Ona

Nádory prsu a dělohy patří k hormonálně citlivým. Jakýkoliv zásah do hormonálního hospodaření organismu může být jedním z vlivů, které se na vzniku tohoto druhu rakoviny podílejí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hormonální léčba zvyšuje riziko rakoviny prsu, shodují se lékaři

  • 18
Zpěvačka Anna K., které lékaři diagnostikovali rakovinu prsu, se domnívá, že svůj podíl na vzniku nemoci může mít dlouhodobá hormonální léčba, která jí měla pomoci otěhotnět. A lékaři připouštějí, že může mít pravdu. Estrogeny, které se během léčby tělu dodávají, totiž mohou zvyšovat riziko vznik rakoviny prsu.

"Skutečně to může sehrát svou roli. Je dokázáno, že léčba estrogeny přináší vyšší riziko vzniku nejen některých druhů rakoviny prsu, ale i nádoru dělohy," říká onkoložka Jana Prausová.

Totéž potvrzuje i onkolog Jan Žaloudík. "Z amerických studií vyplynulo až o třicet procent vyšší riziko těchto dvou druhů nádorů," říká.

Jde totiž o nádory takzvaně hormonálně citlivé, takže jakýkoliv zásah do hormonálního hospodaření organismu může být jedním z vlivů, které se na vzniku tohoto druhu rakoviny podílejí.

Zkontrolujte si své prSY

Návod krok za krokem

Onkolog však zároveň uklidňuje: "To neznamená, že se teď má zhroutit každá žena, která touží po dítěti a podstupuje přitom léčbu na umělé oplodnění. Třicet procent se sice zdá mnoho, ale pohybujeme se v malých číslech. Navíc – pokud je takto léčená žena hlídaná a pravidelně každý rok chodí na preventivní vyšetření prsu a gynekolog kontroluje i dělohu, je všechno v pořádku, případný nádor se zachytí včas."

Prevence je účinná, ale s pilulkami opatrně

Totéž se podle Jany Prausové týká i žen, které se v přechodu léčí hormonálními pilulkami. "Není důvod z toho dělat módu a cpát je automaticky všem ženám," shodují se oba lékaři.

A ty ženy, které se bez nich neobejdou, by měly být také více hlídané – v tomto věku okolo padesáti let už pravidelnými preventivními prohlídkami na mamografu. Nárok na ně má každá žena od pětačtyřiceti let jednou za dva roky.

V tom, zda by se na vzniku nádoru prsu mohla podílet i hormonální antikoncepce, která také obsahuje dávky estrogenu, zatím lékaři nemají jasno. "Mluví se o tom, ale tento vztah nikdy žádnou studií prokázán nebyl," říká šéf Centra asistované reprodukce ve Zlíně Ladislav Pilka.

V Česku každoročně slyší z úst lékaře stejnou diagnózu jako Anna K. téměř sedm tisíc žen. Ve věku zpěvačky (43 let) onemocní každá šestnáctá. Za posledních třicet let přibylo případů rakoviny prsu u nás o 120 procent a každoročně kvůli ní zemřou téměř dva tisíce žen. Dobrá zpráva je, že byť počet žen s nádorem každý rok roste, úmrtnost se nemění – spíš naopak, velmi mírně klesá.

"Je to dáno jednoznačně díky včasnému záchytu nádoru a dobré prevenci," říká onkolog Žaloudík.