Squateři na lavici obžalovaných

Squateři na lavici obžalovaných | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Nářadí? Mohli jsme opravit střechu, řekli soudu squateři z Albertova

  • 164
Obvodní soud pro Prahu 2 začal řešit případ patnácti mladých lidí, kteří v polovině září obsadili neobývané bývalé lázně v Praze na Albertově. Proti squaterům, kterým hrozí až dva roky vězení, tehdy zasáhla policie. Podle aktivistů je squating způsobem, jak využít desítky chátrajících budov v metropoli.

Patnáct alternativců sundali v září ze střechy rozsáhlého, ale značně zchátralého objektu policejní těžkooděnci. Demonstranti byli na střeše asi 17 hodin. Mezi zadrženými byl i reportér iDNES.cz, který z akce, jež byla součástí Týdne nepřizpůsobivosti, přinášel on-line reportáž. - čtěte Policie reportéra iDNES.cz stíhat nebude, jeho zadržení prověří

Stejně velký rozruch jaký vzbudilo samotné obsazení domu a následný zásah policie, vyvolal i soud se zadrženými. Jednací síň je plná novinářů, zvědavců nebo příznivců squatingu. Mnoho lidí muselo dokonce zůstat na chodbě. Z obžalovaných se nedostavili dva cizinci, Finka a Němec.

Policie se obávala akcí na podporu mladých lidí. Hovořilo se o happeningu před budovou soudu ve Francouzské ulici na pražských Vinohradech. Na "Sraz všech, kteří chtějí souzené i myšlenku squatingu podpořit," ale nakonec dorazilo jen asi deset lidí.

Jeden z příznivců squatingu před soudem

Squateři byli už před několika týdny postaveni ve zkráceném řízení před soud, který jim vyměřil podmíněné tresty a veřejně prospěšné práce. Protože s tresty nesouhlasili, nařídil soudce klasické hlavní líčení. - čtěte více o soudu

Nářadí se může hodit

Souzení trvají na tom, že obsazení domu byla demonstrace, ne squating. "Proto bychom neměli být vůbec souzeni," uvedla například Lenka Kužvartová. Soudce v té souvislosti ale například zajímalo, proč s sebou měl tedy jiný obžalovaný Radim Císař nářadí.

"Člověk nikdy neví, kdy se může hodit. Třeba kdybychom se domluvili s majitelem objektu, začal bych opravovat střechu," odvětil Císař.

Rozsáhlý objekt v centru Prahy prý squateři obsadili právě proto, aby připoutali zájem medií k jejich protestu. "Déle než den jsme tam být nechtěli,"  tvrdil například squater Pavel Nádeníček. Druhý den totiž bylo pondělí a oni prý měli své povinnosti.

Obsazení bývalých lázní i následný soud provázely demonstrace příznivců alternativního způsobu života. Shromáždění na Albertově násilně rozehnala policie, další akce už byly poklidné. Přesto akce vzbudila debatu o chování pražského magistrátu, která podle některých kritiků nenutí majitele domů, aby se o své objekty starali.

Co bude s prázdným domem?

Kristýna Prokešová u soudu kritizovala zásah policie před obsazeným domem. "Surově demonstranty bili i teleskopickými obušky. Tlačili je do úzké uličky, házeli jim pod nohy rozbušky a několik tak zranili," přiblížila soudu vypjatou situaci. Squateři se tak prý policistů báli a právě proto neuposlechli jejich výzvu k opuštění objektu. "Měla jsem z nich prostě strach," řekla Prokešová.

Soud nakonec líčení odročil na 7. ledna. Chce si do té doby prostudovat videozáznamy z akce.

Poškozené zastupuje pracovnice firmy, která dům spravuje pro italskou firmu Korf. Ta se squatery v září jednala přímo na místě. "Když neuposlechli mou výzvu, aby odešli, dál jsem se s nimi nebavila a podala jsem trestní oznámení," vypověděla.

Lázně mají podle ženy projít rekonstrukcí a majitel zvažuje, že v nich vystaví byty nebo kanceláře. Soud ale zajímalo, zda se Italové o dům zajímají a rozvíjejí plány na rekonstrukci. "Ne. Zatím je hotová jen studie," odpověděla zástupkyně správce.

Obhajoba předvolala Janu Růžičkovou z Národního památkového ústavu, která bývalé sanatorium sleduje už 20 let. Podle ní chtěli původní majitelé objekt zbourat. "Jsem přesvědčena o úmyslném poškození ze strany vlastníka," prohlásila Růžičková.

, ,

Video