Phoenix - Calgary: Martin Hanzal před Miikkou Kiprusoffem

Phoenix - Calgary: Martin Hanzal před Miikkou Kiprusoffem - Útočník Phoenixu Martin Hanzal před brankářem Calgary Miikkou Kiprusoffem. | foto: AP

Útočníci Fleischmann s Průchou a obránce Hejda slavili v NHL gól

• 0
Ve čtvrtečních jedenácti zápasech hokejové NHL se střelecky prosadila trojice Čechů. Útočníci Tomáš Fleischmann a Petr Průcha svými zásahy přispěli k výhrám Washingtonu a Phoenixu, obránce Jan Hejda pak pouze zmírnil porážku Columbusu s Torontem. Na vítězství nedosáhli brankáři Ondřej Pavelec z Atlanty a Alexandr Salák, jenž dostal šanci v dresu Floridy při zranění Tomáše Vokouna.

Ve svých úvodních devíti startech sezony nasázel útočník Tomáš Fleischmann sedm branek. Na osmý zásah ovšem rodák z Kopřivnice čekal dalších sedm duelů. Svou střeleckou odmlku protrhl až ve čtvrtečním domácím zápase Washingtonu s Floridou.

Do branky Panthers se podruhé za sebou od úvodní minuty postavil náhradník Scott Clemmensen, jenž po třetím inkasovaném gólu v 23. minutě přenechal své místo Alexandru Salákovi.

Český gólman, jenž byl povolán z farmy v AHL kvůli pondělnímu nešťastnému zranění svého krajana Tomáše Vokouna po zásahu holí do hlavy od vlastního spoluhráče, následně ve svém druhém startu v NHL kariéry z 33 ran třikrát inkasoval poté, co Capitals úřadovali v přesilových hrách.

Na úvodní trefy Alexandra Sjomina, zmiňovaného Fleischmanna a Matta Bradleyho totiž proti Salákovi navázali Nicklas Bäckström, Brendan Morrison a opět aktivní Sjomin, jenž se při absenci suspendovaného Alexandra Ovečkina blýskl čtyřbodovou bilancí (2+2). V 47. minutě tak Washington disponoval vedením 6:0, které za Panthers v závěru alespoň zmírnili Stephen Weiss a Bryan Allen.

Phoenix si díky gólu Průchy vyšlápl na silné Calgary

Hokejisté Calgary padli v řádné hrací době na ledě soupeře po téměř dvou měsících nadvlády. Poslední venkovní porážka Flames v 60. minutách před konfrontací s Phoenixem se totiž datovala k 13. říjnu, kdy kanadský celek podlehl 1:2 Columbusu.

Na ledě Coyotes pak utkání dopadlo stejným výsledkem, když se o to zasloužili český forvard Petr Průcha a Taylor Pyatt. Pardubický odchovanec se své třetí branky sezony dočkal v 30. minutě, když za asistencí krajanů Radima Vrbaty a Zbyňka Michálka umazal předchozí gól hostujícího Davida Mosse. Rozhodující akci utkání Pyatt zařídil v čase 56:31. Phoenix slavil už třetí triumf v řadě.

Moulson se blýskl hattrickem proti Pavelcovi

Jedním z největších překvapení letošní NHL jsou výkony útočníka New York Islanders Matta Moulsona. Před sezonou ještě neznámý hráč nastupoval do čtvrtečního duelu na ledě Atlanty s bilancí 11 nastřílených branek, kterou vyšperkoval hattrickem na celkových 14 zásahů.

Moulson překonal českého brankáře Thrashers Ondřeje Pavelce, který v předchozích dvou zápasech pouze kryl záda Švédovi Johanu Hedbergovi, v 22., 36. a 44. minutě. Výhru 4:1 Ostrované podtrhli zásahem do prázdné klece, o nějž se postaral nováček John Tavares. Pavelec si tak z 26 střel připsal 23 úspěšných zákroků.

Kindl se stal 46. Čechem letošní sezony NHL

Finalisté posledního Stanley Cupu z Detroitu padli už pošesté z posledních devíti zápasů poté, co na ledě domácí Joe Louis Arény překvapivě podlehli Edmontonu 1:4.

Oilers, kterým kvůli zranění ramene vypadl ze sestavy ofenzivní útočník Aleš Hemský, uspěli díky střelecké produktivitě slovenského obránce Lubomíra Višňovského a útočníků Roberta Nilssona a zejména dvougólového Patricka O'Sullivana.

Kvůli potížím se zády za Red Wings nenastoupil zkušený bek Brian Rafalski, díky čemuž se dlouho odkládané premiéry v National Hockey League dočkal Čech Jakub Kindl. Talentovaný obránce je v pořadí 46. Čech, jenž naskočil do letošní sezony.

Toronto nabírá vítěznou formu, Hejda pouze korigoval stav

Po vítězství 6:3 z Columbusu si hokejisté Toronta připsali druhý triumf v řadě a již pátý z posledních sedmi představení. V posledním startu Maple Leafs na ledě Nationwide Arény se blýskli autoři dvou branek, útočníci Phil Kessel a Jason Blake.

Jeden bod za asistenci pak přibyl na konto obránce Tomáše Kaberleho, jenž tak s celkovým ziskem 27 zápisů (2+25) platí za nejproduktivnějšího Čecha a zároveň obránce celé NHL.

Také v domácím dresu se bodově připomněl český zadák. Jan Hejda se v závěru duelu přičinil o zkorigování nepříznivého stavu z pohledu Columbusu, když nejprve v 44. minutě asistoval u trefy Jasona Chimery a následně v 58. minutě sám přesilovkovou brankou uzavřel skóre. Pro pražského rodáka to byla první gólová střela letošní sezony.

Buffalo - Montreal 6:2 (3:0, 1:1, 2:1)
3. MacArthur, 7. Pominville, 9. Roy, 25. Kennedy, 54. Sekera, 60. Grier - 37. Gomez, 52. Gorges. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18.690.

Philadelphia - Vancouver 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
34. Mitchell, 38. Burrows, 57. Ehrhoff. Střely na branku: 38:29.
Diváci: 18.892.

Washington - Florida 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)
11. a 47. Sjomin, 12. Fleischmann, 23. Bradley, 26. Bäckström, 44. Morrison - 57. Weiss, 58. Allen. Alexander Salák odchytal za Floridu 48 minut, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Střely na branku: 44:28. Diváci: 18.277.

Atlanta - NY Islanders 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
10. Vjačeslav Kozlov - 22., 36. a 54. Moulson, 60. Tavares. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 27:27. Diváci: 11.704.

Columbus - Toronto 3:6 (0:2, 1:3, 2:1)
25. Huselius, 44. Chimera (Hejda), 58. Hejda - 5. a 31. Kessel (na druhou T. Kaberle), 27. a 43. Blake, 12. Stempniak, 33. Kulemin. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13.825.

Pittsburgh - Colorado 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)
20. a 60. Crosby, 48. Guerin, 60. J. Staal - 6. Galiardi. Střely na branku: 33:16. Diváci: 16.968.

Dallas - Anaheim 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
42. Neal, 44. Ott, 60. Morrow - 2. S. Koivu. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16.217.

Detroit - Edmonton 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
20. Cleary - 29. a 32. O'Sullivan, 6. Višňovský, 18. Nilsson.
Střely na branku: 28:36. Diváci: 18.018.

Phoenix - Calgary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
30. Průcha (R. Vrbata, Z. Michálek), 57. Pyatt - 20. Moss. Střely na branku: 31:29. Diváci: 9.868.

Los Angeles - Ottawa 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)
58. a 60. Justin Williams, 1. Jones, 18. Simmonds z trest.
střílení, 24. Richardson, 35. Doughty - 12. a 32. Fisher, 28. Cheechoo.
Střely na branku: 24:30. Diváci: 14.997.

San Jose - St. Louis 2:3 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)