John Kucera je přepravován vrtulníkem po pádu v Lake Louise.

John Kucera je přepravován vrtulníkem po pádu v Lake Louise. | foto: AP

Krutý sníh. Masakry na lyžařských svazích nekončí

  • 21
Daleko v Calgary zvedla telefon Zdena Kučerová a vyprávěla: "Právě jsem se vrátila z nemocnice v Banffu, od Janka." V únoru česká emigrantka slavila, když její syn John "Janek" Kucera dobyl v kanadských barvách titul mistra světa ve sjezdu. Teď lyžování ukazuje odvrácenou tvář.

Pád při super-G v Lake Louise změnil jeho sen o triumfu na vancouverské olympiádě v noční můru. "Nikdy si nic nezlomil, až teď, v tu nejnevhodnější dobu," naříká maminka. Zlomenou lýtkovou i holenní kost mu už operovali.

"Trenéři byli předtím nadšení, že chytá velkou formu. A najednou je olympiáda pryč. Měl velké bolesti. Byli za ním kamarádi z týmu, snažili se vtipkovat, ale Jankovi do šprýmů nebylo."

Lanning: Byl to zázrak

O den dřív dopadl Američan Lanning při sjezdu v Lake Louise v rychlosti 140 km/h tváří na sníh a sunul se do sítí. Když vyvázl "jen" se zlomeným obratlem v krční páteři a vykloubeným kolenem, trenéři hovořili o zázraku. Ale i pro něj platí: Sbohem, olympiádo.

O stejném víkendu si Rakušanka Daumová a Italka Karbonová přetrhly v Aspenu meniskus. Je to tu zase. Vrcholné alpské lyžování = lazaret. Pády, obavy, nemocnice. Smíření s tím, že to nikdy neskončí.

Stále na startu je olympijská zima, přesto už seznam zraněných hvězd dosahuje dvouciferných čísel. Začalo to už na podzim. Největší švýcarská naděje Lara Gutová si vykloubila kyčel. Finskému slalomáři Markusi Sandellovi museli po těžkém pádu v Pitztalu odstranit jednu ledvinu.

T.J. Lanning na nosítkách po pádu v Lake Louis.

T.J. Lanning na nosítkách po pádu v Lake Louise.

Majitel velkého křišťálového glóbu Aksel Lund Svindal si při tréninku v Söldenu poranil šlachy na noze. Hned v úvodním obřím slalomu sezony pak skončila zima pro Rakušanku Nicole Hospovou, s přetrženými kolenními vazy.

"Nemůžete zcela vypnout strach nebo myšlenky na možné zranění. Ale musíte se s nimi popasovat," říká její krajanka Kathrin Zettelová.

Další Rakušanka Marlies Schildová, která měla už ve 20 letech zničené koleno a loni si v Söldenu nadvakrát zlomila nohu, tvrdí: "Na startu nesmíte ani na sekundu myslet na to, že vám hrozí zranění."

Podle jejího přítele Benjamina Reicha dosáhla mezinárodní federace FIS ve snaze o větší bezpečnost pravého opaku. "Nařídili snížit podložky bot a rozšířit lyže. Nepochopili, že tím pádem jsou lyže agresivnější a nebezpečnější." Také on nicméně soudí, že karamboly na svazích byly, jsou a budou.

Ovšem sjezdaři jsou otrlí borci. Švýcarský mistr světa Daniel Albrecht, jenž po lednovém pádu v Kitzbühelu ležel tři týdny v umělém spánku a stále trpí ztrátou paměti, se nyní v Beaver Creeeku vrací.

A francouzská slalomářka Anne-Sophie Barthetová tancuje radostí po 8. místě v Aspenu. Na témže kopci, kde si předloni při sjezdu přetrhala kolenní vazy. "Měla jsem pak jen dvě možnosti. Buď být na Aspen navěky naštvaná, nebo si ze zranění vzít něco pozitivního."

Nic se s tím dělat nedá, soudí Bank

Tomáš Bank, trenér českých reprezentantů, si uleví: "Blbé pády. Lanninga i Kučery." Na videozáznam Američanova karambolu se však už podruhé ani nechce podívat: "Vypadalo to fakt strašně, děsivě."

Jak Kučerovi, tak Lanningovi po víkendových pádech nevypnuly lyže. Jak si to vysvětlujete?
To si nevyberete. Servismani jim nastaví vázání dost natvrdo, aby jim na nerovnostech na trati samovolně nevypínalo. Jenže to má za následek, že lyže často nevypne ani při pádu. A potom jim doslova ukroutí nohu.

Jak reaguje lyžařská federace FIS? Snaží se dalším zraněním nějak zamezit?
Zatím nic konstruktivního nevymysleli a neudělali. V loňských pravidlech snížili limit pro podložky bot, aby tak zpomalili lyže. Jenže tím zároveň způsobili, že se na lyžích hůř točí, čímž znesnadnili závodění. To je k ničemu.

A dá se vůbec něco udělat?
Asi nic. Zranění prostě budou v lyžování dál a dál. Ledaže by stál nějaký borec s joystickem u trati a při každém pádu by hned na dálku vypnul postiženému lyžaři lyže. Ale to je samozřejmě sci-fi.

Váš bratr Ondřej, kterého trénujete, je magnetem na zranění. Nyní se vrací po půldruhém roce. Bojíte se dalšího karambolu?
Teď si znovu v super G natáhl tříslo. Bojujeme s tím, nakolik může riskovat. Uvědomujeme si, že další těžší zranění by už asi nerozchodil.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž