních 160 tisíc korun; s lepší včetně klimatizace za 197 tisíc korun. Litrový agregát se prodává výhradně s vyšší výbavou za 214 tisíc korun.

A novinka odstartuje v březnu příštího roku za 195 tisíc korun. Vzhledem k tomu, jaká je a co nabízí, by se konkurenti – zejména ten největší, už výběhový Fiat Panda, měli začít třást. Za ty peníze je malý chevrolet ani ne tak mini, jako spíše už dospělým autem.

Chevrolet Spark v číslech
motor 1.0 (50 kW) 1.2 (60 kW)
zrychlení 0–100 km/h 15,5 s 12,1 s
max. rychlost 154 km/h 164 km/h
komb. spotřeba 4,8 l 5,1 l
emise CO2 113 g/km 119 g/km
rozměry 3 640/1 597/1 522/2 375
kufr 170 l
zákl. cena v ČR 194 900 Kč