Montreal - Columbus, domácí Josh Gorges, Mike Cammalleri a Andrei Kostitsyn oslavují gól (zleva). | foto: AP

Plekanec se v bodování Čechů v NHL dotáhl na Kaberleho s Prospalem

• 7
Rozlosování hokejové NHL nabídlo mezi pondělními deseti a středečními čtrnácti zápasy pouze jediný úterní duel, v rámci kterého Montreal zdolal Columbus 5:3. U dvou branek Canadiens asistoval centr Tomáš Plekanec, jenž se zlepšil už na celkových 24 bodů ze stejného počtu startů a v bodování Čechů v NHL se dotáhl na Tomáše Kaberleho a Václava Prospala.

Elitní příčky v bodování českých hokejistů v National Hockey League jsou v úvodu letošní sezony nebývale vyrovnané.

Odstup na čele si drží již delší dobu stejná čtveřice jmen, přičemž na sdíleném nejvyšším postu po úterním utkání doplnil obránce Tomáše Kaberleho z Toronta (22z. - 24 bodů, 2+22) s útočníkem Rangers Václavem Prospalem (23z. - 24 bodů, 6+18) také centr Montrealu Tomáš Plekanec.

Kladenský odchovanec se odpoutal od 22bodového forvarda Edmontonu Aleše Hemského (21z. - 22 bodů, 7+15) poté, co v domácí konfrontaci s Columbusem vyprodukoval dvě asistence. Sedmadvacetiletý útočník se prosadil už ve čtvrtém utkání v řadě, když z dané série vytěžil sedm zápisů a celkově tak má na kontě už 24 bodů (5+19).

Montreal o svém teprve čtvrtém triumfu sezony po řádné hrací době rozhodl až v třetí třetině. Columbus totiž vedl po prvním dějství 2:1 a po čtyřiceti minutách pro změnu 3:2. Vítězný obrat nastartoval v 43. minutě za asistence Romana Hamrlíka zkušený Glen Metropolit. Rozdílovou trefu obstaral v 45. minutě svým druhým gólem zápasu ofenzivní bek Marc-Andre Bergeron a na finálních 5:3 pro Canadiens zvyšoval skóre v čase 55:25 Maxim Lapierre.

Domácím kvůli zranění scházeli centr Scott Gomez a český bek Jaroslav Špaček. Pro změnu z důvodu suspendace od vedení NHL nenastoupil ani bitkař Geroges Laraque.

Výsledek:

Montreal-Columbus 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)
6. Cammalleri (Plekanec), 30. a 45. M. Bergeron (na první Plekanec), 43. Metropolit (Hamrlík), 56. Lapierre - 7. a 32. Vermette, 9. Strälman. Střely na branku: 29:36.