V Berlíně vyrostla nová zeď, domino půjde k zemi v pondělí (7. listopadu 2009) | foto: AP

Západ jsme neznali, lákal nás obchodní dům, vzpomínají Berlíňané na pád zdi

  • 31
Berlín (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Téměř tři a půl milionu obyvatel německé metropole si připomíná dvacet let volného pohybu po celém městě. Pád zdi, která ho od roku 1961 rozdělovala na západní a východní část, se slaví ve velkém a se slzami v očích. U Braniborské brány lidé vzpomínali na osudovou noc, která jim přinesla svobodu.

Lokalitou velkolepých oslav se nemohlo stát nic jiného než Braniborská brána. Ta po osmadvacet let stála přímo na hranici v takzvaném pásmu smrti a běžným smrtelníkům byla zcela nepřístupná.

"Nikdo k ní tenkrát nemohl ani na krok. Dětem jsme ji ukazovali na dálku z parku Tiergarten," zavzpomínal krátce před zahájením ceremoniálu Hans Lehn, který žil v Západním Berlíně. "Když to spadlo, byla to skutečná eufórie, to mi věřte," dodal dojatě.

OSLAVY PÁDU ZDI

V Berlíně opět padla zeď, tentokrát z polystyrenu

K Braniborské bráně se scházely desetitisíce lidí. Někteří pohledem na obří domino zavzpomínat, jaký byl život se zdí uprostřed města, jiní si jen popovídat s náhodnými kolemjdoucími.

Symbol rozdělení

Atmosféra u klasicistní brány, která je symbolem rozdělené metropole, byla po celý den uvolněná. Navzdory desítkám zahraničních televizních štábů, početným policejním zátarasám a ozbrojeným hlídkám se lidé okolo pomalovaného domina procházeli s úsměvem i slzami dojetí.

Nenechali se ničím rušit. U bývalé hranice, kterou dnes připomíná vybetonovaná čára na silnicích, se sešli především ti, co tu stáli přesně před dvaceti lety.

OTÁZKOU ZBOURAL BERLÍNSKOU ZEĎ

Novinář nostalgií po NDR nežije

"Nevěděli jsme tenkrát, co se stane, když překročíme hranici. Síla davu nás ale hnala dopředu. Nikdo nic neřešil, chtěli jsme pokořit tu otravnou zeď. A to se povedlo, už v noci z 9. na 10. jsem se procházel Západním Berlínem," zavzpomínal Georg Lehmann.

Pád zdi jsem prospal

Ne všichni se o pádu zdi dozvěděli včas. "Já to všechno prospal. Bydlel jsem ve čtvrti Wilmersdorf, tam se nic nevědělo. Až když jsem 10. přišel do práce, řekl mi o tom kolega," vyprávěl u vchodu do nově otevřené stanice Brandenburger Tor přímo pod bývalou hranicí Joachim Gorell, který pracuje v Berlínském dopravním podniku BVG.

"V tu chvíli se spustil maratón na Západ. Všichni si brali volno – a někteří i bez něj – jeli okamžitě za zeď. Západní Berlín nikdo neznal, v NDR nebyly žádné jeho mapy.

Všichni jsme věděli, že se chceme podívat na Ku'damm a do obchodního domu KaDeWe, nic jiného jsme neznali," směje se Gorell a dodává: "Já si počkal radši až na víkend. Vyrazili jsme na vysněný Západ a když jsme se večer vrátili domů, pořádně jsme to oslavili!"


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue