VIDEO: Škoda Octavia RS v akci, za volantem pilot rallye

  • 221
"Jsou dané tři body: nájezd, průjezd a výjezd. A když trefím dobře tyhle tři body, tak si můžu říci, že jsem zatáčku hezky projel," poodhaluje základy závodnické latiny Jan Kopecký, pilot továrního týmu Škody Auto. Co se dá vyvádět s turbodieselovou Octavií RS ukázal na mosteckém polygonu.

Nejsportovnější sériovou škodovku protáhl talentovaný český ralleový jezdec po klikaticích dráhy, na které se jinak vyučuje bezpečná jízda.

ESP je důležité

Jan KopeckýJan Kopecký už okusil i závody mistrovství světa a dokazuje, že i s "oktávkou" se dá jezdit smykem a řezat zatáčky až se od kol práší a gumy pískají.

Ke správnému ostrému nájezdu do prudké zatáčky si Kopecký pomáhá krátkým zatažením za ruční brzdu. Ani to ale v provozu nezkoušejte. Je třeba přesně vědět, jak na to, mít všechny pohyby správně zažité a ozkoušené a znát dobře chování auta.

U některých aut navíc ruční brzda blokuje přední kola (například u některých citroënů). Když si závodník pomáhá ruční brzdou v "eReSu" musí mít stále palcem zmáčknutou pojistku, aby se brzdy "nezamkly" a nezablokovala kola napořád. Závodní speciály mají "ručku" konstruovanou jinak, brzda je ovládaná hydraulicky a pojistku nemá vůbec.

Hvězda továrního týmu Škoda Motorsport je zvyklá na to, že ji do řízení závodního speciálu nemluví elektroničtí pomocníci. U Octavie RS, kterou Jan Kopecký potrápil, tedy technici deaktivovali elektronické asistenty (ABS, ESP).

"Je z toho starý favorit akorát v podobě RS," popisuje s nadsázkou. "Chtěli jsme ukázat, jak to může být nebezpečné. Na suchu je to v pohodě, ale na uklouzaném povrchu jsou tyto systémy důležité. ESP má význam a není dobrý nápad zkoušet ho vypínat," vysvětluje Kopecký. I proto se od letošního faceliftu už stabilizační systém ESP v Octavii RS nedá úplně vypnout.

škola smyku

Co dělat, když silnice klouže, ČTĚTE ZDE

Stabilizační systém dokáže identifikovat, kdy jde auto do smyku a zasahuje na motoru a brzdách tak, aby ho vyrovnalo. Aktivně předchází nehodám, patří tedy mezi prvky aktivní bezpečnosti (např. airbagy se uplatňují až při nehodě samotné, patří tedy do prvků pasivní bezpečnosti), podle dopravních expertů je nejvýznamnějším příspěvkem bezpečnosti na silnicích od dob zavedení bezpečnostních pásu.

Smyk je podle údajů firmy Bosch příčinou 35 % smrtelných dopravních nehod. "ESPčko" prý dokáže nebezpečí smyku snížit až o 80 %.

Spotřeba šest až sedmdesát litrů

V závodech usedá Kopecký za volant rallyeového speciálu Fabia S2000. Ten má ovšem do nejmenší sériové škodovky daleko. Speciál pro závody stejnojmenné kategorie má techniku upravenou podle regulí automobilové federace FIA. Pohon všech kol obstarává dvoulitrový benzinový atmosferický čtyřválec. O přenos síly k trojici diferenciálů se stará šestistupňová sekvenční převodovka.

Jan Kopecký se Škodou Fabií S2000

Turbodieselové "eReSo" si ale Kopecký chválí: "Je to parádní auto. Když se přidá, dokáže akcelerovat rychle. Umí bezpečně předjet, to je důležité. Přidáte plyn a auto okamžitě vyrazí."

"Obešel bych se bez navigace. Jezdím po Česku a snad tu trefím, nebo mám mapu," doplňuje. Sám má na obyčejné ježdění od Škodovky půjčeného superba s dvoulitrovým commonrailovým turbodieselem TDI. "Jezdím za 5,5, maximálně 6 litrů. V závodním autě je to až sedmdesát litrů," usmívá se mladý sympaťák.

stabilizační systém

Elektronická kontrola stability (ESC) se aktivuje, když řidič ztrácí například na zledovatělém povrchu nad vozidlem kontrolu. ESP (označované také jako DSC, VDC, VSC, AHS) díky řadě čidel rozpozná začínající smyk a přibržděním některých kol vozidlo navede zpět do původního směru.

Jízdní situace je vyhodnocována z údajů o příčném zrychlení a otáčení vozu okolo svislé osy. Pokud systém zjistí odchylku od standardních hodnot, ESP zasáhne. Upraví se točivý moment motoru a je přibrzděno jedno nebo více kol, čímž se odstraní nežádoucí pohyb vozidla.

Stabilizační systém umí korigovat nedotáčivost a přetáčivost vozu při jízdě v zatáčkách. Nedotáčivost je korigována přibrzděním zadního vnitřního kola. Při přetáčivosti se přibrzďuje přední vnější kolo.

ESP vyžadují od letošního roku také nové crashtesty EuroNCAP. Pokud chce výrobce dosáhnout na maximální pětihvězdičkové hodnocení, je stabilizační systém v základní výbavě auta nezbytný.

EuroNCAP zároveň uvádí, že ročně by povinný stabilizační systém v autech ušetřil na evropských silnicích 400 mrtvých.