Primátorka Chomutova Ivana Řápková | foto: Michal Růžička, MAFRA

Zkoušel mě docent Pipek, tvrdí Řápková. Nemožné, oponuje fakulta

  • 1642
Primátorka Chomutova Ivana Řápková má nové vysvětlení pro svůj plný index z plzeňské právnické fakulty. Ačkoli měla trestní právo zapsané u pedagoga a soudce Josefa Baxy, zkoušku a zápočty prý udělala u docenta Pipka. Ten to ale nemůže potvrdit, loni zemřel. Pipek ale nevedl žádný seminář, nemohl proto zapsat primátorce zápočet, tvrdí Baxa.

"Ivana Řápková se kategoricky ohrazuje proti falešným nařčením, že nestudovala řádně na plzeňské fakultě," napsal médiím mluvčí chomutovské radnice Tomáš Branda.

Na podezřelou zkoušku upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Ze svých zápisků zjistil, že Řápková měla v letech 2003 a 2004 docházet do jeho studijní skupiny. Ale nechodila. Na sekretariátu pak zjistil, že Řápková nechodila ani ke kolegům a neměla povolené individuální studium. - čtěte Řápková u mě nebyla, všiml si vyučující

"Pan Baxa mi ani zápočet dát nemohl, protože jsem nepatřila do jeho seminární skupiny," cituje zpráva z radnice Řápkovou. "On nebyl můj vyučující ani konzultant. Mým profesorem z trestního práva byl doc. Jiří Pipek. Konzultovala jsem s jeho mladší asistentkou z katedry trestního práva Simonou. Pan Pipek mi dal zápočet i zkoušku."

Pipek neměl oprávnění dávat zápočty

Jenže Řápková díky svému jménu patřila právě do skupiny Josefa Baxy, byla tam administrativně přidělena, proto není možné, aby chodila k docentu Pipkovi, ani není možné, aby dostala zápočet od Pipka. "Docent Pipek nemohl dávat zápočty, nevedl žádný seminář," řekl iDNES.cz Josef Baxa.

K tomu by ho musela pověřit vedoucí katedry Helena Válková, aby právě v tomto individuálním případě Řápkové studijní povinnosti zapsal Pipek. Baxa o tom ale pochybuje. Navíc v záznamech katedry je u jména Řápkové v kolonkách zápočtů v trestním právu prázdno.

Kvůli plagiátu přijde o bakaláře,

tituly Mgr. a JUDr. mu ale vzít nemohou

Řápková uvádí, že na semináře Josefa Baxy nechodila, protože měla povolené individuální studium od tehdejšího proděkana pro studium Jaroslava Zachariáše. "Konzultace na katedře trestního práva jsem objednávala u paní Jitky Rousové, je to starší, velmi sympatická dáma, která si na mne určitě vzpomene," uvedla Řápková.

Baxu prý viděla jen na večírku, jeho semináře podle ní nebyly moc oblíbené. "Nechápu, jak je možné, aby předseda Nejvyššího správního soudu zcela bez přímých důkazů a neznalosti celé pravdy obvinil někoho, že nestudoval řádně a že by měl vrátit titul," uvedla Řápková a dodala: "Nechci pana Baxu obviňovat z falešných pohnutek, ale kdyby mi zavolal, tak bych mu vše vysvětlila."

Nesrovnalosti jsou i v datech

Vedoucí katedry Helena Válková upozornila na další podezřelou okolnost v případě zápočtů a zkoušky z trestního práva Ivany Řápkové. Zápočet získala o rok dříve, než jí vůbec začal seminář trestního práva.

Vzpomínky
na studia

"Třeba si pamatuju takové věci, že jedna paní měla ustřihlou ofinu, jeden pán měl opilecký nos. Ale jména fakt nevím. Nebo si pamatuju, že tam byl drsňák, ale zase nevím jméno, vím že byl přísný, nepříjemný," líčila počátkem října Řápková.

"Zbylé dva zápočty a zkoušku získala v jeden den. S tím jsem se na katedře ještě nesetkala," řekla Lidovým novinám Válková.

Ivana Řápková si až dosud nevzpomněla na jediné jméno svého vyučujícího z právnické fakulty, ani na oponenta, či vedoucího své závěrečné práce.

"Pamatuju si třeba některé lidi, ale spíš vizáž, ne jména," řekla začátkem října iDNES.cz chomutovská primátorka. - čtěte Řápková ukázala část diplomky, na vyučující si nepamatuje

Teď se ale rozpomněla a sype jména z rukávu. "Mimo pana Pipka si pamatuji pana Růžičku, Prunnera, Balíka, Klímu, Kunze," uvedla v dnešním tiskovém prohlášení.

Primátorka Chomutova patří k bývalým studentům plzeňských práv, jejichž diplomová práce chybí v univerzitní knihovně. Řápková ji nemá v elektronické podobě, médiím poskytla jen úvodní stránky. Na nich ale chybí jak jméno fakulty, tak vedoucího nebo oponenta práce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video