V Haagu začal soud s Karadžičem. Obviněný nepřišel, nestihl se připravit

  • 19
Před Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii začal ostře sledovaný proces s Radovanem Karadžičem. Vůdci bosenských Srbů hrozí za válečné zločiny a genocidu doživotí. Prvního stání se nezúčastnil; byť už je rok ve vězení, nestihl se prý připravit a probrat se takřka milionem stran spisu.

Úvodní stání procesu trvalo jen patnáct minut. Během nich soudci odložili jednání na zítřejší odpoledne s tím, že nyní zváží jmenování právníka, který by před soudem Karadžiče zastupoval.

Vůdce bosenský Srbů totiž do soudní místnosti nedorazil. V dopise, který tribunálu poslal minulý týden, uvedl, že na soud nestači připravit. - více čtěte zde

"Vzhledem k nepřítomnosti obviněného i advokáta, který by ho zastupoval, bude dnešní soudní řízení odloženo... Proces začne v úterý ve 14:15 tím, že prokurátor Alan Tieger seznámí tribunál s důkazy proti obviněnému... Žádáme Karadžiče, aby zde byl, aby tak jeho proces již nebyl blokován," řekl soudce při zahájení procesu.

V případě Karadžičova bojkotu měli soudci podle BBC čtyři možnosti, jak postupovat. Stání mohli odložit, přinutit Karadžiče k účasti, začít bez něj anebo mu ustanovit zástupce. Zřejmě sáhli k poslední možnosti a soud tak může zítra začít čtením úvodní řeči obhájců.

Karadžič už dal na srozuměnou, že se neobjeví ani zítra a zástupce přiděleného soudem nebude respektovat.

KARADŽIČ PŘED SOUDEM

Předáka bosenských Srbů zklamala zdržovací taktika

Karadžič, který se hájí sám, by se měl se svým úvodním prohlášením dostat na řadu nejdříve příští týden. Ani tady ale není jasné, jestli zavítá do soudní místnosti. Jeden z jeho právníků, Peter Robinson, totiž řekl, že bude soud bojkotovat až do chvíle, kdy se bude cítit připravený.

Karadžič a milion stran obžaloby

V Haagu začnou dnešním dnem svědčit ti, kteří přežili ostřelování Sarajeva i masakr v Srebrenici. Mnoho očitých svědků, je jich na 290, bude vypovídat v utajení ze strachu před srbskými nacionalisty.

Za zločiny proti lidskosti, genocidu, deportace či držení rukojmích Karadžičovi hrozí doživotí. Obžalovací spis má téměř milion stran. Zda se však pozůstalí po obětech zavražděných bosenskými Srby dovolají spravedlnosti, přesto není jisté.

Tři podoby Radovana Karadžiče

Tři podoby Radovana Karadžiče

Muž, který se do loňského června skrýval v Bělehradě za tlustými skly, plnovousem a imagí spirituálního rádce Dragana Dabiče, opět převlékl kabát. A to doslova.

Dlouhá léta čekání na spravedlnost

OBVINĚNÍ KARADŽIČE

- Obžaloba má jedenáct bodů včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.

- Karadžič stál za 44měsíčním obléháním Sarajeva, při kterém zemřelo 12 tisíc civilistů.

- Byl strůjcem masakru, při kterém zemřelo ve Srebrenici téměř osm tisíc bosenských Muslimů.

- Nechal pronásledovat chorvatské a bosňácké intelektuály a politické vůdce.

- Nechal deportovat tisíce lidí, ničil svatá místa muslimů a tisíce domů.

                         zdroj: BBC

Poté, co jej zatkli v autobuse v hlavním městě Srbska, odhodil plandavé róby, oholil se a dlouhé vlasy nechal upravit do vzdušných loken, tak jak je nosíval v době, kdy byl vůdcem bosenských Srbů. Ustrojil se do padnoucího obleku, na který si potrpěl. A pasoval se do role obhájce sebe samého. Právníka za mřížemi. Rozhodně se prý cítí nevinný.

"My ale na spravedlnost čekáme už víc než čtrnáct let," řekla agentuře AP Munira Subasicová, Muslimka, jejíhož manžela a syna zavraždili bosenští Srbové spolu s dalšími osmi tisíci muži při masakru v Srebrenici.

"Je naprosto jasné, že Karadžič byl mnohem větší monstrum a nese mnohem větší díl odpovědnosti než třeba Slobodan Miloševič," řekl AP právník Michael Scharf.

O hrůzách války by mohli vyprávět desetitisíce pozůstalých, jako třeba žena, která během nejkrvavější války od dob nacismu přišla o 21 členů rodiny. Dodnes marně hledá jejich těla.

Vězení jako univerzitní hala

Karadžič, vzděláním psychiatr, který se považuje za básníka, však zatím sedí ve vazbě, v níž, jak připomíná Daily Telegraph, se s obžalovaným zachází podle zásady presumpce neviny. Co to znamená?

Spíš než vězení připomíná vazba univerzitní halu, cely, vždy pro jednoho, jsou vybaveny televizí. Ti, kteří zde pobývají, mají přístup do tělocvičny, do kuchyňky a mohou využívat i soukromé místnosti pro návštěvy svých partnerek.

"Lidé podezřelí z válečných zločinů, z obou stran balkánského konfliktu, se mohou společně utkat ve fotbale nebo svou převahu otestovat v šachové partii," píše reportér Daily Telegraphu.

Všechny články ke Kauze Radovana Karadžiče

Pak je tedy jasné, že do nejostřejšího žaláře někdejší vůdce bosenských Srbů, čtyřiašedesátiletý Karadžič, příliš nespěchá. A nejraději by byl na svobodě.

Jedním z hlavních trumfů pro jeho případné propuštění je pro Karadžiče, až se jednou k soudu dostaví, argument, že v roce 1996 dostal příslib od amerického diplomata Richarda Holbrooka, že když zmizí z politické scény, Spojené státy mu zaručí beztrestnost.

Holbrooke však dnes svou nabídku imunity Karadžičovi popírá a Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) argumentuje tím, že jeho členové nikomu nikdy nic neslibovali. Tudíž podobnou dohodu nemůže zohlednit.

I přesto však tribunál čelí kritice. Jak mohl dopustit, aby se Karadžič obhajoval sám? ptá se veřejnost. Podobnou "protahovací" taktiku už přece předvedl tehdejší srbský prezident Slobodan Miloševič! Zemřel v březnu 2006 na infarkt přímo v cele v Haagu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue