Řápková: Sbírat tituly nepotřebuji, studovala jsem kvůli informacím

  • 421
Chomutovská primátorka Ivana Řápková vysvětlila v rozhovoru pro iDNES.cz svůj pohled na kauzu plzeňských práv. "Studium proběhlo v pořádku, vyučující si pamatuji, o titul se nebojím," vzkázala. A dodala, že celá kauza je politický boj, který ji poškozuje i uvnitř ODS.

Jak byste celou kauzu popsala ze svého pohledu?
Pan doktor Baxa tvrdí, že jsem nechodila na jeho semináře a dokládá to svými poznámkami. Je na tom velice zajímavé, že pan Baxa si na svého studenta vzpomněl po osmi letech. Protože pokud bych nedocházela na jeho semináře, tak jako správný vyučující by se určitě zajímal, proč jsem nechodila na semináře tři semestry po sobě. Ale to ho vůbec nezajímalo.
Kdyby se totiž zajímal, tak by zjistil, že jsem měla povolený individuální studijní plán od proděkana pro studium Zachariáše. Tento plán jsem měla povolen od počátku svého studia, tedy od roku 2000, kdy jsem začínala. Individuální studium znamená, že student nemusí docházet na přednášky, ale domlouvá si pouze individuální konzultace a samozřejmě zápočty a zkoušky.

Zkoušel mě docent Pipek, tvrdí Řápková

Nemožné, oponuje fakulta

U pana Baxy jste tedy nestudovala?
U pana Baxy jsem nebyla vedena, nechodila jsem na jeho semináře, on nebyl můj vyučující. Mým vyučujícím byl pan docent Pipek, u kterého jsem skládala zápočty, zkoušky, měla jsem u něj konzultace. A konzultaci jsem dělala i u mladší asistentky. Ze svých poznámek vím, že se jmenovala Simona, bohužel si nepamatuji příjmení. Konzultace jsem objednávala u paní sekretářky Rousové.

Informační systém univerzity tvrdí, že Ivana Řápková studovala prezenčně. Primátorka ale mluví o kombinovaném studiu (7. října 2009)

Proč podle vás k tomuhle vůbec došlo?
Je pro mě velice těžké tohle pochopit a nedokážu to vysvětlit. Nechci pana Baxu podezírat z nějakých pohnutek, ale já to vidím jako politický boj. Tady jde jednoznačně o to, aby byla znedůvěryhodněna má osoba, protože se řeší věci staré několik let. Je to velmi zvláštní, že si učitel na studenta vzpomene po osmi letech...

Než jste odjela na dovolenou, nemohla jste si vzpomenout na jména vyučujících...
Ono to bylo trochu jinak. Vyučující si pamatuji. Od novinářů jsem dostala otázku, zda si pamatuji všechny vyučující, řekla jsem že ne, že si pamatuji jen některé. A v médiích, navíc v těch, kterým jsem rozhovor neposkytovala, pak zazněla zpráva, že Řápková si nepamatuje nikoho. Další otázka byla, kdo byl vedoucím a oponentem mé práce. Na to jsem odpověděla, že svou práci jsem konzultovala s doktorem Kindlem. Jen nevím, jaké bylo jeho oficiální zařazení. A opět se objevilo, že Řápková neví, kdo vedl práci.

Zmínila jste, že je to politická kauza. Nemůže to poškodit i ODS?
Na kauzu se mne ptají jednotliví členové ODS. Posílám jim tiskovou zprávu, snažím se jim to vysvětlovat. Opravdu to vidím jako politický boj, který mě má zlikvidovat, poškodit mne jako osobu a zdiskreditovat nejen před občany, ale i v rámci ODS. Ta snaha tady jednoznačně je. Tvrdím a stojím si za tím, že jsem studovala řádně, studovala jsem pět let a vše bylo naprosto v pořádku.

Jak chcete v kauze dále postupovat?
Novinářům jsem předložila všechny materiály, které mám k dispozici. Tedy potvrzení o přijetí na školu, pak diplom včetně přílohy diplomu, kde jsou vedeny všechny zápočty a zkoušky včetně termínů. Doložila jsem také pracovní verzi své diplomové práce, která je samozřejmě totožná s tou, jež by měla být uložena ve škole.
Já v podstatě jen reaguji na výpady, které jdou proti mé osobě. Škola by měla mít všechno v naprostém pořádku, bohužel nemá. Pokud bych nesplnila jeden ročník, škola by mě přece nemohla zapsat do dalšího ročníku. Pokud bych neměla všechny zkoušky, nemohla bych dělat státnice a obhajobu diplomové práce a poté získat diplom. Je to opravdu věcí školy, aby si dala všechny materiály do pořádku.

Neobáváte se, že by vás mohl někdo napadnout kvůli titulu, popřípadě vám titul odebrat?
Nevím, že by bylo vůbec možné odebírat titul, z tohoto samozřejmě strach nemám. Navíc, když se tady hovoří o titulech, už jsem měla vystudovanou Vysokou školu ekonomickou, takže jsem nepotřebovala sbírat další tituly. Pokud jsem studovala, tak pouze proto, abych získala další informace, nic jiného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video