Špek? Toho je pro novináře škoda, řekl v diskusi o médiích Miloš Zeman

  • 9
Bylo to jako zaplatit si kurz vaření a dozvědět se tam: jídlo je nejlepší úplně ignorovat. Že to zní bizarně? Něco podobného se stalo včera v Brně. Lidem, kteří se přijeli naučit, jak "protlačit" svou firmu nebo politika do novin nebo televize, totiž přijel radit bývalý předseda vlády Miloš Zeman.

A jeho rada nad zlato pro začínající PR agenty? "Nejlepší mediální politikou je média ignorovat," prohlásil na konferenci Mediální politika firem a politiků, kterou pořádala ve čtvrtek odpoledne agentura Media Age v pavilonu P brněnského výstaviště.

Zeman si také neodpustil svěřit se posluchačům se svými negativními zkušenostmi, které v politice s novináři měl.

"Špek je moje oblíbená potravina, pro české novináře je jí škoda, radši bych ji zkonzumoval sám," otevřel Zeman diskusi o tom, kdo komu určuje témata v médiích a kdo nastoluje agendu.

Dalšími účastníky debaty byli také politolog Zdeněk Zbořil, tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl, ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich nebo mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

"Můj vztah k novinářům prošel hlubokou proměnou. Od hlubokého pohrdání k pobavené lhostejnosti. Teď je to snesitelnější," ukrajoval pomalu své nachystané bonmoty Miloš Zeman a svůj negativní vztah k novinářům obecně dokumentoval několika příběhy o jejich selhání nebo nevědomostech, ke kterým se nepřiznali.

Debata o mediální politice firem a politiků na brněnském výstavišti. Zúčastnili se mimo jiné Miloš Zeman a Ladislav Jakl.Debata o mediální politice firem a politiků na brněnském výstavišti. Zúčastnili se mimo jiné Miloš Zeman a Ladislav Jakl.

"V lednu mě Mirek Topolánek pozval do Národního divadla při příležitosti zahájení předsednictví České republiky Evropské Unii. Omluvil jsem se mu, že nepřijdu a druhý den vyšel v Mladé frontě článek: Klaus nepřišel, Zeman ano, který popisoval, jak sedím v lóži se svou ženou a dcerou. Přátelé mě podezřívali, že jsem schizofrenik nebo mám dvojníka. Protože nemají takovou zkušenost s novináři," zněla jedna z historek.

Tiskový mluvčí Hradu Ladislav Jakl se dostal do sféry science fiction a přítomné v sále uvedl do situace těsně před zrušením České televize a Českého rozhlasu.

"Jsem rád, že se dospělo k rozhodnutí zrušit tyto dvě naprosto nesmyslné instituce, které nikdo nepotřebuje a nechce. Teď zbývá vyřešit, co s těmi úkoly, které Česká televize řeší. Vzhledem k tomu, že to nejdůležitější, co je dnes večer v televizním programu, je seriál slečna Marpleová, těch úkolů asi moc nezbude," řekl například.

Jsou média platformou pro názory nebo byznys?

Milan Fridrich, šéf zpravodajství České televize, bránil televizi s tím, že pravidla ve veřejnoprávním médiu jsou unikátní, a to tím, že na předávané informace nemá žádný názor.

"Necháváme mluvit ty, kteří k tomu mají co říct. Veřejná služba je názorová platforma a my jsme garantem, že žádný nebude upozaděn. Naproti tomu ostatní média jsou byznys. Cílem je zisk, cílem není informovat, ale vydělávat," řekl.

A na Zemanovo spílání novinářů použil citát Karla Čapka. "Generalizace je zlo samo o sobě. Copak se dá říct, jací jsou všichni novináři nebo snad jací jsou občané celého světa? Takový názor by postrádal jakýkoli smysl. Protože když chci něco zamlžit, jdu o řád výš a když chci něco totálně zamlžit, tak generalizuji," podotkl.