Floridský gólman Tomáš Vokoun zasahuje. | foto: AP

Washington ukončil neprůstřelnost Vokouna, Eliáš odehrál první zápas

• 0
Po nulách proti St.Louis a Carolině inkasoval český hokejový brankář Tomáš Vokoun tři góly od Washingtonu, který i díky asistenci Tomáše Fleischmanna zvítězil na ledě Floridy 4:1. Obránce Tomáš Kaberle asistoval u výhry Toronta nad Carolinou a uzdravený útočník Patrik Eliáš si odbyl svou sezonní premiéru.

Ve druhém startu bez zraněného Alexandra Ovečkina se již hokejisté Washingtonu dokázali dostatečně prosadit a ukončili svou třízápasovou sérii porážek.

Výsledkem 1:4 to odnesla Florida s brankářem Tomášem Vokounem, který po dvou vychytaných nulách v řadě inkasoval z 24 střel tři branky.

O neprůstřelnost jej připravil už v 5. minutě Tyler Sloan. V 31. minutě zvýšil vedení Capitals svým prvním zásahem utkání Brendan Morrison a v úvodu třetího dějství přidal v přesilové hře pojistku Brian Pothier, asistovali Nicklas Bäckström s Tomášem Fleischmannem.

Panthers na sebe upozornili až za nepříznivého stavu 0:3, kdy zkorigoval skóre Nathan Horton. Poslední slovo zápasu ovšem patřilo hostujícímu Brendanu Morrisonovi, který v čase 59:21 trefil prázdnou branku Floridy.

Utkání poznamenala celá řada zranění. Domácí mužstvo nemohlo využít služeb českých útočníků Radka Dvořáka a Kamila Krepse. Washington postrádal hvězdného Ovečkina, přičemž utkání navíc nedohráli ofenzivní bek Mike Green a zkušený zadák Jeff Schultz. Zda nastoupí v sobotní odvetě proti stejnému soupeři, kouč Bruce Boudreau na pozápasové tiskové konferenci nedokázal potvrdit.

Eliáš v prvním startu slavil proti Islanders

Po porážkách v úvodních dvou startech sezony se hokejisté New Jersey následně radovali z výhry desetkrát z dvanácti představení. Naposledy své umění předvedli v domácí aréně Prudential Center proti divizním rivalům New York Islanders.

Devils v sestavě s uzdraveným Patrikem Eliášem zvítězili 2:1, když se 23 zákroky blýskl náhradní brankář Yann Danis. Jasná jednička New Jersey Martin Brodeur dostal tentokrát volno a ze střídačky mohl sledovat, jak hosty už v 7. minutě poslal do vedení Frans Nielsen.

Ze strany Islanders to ovšem bylo v zápase vše, co předvedli. V 23. minutě tak vyrovnal na 1:1 obránce Cory Murphy a v 34. minutě otočil vývoj přesilovkovým zásahem Brian Rolston.

Devils sice přivítali uzdraveného Eliáše, na listinu zraněných hráčů ovšem k Paulu Martinovi a Jay Pandolfovi přibyli Johnny Oduya a Rob Niedermayer. Aby zranění nebylo málo, utkání nedohrál pro změnu obránce hostujících Ostrovanů Radek Martínek. Zkušený zadák si v závěru střetnutí poranil pravou nohu před střídačkou New Jersey.

"Na to, že to byl první zápas po pěti měsících, jsem se cítil dobře," hodnotil svůj výkon Eliáš, jehož potíže s třísly připravily o úvodních 14 zápasů sezony. Třebíčský rodák odehrál 16 minut čistého hracího času, dvakrát vystřelil na branku Martina Birona a zapsal si jeden záporný bod do tabulky +/-.

Krvavý pěstní souboj mezi Davidem Clarksonem a Timem Jackmanem:

Kaberle asistoval u výhry Toronta

V souboji dvou trápících se týmů Východní konference NHL uspěli na ledě Caroliny hokejisté Toronta. Slavný kanadský celek vybojoval teprve svou druhou výhru ze 14 startů po výsledku 3:2, čímž odsoudil domácí Hurricanes již k jedenácté porážce v řadě.

Carolina si v zahajovací třetině vypracovala slibný dvougólový náskok. Skóre otevřel Brandon Sutter a na 2:0 zvyšoval Sergej Samsonov. V prostředním dějství však Maple Leafs srovnali krok, když se prosadili Nikolaj Kuljomin a za asistence Tomáše Kaberleho také John Mitchell.

Stav 2:2 následně vydržel až do 52. minuty, kdy rozhodl o vítězi Jason Blake. Americký reprezentant využil přesilovou hru po faulu domácího kapitána Roda Brind'Amoura. Klíčovou roli v úspěchu Toronta sehrál brankář Jonas Gustavsson, jenž se činil zejména v závěrečné třetině, kdy zneškodnil všech 18 střel Hurricanes. Celkově si talentovaný Švéd připsal 34 zákroků.

Podívejte se na jeden z nejlepších zákroků zápasu v podání Gustavssona:

Carolina - Toronto 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
8. Sutter, 18. Samsonov - 22. Mitchell (T. Kaberle), 28. Kuljomin, 52. J. Blake. Střely na branku: 36:26. Diváci: 14 164.

New Jersey - New York Islanders 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
23. Murphy, 34. Rolston - 7. Nielsen. Střely na branku: 31:24. Diváci: 14 109.

Colorado - Chicago 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)
19. a 29. O'Reilly, 28. Jones, rozh. nájezd Stewart - 7. Byfuglien, 11. Keith, 37. Ladd. Střely na branku: 22:32. Diváci: 15 616.

Florida - Washington 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
51. Horton - 31. a 60. Morrison, 5. Sloan, 47. Pothier (Fleischmann). Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 29:25. Diváci: 15 877.

Dallas - Vancouver 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
29. B. Richards, 44. Morrow - 49. Raymond. Střely na branku: 47:33. Diváci: 17 235.

Buffalo - Philadelphia 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)
25. Roy, 51. Myers - 19. a 60. Carcillo, 21. Pronger, 35. Van Riemsdyk, 43. Powe. Střely na branku: 30:37. Diváci: 18 525.