Hasiči a policisté demonstrovali za platy, poslancům zahoukali pod okny

  • 684
Asi 3000 hasičů a policistů protestovaly v centru Prahy proti snižování platů státních zaměstnanců. Z Malostranské ráno vyrazili za ohlušujícího ryku sirén ke Sněmovně, která jedná o rozpočtu. Nespokojence podpořili levicoví poslanci. Před desátou začal hodinový protest na náměstí Jana Palacha.

"Ve srovnání se zemědělci a učiteli jsou hasiči a policisté bezkonkurenčně nejhlasitější," hlásil z davu reportér iDNES.cz. Vybavili se totiž trubkami, píšťalkami a ručně poháněnými sirénami. Jejich řev byl ohlušující.

Oč se hraje

- státní zaměstnanci mají příští rok přijít o čtyři procenta platu

- k říjnu 2009 byl průměrný plat policisty 32 800 korun a hasiče 34 tisíc korun, řadoví policisté a hasiči ale berou méně

- protest organizovali hasiči a policisté, ale přišli i zaměstnanci Vězeňské služby či daňové správy. Organizátoři tvrdí, že se berou za všechny státní zaměstnance.

- maximální kompromis, na který jsou ochotni přistoupit, je zmrazení platů na současné úrovni

- to by znamenalo přijmout návrh ČSSD a navýšit objem prostředků zhruba o 6,8 miliardy korun. To odmítá přinejmenším vláda a ODS a zástupci TOP 09. - více z jednání o rozpočtu čtěte zde

Jinak ale protest proběhl poklidně. Demonstranti mávali do oken úřednicím ve státních institucích, kterých bylo na trase pochodu několik.

U Sněmovny všichni odboráři svlékli své vesty a stáhli transparenty, protože v okruhu sta metrů od sídla poslanců se nesmějí konat demonstrace. Sněmovní ulicí tak sice prošlo najednou tisíc lidí, ale každý sám za sebe.

Demonstranty pozdravil šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

"Poslanecký klub KSČM se dohodl, že všechny vaše požadavky v dnešním hlasování podpoří," prohlásil do megafonu.

Přišel také předseda ČSSD Jiří Paroubek a sociálnědemokratický poslanec František Bublan. Ten měl problém dostat se přes řev ke slovu.

"Když mě nenecháte promluvit, nebude rozpočet," žertoval s tím, že i sociální demokracie bude nadále bojovat proti snižování platů. Odměnou za jeho proslov byl potlesk a hlasité houkání.

Zástupci policistů a hasičů zůstali na galerii ve Sněmovně, aby jednání poslanců sledovali.

Protest hasičů a policistů v Praze na náměstí J. Palacha
Demonstranti se sešli na levém břehu Vltavy na stanici Malostranská, pak prošli Sněmovní ulicí a zamířili Letenskou na Mánesův most. Hlavní část protestu se konala na náměstí Jana Palacha.

Balíček bere státním zaměstnancům čtyři procenta platu

Policejní odboráři nesli na transparentech nápisy "Máme chránit domy chaty, kdo ochrání naše platy", zaměstnanci Vězeňské služby zase "V pekle sloužíme denně, tak proč klesáme v ceně" a pracovníci daňové správy připomněli "Daní máme vybrat více, sami přijdeme o tisíce".

Demonstrace hasičů a policistů za zvýšení mezd. (9. prosince 2009)

Už schválený vládní balíček úsporných opatření počítá s tím, že se od 1. ledna policistům a hasičům sníží platy o čtyři procenta.

"Je to velmi citelný a necitlivý zásah právě kvůli tomu, že se dotkne všech policistů, zejména těch zkušených. Beru to jako výraz neohodnocení jejich dlouholeté služby," řekl předseda nezávislého odborového svazu policistů Milan Štěpánek.

Hučení neutichlo, ani když se demonstranti vydali na cestu přes Mánesův most k náměstí Jana Palacha, kde před desátou začala hlavní část protestu s projevy.

V nich organizátoři zdůraznili, že se berou za všechny státní zaměstnance. Zazněly také pozdravy a podpora od odborářů ze Slovenska. Kolegové za hranicemi si prý uvědomují, že pokud projde pokles platů v bezpečnostních složkách u nás, může to dát argument i jejich politikům.

Demonstrace hasičů a policistů za zvýšení mezd. (9. prosince 2009)

Snížení platů by podle Štěpánka mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního sboru, kterou se na konci letošního roku podařilo částečně stabilizovat.

"Spousta zejména zkušenějších policistů čeká, jak dopadne rozhodování Sněmovny a jak se budou jejich platy vyvíjet v příštích letech. Doufám, že o ně nepřijdeme," řekl iDNES.tv odborář.

Levice do rozpočtu na příští rok navrhla změnu, která by platovému pádu zabránila. Vláda a pravicová ODS jsou ale proti, nechtějí prohlubovat deficit.

Hasiči: Reálný plat nám klesá už několik let

Policisté i hasiči už kvůli platům v minulosti několikrát demonstrovali. Je to totiž jedna z mála cest, jak na sebe mohou upozornit. Stávku jim zákon zakazuje. Vojáci nesmějí ani demonstrovat.

Demonstrace hasičů a policistů za zvýšení mezd. (9. prosince 2009)

"U policistů a hasičů je demonstrace konečná, maximum, co můžeme použít. Pokud by ale ostatní státní zaměstnanci organizovali stávku nebo demonstraci, podpoříme je všemi dostupnými prostředky," řekl na závěr demonstrace pro iDNES.tv Milan Štěpánek.

Při dřívějších akcích, ještě za ministra Ivana Langera, se ministerstvo vnitra bránilo tím, že lidé v bezpečnostních sborech berou nadprůměrné platy. K říjnu 2009 byl průměrný plat policisty 32 800 korun a hasiče 34 tisíc korun.

Hasiči ale na demonstraci zopakovali svůj názor, že reálný plat (to, co si mohou za vydělané peníze pořídit) jim klesá už několik let v řadě. A příští rok by se jim snížila i částka na výplatnici.

Odborářští předáci se shodli, že maximálním možným kompromisem, který jsou ochotni tolerovat, je zmrazení platů na letošní úrovni.

Šéf hasičských odborů Zdeněk Oberreiter pak novinářům bez upřesnění řekl, že pokud Sněmovna jejich požadavkům nevyhoví, budou následovat další akce.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video