Marat Safin se loučí s profesionální kariérou. Vpravo jeho bývalý soupeř Marc Rosset.

Marat Safin se loučí s profesionální kariérou. Vpravo jeho bývalý soupeř Marc Rosset. | foto: AP

Nenáviděl jsem stres, přiznal bouřlivák Safin. Tenis mu chybět nebude

  • 17
Kvůli své bouřlivé povaze nedostál pověsti velkého talentu. Přesto se do tenisových dějin zapsal výrazně. Marat Safin, který v kariéře zničil přes 700 raket, ukončil profesionální dráhu. V Paříži. Tam, kde na sebe v roce 1998 poprvé výrazně upozornil.

Bylo to dojemné loučení i když se ho Marat Safin snažil co nejvíc oddálit. S letošním vítězem US Open Del Potrem se na pařížském Masters statečně bil tři sety. Zkraje toho rozhodujícího se po ztraceném servisu už usmíval do kamer a vtipkoval. Odvrátil jeden mečbol. Poslední míč ale už ani neodehrál, Argentinec, který je mimochodem Safinův obdivovatel, mu poslal do kurtu eso. 4:6, 7:5, 4:6.

Za necelé dvě hodiny byl konec. "Už žádný tenisový program, žádné tréninky, nic. Teď patřím jen sám sobě," řekl Safin, když se ukláněl pařížskému publiku. To Rusa miluje, vždyť zde dokázal třikrát vyhrát. Při svém posledním triumfu v roce 2004 porazil ve finále Štěpánka.

Marat Safin (vpravo) se objímá s Juanem Martinem Del Potrem po posledním utkání své kariéry

Ruská hvězda ukončila kariéru ve 29 letech, na 65. místě žebříčku. Jednu věc teď rozhodně postrádat nebude.

"Ten tlak, který tu byl celá ta léta. Stres 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. To jsem přímo nenáviděl," přiznal. "Ve fotbale nebo v hokeji podepíšete smlouvu a pak je téměř jedno jak hrajete. Peníze máte zajištěné. V tenisu je to těžší, protože záleží na tom, jestli jste ve světové desítce, nebo na 150. místě."

marat safin

Narozen: 27.1.1980
Profesionálem: od 1997
Nejvýše v žebříčku: 1. (20.1.2000), celkem 9 týdnů

Turnajové tituly: 15 dvouhra, 2 čtyřhra
Grandslamy: 2000 (US Open), 2005 Australian Open (zde 2002 a 2004 prohrál ve finále)

Bilance: 422-267

Prize money: více než 14 mil. USD

Davis Cup: vítěz 2002, 2006

Na kurt do pařížské haly Bercy se s ním přišli rozloučit jeho bývalí i současní protivníci. Marc Rosset, Novak Djokovič, Ivo Karlovič, Cedric Pioline, Albert Costa, Júnis El Aynaoui. "Moc mě těší, že přišli. Něco jsme spolu prožili a hodně pro mě znamená, že se přišli se mnou rozloučit," uvedl rodák z Moskvy.

Byl jako klidné a rozbouřené moře zároveň. Občas zábavný a vtipný, ale i nevrlý a impulzivní, který dával průchod svým emocím. Odhaduje se, že zničil na 700 raket. "Někdy není snadné ho pochopit," připustila kdysi Safinova mladší sestra Dinara.

Safinova profesionální dráha se počala psát v roce 1997, výrazně na sebe upozornil o rok později. Na svém prvním grandslamu se jako kvalifikant probil v Paříži až do 4. kola. Vyřadil obhájce Kuertena, americkou hvězdu Agassiho a vypadl až s domácím Piolinem. Rok poté získal v Bostonu první ze svých 15 titulů na okruhu.

Zazářil i na grandslamech. V roce 2000 vyhrál US Open, ve finále smetl ve třech setech Samprase. Po dvou neúspěšných finálových pokusech pak v roce 2005 vyhrál ještě Australian Open. Byl to jeho vůbec poslední turnajový triumf. Devět týdnů strávil na trůnu pro nejlepšího tenistu světa.

Marat Safin drží symbolický klíč od pařížské haly Bercy, kde tříkrát vyhrál turnaj Masters

"Možná jsem toho mohl vyhrát víc, ale i tak jsem celkem spokojen," řekl Rus. Své pověsti velkého talentu nemohl dostát i přes četná zranění. Vinou zápěstí a ramene téměř vypustil sezonu 2003, levé koleno ho pak vyřadilo z obhajoby australského titulu v roce 2006.

"Měl jsem v tomhle trochu smůlu. Zkoušel jsem se vrátit, ale už to bylo těžké. Trvalo poměrně dlouho, než jsem bolestí zbavil."

Na grandslamech pak už jen paběrkoval, zazářil už jen v loňském Wimbledonu. Na té trávě, o níž prohlásil, že je dobrá jen jako krmivo pro krávy. "Přesto bych rád, abych byl vnímán jako slušný hráč," uvedl Safin. "Nikdy si na mě nikdo nestěžoval, stejně tak jsem si nestěžoval na nikoho já."

Paměti, v nichž by třeba i odhalil zákulisí svého života, ale nechystá. "Tohle ode mně nečekejte. Má tajemství a vzpomínky zůstanou jen ve mně."

PODÍVEJTE SE, JAK SAFIN NIČÍ RAKETY


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga