Některé z vakcín proti prasečí chřipce se možná budou muset „vylít“

  • 380
Do Česka dorazila první zásilka vakcín proti prasečí chřipce. Lékaři mohou už příští týden začít očkovat vybrané chronické pacienty. Je tu ale problém. Vakcína se dodává v balení po deseti a po rozbalení se musí spotřebovat. Někteří lékaři ale tolik pacientů s nárokem na očkování neseženou.

Podle informací ministerstva se musí očkovací dávka spotřebovat do 24 hodin. "Já dohromady deset lidí na očkování nemám, se mnou a sestřičkou je nás šest. Nevím, co budu dělat se zbytkem," postěžovala si iDNES.cz olomoucká lékařka Alena Doležalová.

Vakcína je v Česku

Očkovací látka vystačí téměř pro milion lidí

Do ordinace přišel z ministerstva několikastránkový návod, jak s vakcínou naložit. "Stojí tam, že se vakcína dodá v desetidávkovém balení a že musíme všech deset lidí sezvat v jeden den. Ale opravdu nevím, jak to mám udělat, když nás bude jen šest," vysvětluje Doležalová.

Podle pražského lékaře Josefa Fialy s tím musí ministerstvo počítat. "Nějaký problém asi vznikne, těch pacientů nebude vždycky deset. V případě, že by něco zbylo a mělo by to 'doběhnout', asi bychom museli dát zbytek do očkovacího centra," zamýšlí se Fiala. Pacienti u něj v ordinaci budou ale pro jistotu zváni na odpoledne. "Tak, aby se zbytek vakcíny mohl použít případně při dopolední ordinaci další den."

Tento postup doporučuje i Lubor Kinšt ze Sdružení praktických lékařů ČR. Svážení zbylé očkovací dávky do vakcinačních center se ale brání. "Nikdo neřekne, v jakém stavu ta vakcína bude. Není zaručeno, že bude použita do 24 hodin," upozornil Kinšt a dodal, že zbylé vakcíny se tak asi budou muset "vylít".

Ministerstvo podle náměstkyně Markéty Hellerové radí kromě odpoledního očkování lékařům, aby se pacienta už při objednávání ptali, jestli nemá akutní onemocnění a jestli o vakcínu opravdu stojí. "Určité ztráty mohou nastat, s tím počítáme, ale důležitý bude i zodpovědný přístup lékařů," sdělila iDNES.cz Hellerová.

Pacienti ordinací, které nebudou mít na očkování deset lidí, se mohou nechat naočkovat ve vakcinačních centrech. "Centra jsou připravena tyto pacienty přijmout, stačí, když se s nimi praktický lékař domluví," ujistila náměstkyně.

Kdy vakcína dorazí? Lékaři netuší

Lékaři zatím nevědí, kdy vakcína dorazí k nim do ordinace. V manuálu ministerstva stojí, že ordinace po 20. listopadu osloví vybraný distributor vakcíny a dohodne s nimi termín předání prvních deseti dávek.

Podle Markéty Hellerové nyní distributor připravuje rozvoz vakcín do ordinací praktických lékařů, měli by být zásobeni nejpozději do příštího pátku. První ordinace budou podle odhadu ministryně Juráskové moci začít s očkováním už v pondělí.

Oslovení lékaři se ale shodují, že žádné informace od ministerstva ani od distributora dosud nemají.

"Zatím netuším, kdy vakcína přijde," řekl iDNES.cz lékař Tomáš Křiklán z Dolní Bělé na Plzeňsku a dodal, že proto zatím nemůže zvát pacienty. "Mám seznam pacientů, které eventuálně na očkování můžu pozvat, ale dokud nemám jistotu, že očkovací dávka přijde, zvát je nebudu." Způsobilo by to podle něj paniku a to by mělo negativní dopad.

S tím souhlasí i pražská lékařka Eva Skálová. "Zatím nemáme informace, kdy vakcína dorazí. Teprve až ji budeme mít, můžeme zvát pacienty."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue