Důvěra ve Fischerův kabinet se vymyká i předchozí úřednické vládě Tošovského. | foto: David Neff, MAFRA

Fischerova vláda trhá rekordy, v důvěře předstihla prezidenta

  • 650
Úřednická vláda Jana Fischera dál sbírá pozitivní body u veřejnosti. V průzkumu CVVM ze začátku listopadu jí důvěřuje 71 procent lidí, nejvíc v samostatné ČR a víc než prezidentovi. Ten si v době vrcholící debaty o Lisabonské smlouvě také polepšil, stejně jako zákonodárci.

Tak vysokou důvěru zaznamenal naposledy v roce 1991 federální (69 %) a národní kabinet (81 %).

Obecně je zřejmé, že lidé mají více v oblibě a více důvěřují vládě úřednické než politické. Fischerův kabinet se ale vymyká i této předchozí české zkušenosti

"Úřednická vláda Josefa Tošovského (leden až červenec 1998, pozn. red.) měla po celých sedm měsíců mezi 39 a 50 procenty," řekl iDNES.cz autor průzkumu Daniel Kunštát z CVVM.

Lisabon v důvěře v prezidenta velkou roli nehrál

Prezidentovi důvěřuje 68 % lidí, tedy o sedm procentních bodů více než v posledním šetření na konci září.

Průzkum probíhal od 2. do 9. listopadu, prezident ratifikoval Lisabon třetího. Podle Daniela Kunštáta z CVVM se ale debata a následný podpis Lisabonské smlouvy do výsledku průzkumu příliš nepromítly. Navíc Václav Klaus se dlouhodobě pohybuje nad šedesáti procenty.

Důvěra k ústavním institucím

"Pro lidi byla Lisabonská smlouva okrajové téma. Spíš obecně vzrostla důvěra v ústavní instituce, lidé se s nimi víc identifikovali.  Spíš může jít o reflexi mediální diskuse kolem Listopadu 1989," vysvětlil Kunštát iDNES.cz.

Faktem je, že před dvacetiletým výročím sametové revoluce si polepšili i zákonodárci: Senátu věří 22 procent respondentů místo zářijových osmnácti, Sněmovně 20 procent po předchozích čtrnácti.

Jen osm procent respondentů je spokojeno s politickou situací, toto číslo se o tři body zlepšilo. Neutrálně se k této otázce postavila čtvrtina lidí, necelé dvě třetiny pak jsou s politikou nespokojené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue