Ministr Janota: Musíme přistoupit k progresivnímu zdanění platů

  • 3193
Česká republika se bude muset vrátit k progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob. V pořadu Partie televize Prima na to upozornil ministr financí Eduard Janota. V současnosti je jednotná daň z příjmu 15 procent. Progresivní zdanění u lidí s nejvyššími příjmy nyní v parlamentu prosazuje ČSSD.

Janota by ale dal změně potřebné mantinely. "Ta progrese musí být rozumná. Jestliže řekneme, že nejvyšší příjmy budou zdaňovány okolo 30 procent řádově, tak si od toho neslibujme, že získáme desítky miliard. Zdanění touto sazbou někde nad úroveň 1,2 milionu korun ročně přinese asi čtyři miliardy," uvedl Janota s tím, že jde spíše o psychologický moment než základní věc, která by řešila situaci ve veřejných financích.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha (ČSSD) se od progresivního zdanění upustilo zhruba před třemi čtyřmi roky a v současnosti stát zdaňuje příjmy spíše degresivně. "Když sečteme pojištění a daně, tak tady máme degresivní zdanění. Ti bohatí platí procentuálně méně než střední vrstvy," dodal.

Ministerstvo financí se podle Janoty místo zvyšování přímých daní orientuje spíše na zdanění spotřeby. Česko má podle něj například velmi nízké zdanění majetku. "Podle mého názoru musíme mírně zvýšit daně, ale je nutné řešit i výdajovou stranu," dodal.

Janota zopakoval, že pokud Poslanecká sněmovna nepřijme úsporný rozpočtový balíček jako celek, bude zvažovat své setrvání ve funkci.

"Pokud se mi žádnou změnu ve veřejných financích nepodaří nastartovat, budu velmi vážně uvažovat o tom, jestli má moje práce na ministerstvu financí smysl," uvedl.

Ministerstvo financí pro příští rok navrhuje rozpočet se schodkem 162 miliard korun, příští týden jej má ve třetím čtení schvalovat Sněmovna.