Helena Vildová, lékařka Kliniky pracovního lékařství Fakultní nemocnice v Olomouci očkuje první zaměstnance nemocnice látkou proti takzvané prasečí chřipce (23. 11. 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Očkování proti prasečí chřipce začíná, lékaři se bojí žalob

  • 188
První lékaři dnes začali očkovat proti prasečí chřipce. Obávají se ale toho, že by mohli mít problémy kvůli pacientům, u nichž by tato vakcína vyvolala nežádoucí účinky. Česká lékařská komora jim proto radí nechat pacienty před očkováním podepsat informovaný souhlas.

Česká lékařská komora (ČLK) považuje za nestandardní, že výrobce není odpovědný za případné nežádoucí účinky. Zodpovědnost na sebe převzal stát. "To je to samé, jako kdyby prodejce aut v momentě, kdy by jeho auto přestalo brzdit a někdo se v něm zabil, řekl, že za to nemůže," je přesvědčen prezident Milan Kubek.

Podobně to vnímají i lékaři. "Bojíme se žalob. Firma nenese zodpovědnost za nežádoucí účinky, kdo ji tedy má nést?" ptá se pražská lékařka Jana Bendová.

Dění kolem prasečí chřipky:

* Některé z vakcín se možná budou muset „vylít“
* Pražské podniky se připravují na příchod epidemie
* Rath zřídil očkovací centra mimo nemocnice, teď musí prosit o miliony
* Epidemie přijde dřív, nejspíše na začátku prosince

Komora kvůli takovým obavám doporučuje lékařům a zdravotnickým zařízením, aby si od pacientů, kterým bude aplikována očkovací látka, nechali podepsat informovaný souhlas. "To je naprosto standardní postup, zdravotnické zařízení má podle zákona právo rozhodnout, u jakých výkonů bude tento souhlas požadovat," konstatoval Kubek.

Očkování pro děti

Vakcína proti prasečí chřipce by mohla být zřejmě v budoucnu aplikována i dětem, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. Evropská léková agentura (EMEA) registrovala vakcínu "za výjimečných okolností" a pravidelně bude hodnotit informace o použití u dětí.

Definitivně ale o očkování dětí rozhodne vakcinační komise MZČR na základě doporučení České vakcinologické společnosti, sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Pokud je to nezbytné, doporučuje EMEA aplikovat dětem ve věku 10 až 17 let jednu dávku jako dospělým. U dětí ve věkových skupinách 3 až 9 let a 6 měsíců až 3 roky je doporučeno v případě nutnosti podat polovinu dávky pro dospělé, následně nejméně po třech týdnech druhou dávku.

"Je to ochrana pro obě strany. Pacient má jistotu, že bude informován o rizicích dané léčby, zdravotnické zařízení má doklad, že pacient byl poučen o rizicích a souhlasí s nimi," popsal prezident komory s tím, že "vágně formulované záruky ministerstva zdravotnictví právníky ČLK nepřesvědčily".

Vzorové formuláře informovaného souhlasu jsou podle Kubka na internetových stránkách ČLK.

Jako první na řadu přijdou zdravotníci

Distribuční společnost Pharmos začala vakcíny rozvážet zkušebně ve čtvrtek odpoledne. "Distribuce se rozběhla v pátek. Lékaři ale ordinují zpravidla jen dopoledne, uspěli jsme tedy u méně než poloviny z 600 navštívených ordinací," popsal iDNES.cz Jiří Sova z distribuční společnosti Pharmos.

"Dneska jsou od rána zavážena všechna vakcinační centra, kterých je zhruba 130, zpravidla jsou umístěna u nemocnic. Průběžně jsou zaváženi také praktičtí lékaři pro dospělé, přednostně na poliklinikách nebo ve zdravotnických zařízení, kde je jich víc pohromadě," informoval Sova.

Podle něj je tak možné dnes zahájit očkování ve vakcinačních centrech, kde se budou očkovat zdravotníci a lidé důležití pro zajištění chodu státu. Očkovat zdravotníky už začali například v olomoucké fakultní nemocnici.

V Praze je vakcinačních center šest - v každé fakultní nemocnici, jedno je v Městské poliklinice ve Spálené ulici. Jedno z center je v motolské fakultní nemocnici, kde bude očkováno na tři tisíce zdravotníků. Třetina z nich dostane vakcínu už v první fázi, která odstartuje zítra. Nemocnice už vakcíny dostala, informovala mluvčí Eva Jurinová.

U praktických lékařů je situace o něco složitější kvůli tomu, že si musí vybrané pacienty pozvat. Musí jich mít navíc najednou deset, protože vakcína se dodává v balení po deseti a po rozbalení se musí spotřebovat. I tak se ale zřejmě bude muset část vakcíny vylít. - Některé z vakcín proti prasečí chřipce se možná budou muset "vylít"

Dodávka vakcín

Do Česka dorazila první část vakcín - 95 tisíc dávek. Podle ministryně by dalších minimálně 90 tisíc vakcín mělo dorazit po 4. prosinci, zbytek by měla firma GSK dodat v prvních měsících příštího roku. Celý cyklus očkování by měl skončit do konce dubna, nejpozději v květnu.

Hlavní hygienik Michael Vít odmítá výhrady, že v té době už bychom mohli mít vlnu epidemie za sebou a očkování tak bude k ničemu. "Obvykle má pandemie několik vln, poslední měla tři, které trvaly zhruba do jednoho roku. Nemyslím si, že bude pozdě," sdělil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video