Obama už je jen dva kroky od zavedení historické reformy zdravotnictví

  • 80
Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná jeho demokraty zajistila Baracku Obamovi klíčový úspěch v domácí politice. Schválila historický zákon o zdravotní péči a podpořila tak největší změny v americkém zdravotnictví za poslední čtyři desetiletí. Podle osudu reformy budou Američané posuzovat Obamův první rok v Bílém domě.

Návrh zákona vznikl po několikaměsíčním vyjednávání a má zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů. Podle různých údajů pojištění nemá 30 až 46 milionů lidí.

Návrh, který ve Sněmovně reprezentantů prošel těsnou většinou 220 ku 215 hlasům, mimo jiné zavádí možnost veřejného pojištění, jímž chce vláda konkurovat komerčním pojišťovnám. To by podle zákonodárců mělo zvýšit dostupnost pojištění.

Obama řekl, že zdravotnická reforma pojištěncům zajistí "víc jistoty a stability", miliony nepojištěných vtáhne do systému a umožní rodinám a firmám uspořit náklady. "Díky tvrdé práci sněmovny jsme jen dva kroky od dosažení reformy zdravotního pojištění v Americe," uvedl prezident.

"Senát by měl schválit mou reformu. Věřím, že se tak stane a já podepíši reformu zdravotního pojištění ještě do konce roku," podotkl ke schválení Barack Obama.

Senátoři přichystali svůj návrh reformy

Cesta k přijetí zákona bude ale ještě dlouhá. Senátoři totiž připravili vlastní návrh reformy. Pokud budou souhlasit, bude nutné oba texty sladit a znovu se bude hlasovat. Demokraté potřebují k prosazení reformy v Senátu 60 hlasů. Termín hlasování v horní komoře ještě není známý.

ZDRAVOTNÍ REFORMA

- Obamova zdravotní reforma předpokládá zavedení státního zdravotního pojištění, které by konkurovalo soukromým zdravotním pojišťovnám. Jejím cílem je, aby k pojištění mělo přístup i zhruba 47 milionů dosud nepojištěných občanů, pro něž je nyní pojištění finančně nedostupné.

- Náklady hrazené státem se odhadují na bilion dolarů za deset let. Více než z poloviny by se podle představ vládních demokratů hradily ze zvýšených daní majetnějších Američanů, dalšími částkami by na ně přispěly i asociace nemocnic a výrobců léků.

Základní Obamovou podmínkou je, že by náklady na reformu měly být nižší než 900 miliard dolarů v následujících deseti letech a neměly by dále zvyšovat deficit USA. Republikáni reformu odmítají a tvrdí, že bude zemi stát přes 1,2 bilionu dolarů.

Nesouhlasí ani se zavedením veřejného systému pojištění, jemuž má podle představ demokratů částečně zajistit finance daň pro bohaté. Šéf sněmovních republikánů John Boehner řekl, že reforma jen přispěje k obrovskému nárůstu státního dluhu, zničí pracovní místa a oseká zdravotnické benefity.

Šér Americké zdravotnické asociace James Rohack považuje další dílčí schválení reformy za "velký krok kupředu". Viceprezident americké obchodní komory Bruce Josten naopak vyzval Senát, aby reformu odmítl.

Podle něj američtí zaměstnanci a zaměstnavatelé chtějí zlepšit současný zdravotní systém a nestojí o nový neudržitelný a finančně nedostupný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue