Rekonstrukce historické budovy ČRo - Pohled na Vinohradskou třídu. 4. 9. 2008 | foto: Český rozhlas

Rekonstrukce rozhlasu byla černá díra, mohlo se ušetřit až 150 milionů

  • 109
Rekonstrukce historické budovy Českého rozhlasu je podle nezávislých auditorů předražená. Stavbaři chtějí za práce na známém objektu na Vinohradské třídě nad Národním muzeem 700 milionů. Podle výsledků dvou nezávislých auditů mají nárok jen na něco málo přes půl miliardy. Mohlo by to být ale výrazně méně, kdyby se manažeři ČRo chovali jako správní hospodáři.

"Nepořádek je na každé stavbě, ale s takovým jsem se dlouho nesetkala," řekla iDNES.cz auditorka Lenka Výletová z firmy General Controls, jedné ze dvou, které si najala Rada ČRo.

Některé práce stavbaři výrazně předražili. "Někdy až trojnásobně," sdělila Výletová radním, kteří kontrolují hospodaření veřejnoprávního rozhlasu. Z auditů, jehož závěry jsou sice neveřejné, ale auditorka je přečetla na veřejném zasedání Rady ČRo, by soukromému investorovi zešedivěly vlasy.

Podle auditu si ale údajně stavbaři firmy Hochtief dělali, co chtěli. Dodatky ke smlouvě o dílo a požadavkové listy předkládali, až když byli s prací hotoví. "To není v souladu se správným postupem. Zhotovitel je vůbec neměl provádět," kritizuje Výletová.

Auditoři rozhlasu doporučili, aby nepřistupoval na navýšení rozpočtu o vícepráce nad 20 procent původní smluvní částky 524 milionů korun. Podle nich mají stavbaři nárok maximálně na 55 milionů navíc.

Rada Českého rozhlasu také chce, aby vedení zadalo audit všech uzavřených zakázek nad dva miliony korun.

Kasík chyby odmítá

S takovými tvrzeními ale zásadně nesouhlasí bývalý ředitel rozhlasu Václav Kasík. Podle něj bylo k 22. červnu, kdy opustil post ředitele, stavební firmou vyfakturováno 417 milionů korun, z toho ale 10 procent takzvaného zádržného, firma nedostala. V té době byla stavba dokončena ze čtyř pětin.

Částku 150 milionů korun, které nyní firma požaduje nad stanovený rozpočet, byla podle něj předmětem tvrdých jednání. "Samy stavební firmy náš postoj označily za tvrdý, jaký znají z jednání se soukromými developery," tvrdí Kasík.

"Je mi líto pokud se přístup rozhlasu mým odvoláním změnil," uzavřel exředitel.

Firma zatím mlčí

Firma Hochtief, která rekonstruuje slavnou budovu, v níž veřejnoprávní rozhlas sídlí už 76 let, nic nevysvětlila. Její mluvčí Michal Talian si nechal dotazy poslat e-mailem, ale dosud neodpověděl.

Podle Antonína Zelenky z Rady ČRo výsledky auditů dokládají "průšvihy, které se při rekonstrukci děly". Ztotožnil se s názorem auditorů, že hlavní vinu nese bývalý šéf rozhlasu Václav Kasík a jeho podřízený Zdeněk Vodsloň, který stavbu dozoroval.

Jeho kolegyně Marie Ptáčková s tím ale nesouhlasí. "Kasík řadu pravomocí rozdělil na další osoby, za všechny problémy určitě nemůže," brání radní odvolaného ředitele. Navrhuje, aby pro příště na takto náročné úkony dohlížel nezávislý subjekt. "Ani my jako radní tomu nerozumíme, nejsme odborníci."

Současné vedení rozhlasu nyní se zhotovitelským konsorciem jedná o dalším postupu. Zřejmě na začátku příštího týdne by měla stavební firma rozhodnout, zda přistoupí na navržené řešení vypořádání víceprací, nebo přenechá řešení sporu soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue