Škola badmintonu: hrát se musí zápěstím. S citem, ne do míčků mydlit

  • 2
Badminton je rychlý sport, a proto je velmi důležité, abyste se po kurtu dobře pohybovali. Velmi vám v tom pomůže správné základní postavení. Během výměny byste měli stát tak, abyste to měli stejně daleko do všech rohů. Tedy přibližně metr a půl za podávací čarou.

Častou chybou začátečníků je, že se postaví hodně dozadu, protože jsou zvyklí třeba z tenisu. Pak však nestíhají dobíhat míčky dopředu. Postavení se může měnit podle toho, odkud soupeř odehrává míček.

Seriál MF DNES: Škola badmintonu

Úvod: Naučte se nejrychlejší sport

1. díl: Držení rakety
2. díl: pohyb, technika úderu
Příště: Dlouhé a krátké podání

Když je zatlačen do obrany, můžete své postavení posunout trochu dopředu, abyste následně snadněji zaútočili. Ale hlavní zásada zní: po každém úderu se snažte vrátit zpátky do takové pozice, ze které se vám bude co nejlépe startovat na soupeřův úder.

V základním postavení jsou kolena lehce pokrčená, praváci mají pravou nohu nakročenou lehce dopředu, asi o půl stopy. To proto, aby se jim lépe vyráželo za míčkem. Při všech výpadech by měli praváci dopadnout na pravou nohu. Je to rychlejší a pomůže vám to lépe udržet stabilitu.

Výpad na pravou nohu ze základního postavení

Výpad na pravou nohu ze základního postavení

Ruce jsou v základním postavení ohnuté v loktech a uvolněné. Raketu je dobré držet ve výši prsou, aby byla neustále připravená na horní i spodní úder. Očima pořád sledujte soupeře a míček. Základem badmintonu je hrát zápěstím, ne celou rukou! I to je chyba začátečníků zvyklých z tenisu. Nebo ze squashe, kde se hodně hraje předloktím.

Samozřejmě používáme celou paži, ale konečné provedení, směr a razanci určuje zápěstí. Důležité je to hlavně u technických úderů na síti, kde není vůbec potřeba síla, ale hlavně cit a správné provedení.

Malý pohyb zápěstím skutečně bohatě stačí! Náš sport, podobně jako například golf, není založen na síle, ale na švihu. Často vidím stejnou chybu – přijdou nováčci a začnou do míčků mydlit plnou silou. To je špatně! Badminton je především hrou křivek.

Nízký forhend ze základního postavení

Nízký forhend ze základního postavení

To je potřeba se naučit hned na začátku. Nepřestávat přemýšlet a dostat soupeře z prostředku kurtu. Málokterý sport má tolik možností vychytávek a triků. Snadno se dá třeba naznačit pohyb raketou na jednu stranu a zahrát na poslední chvíli na druhou.

Než se pustíme do prvního zápasu, je potřeba se zahřát. V tom badminton nijak speciální není – pár koleček kolem kurtu nebo několik dřepů. Protáhnout bychom si měli především achilovky a lýtka, které jsou náchylné na natažení či zranění. Co se rozehrání týče, stačí pár minut.

Nejprve vysoké údery ze zadní čáry (takzvané cleary), pak prudké údery na sebe ze základního postavení (drajvy), pár kraťasů zezadu těsně za síť (dropy) a pár smečí. Ale o tom až v dalších dílech…


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž