Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Biden zahájil českou misi na zahradě. Co nabídne místo radaru?

  • 264
Ještě se nestalo, aby do Česka přijel tak vysoký americký představitel s tak jednoduchým sdělením. Vše je v pořádku, ničeho se nebojte, Amerika stojí při vás. Viceprezident USA Joe Biden dorazil právě s tímto poselstvím. Nejprve se setkal s premiérem Janem Fischerem.

Český premiér přivítal amerického viceprezidenta na zahradě sídla vlády. Oba státníci se pak odebrali k jednání ve Strakově akademii.

Očekává se, že jedním z hlavních témat jejich diskuse budou americké plány na modifikovanou protiraketovou obranu poté, co Washington ustoupil od plánu vybudovat v Česku radar tohoto systému. Projednají ale zřejmě i hospodářské otázky, například snahu amerických firem podílet se na dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Obamova muže přišli "přivítat" i aktivisté z hnutí Ne základnám. Asi deset jich mává kousek od Úřadu vlajkami. Na prostranství před Strakovu akademii ale policisté pouští jen akreditované novináře.

O čem se jedná za zavřenými dveřmi? 

Americký viceprezident si při své dnešní návštěvě Prahy možná postěžuje, jaká to je škoda, že Česko nemá moře. Ono by se totiž hodilo - Poláci ho mají, a tak jim mohl Biden ve středu slíbit, že v dohledné době mohou do jejich vod přijet lodě s raketami "nového protiraketového štítu".

Mirek Topolánek

předseda ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek na tiskové konferenci po návratu z dovolené. (31. července 2009)Měl by jasně vysvětlit důvody, které Obamovu administrativu vedly k rozhodnutí, že USA radar v České republice nepostaví. Současné jednostranné kroky vůči Rusku vyvolávají otázky, zda USA neustupují z oblasti střední Evropy výměnou za lepší vztahy s Moskvou.

Zda se chystá v Praze též nabídnout něco opravdu konkrétního, zatím není jasné. "Konkrétní nabídky? Žádné od americké delegace nepadnou," řekl MF DNES vlivný český diplomat, který je zasvěcen do česko-amerických jednání. Očekává se nicméně diskuse o pružnějším, mobilnějším a levnějším štítu.

Americký viceprezident přijíždí s jasným sdělením: Protiraketový štít není mrtev. Snaží se opakovat, že i když americký prezident Barack Obama nedávno škrtl dřívější Bushovy plány, není to zrada ani konec. "Evropa, včetně střední Evropy, bude v budoucnu ještě lépe chráněna. Nový systém znamená více bezpečí," prohlásil Biden už včera v Rumunsku.

O co jde? Tento "nový štít" není nový, nýbrž starý. Jeho jádrem je 18 lodí systému Aegis, které je Pentagon schopen přemísťovat po světě. Nepřátelské rakety pak může ničit pomocí raket SM-3.

Karel Schwarzenberg

exministr zahraničí

SchwarzenbergMyslím, že je to cesta, která má dva cíle. Zaprvé uklidnit opozici v USA. A zadruhé mně to celé připomíná jednu výtečnou reklamu firmy, která propagovala automobily sloganem Cesta je cíl. Nikoli, že by cesta měla cíl. Cesta jako taková je cíl.

A pokud polská vláda prohlašuje, že se ráda zapojí do tohoto nového štítu, vlastně tím říká: Pustíme do našich vod lodě s americkými raketami. Což mnozí interpretují jako jen slabou náhradu za raketovou základnu slibovanou Bushem.

Až někdy kolem roku 2015 by podle Obamy mohla přijít opravdu nová fáze: nová generace raket SM-3, které by již mohly být umístěny na pozemních odpalovacích zařízeních. Třeba v Polsku i v Česku.

A za dalších pět let – plánuje Obama – by ještě další generace raket mohla být úspěšně používána proti mezikontinentálním balistickým raketám a raketám z "gangsterských zemí" – tak jako starý štít.

Václav Havel

bývalý prezident

Václav Havel v Divadle Na Zábradlí. (15. října 2009)Bidena znám dvacet let jako senátora. Vím, že je to člověk, který umí klást ostré otázky a říkat i nepříjemné věci. Čekám ujištění, že o nás mají Američané zájem a že nás nikdo nevytlačil z amerického zorného pole.

Z tohoto plánu vyplývá, že onen slibovaný "vyšší stupeň evropské bezpečnosti" by více než deset let zajišťovaly jen rakety určené proti střelám krátkého a středního doletu.

Na námitku, že Írán je přece nebezpečný svými raketami delšího doletu, které už do Evropy doletí, by Biden a Obama odpověděli podle své nové doktríny: Ne, ne, my si nyní myslíme, že jeho rakety středního a krátkého doletu jsou nebezpečnější.

A pokud byste je zdvořile upozornili, že to nějak nedává smysl, neboť tyto íránské rakety podle některých údajů do Evropy nedoletí, namítli by vám, že i tak je to dobrý plán.

Jinými slovy: jedním z cílů Bidenovy mise je uchlácholit vlády v Praze a Varšavě a slíbit jim alespoň nějaké cukrátko. 

Lubomír Zaorálek

místopředseda ČSSD

Zaorálek, Vondra, PicekRád bych znal názor Spojených států na další situaci v Afghánistánu. Budoucnost protiraketové obrany nebude jediným tématem. Z toho, co jsem zaregistroval v Polsku, není jasné, jak by návrh vypadal. Nejdříve by ho měli předložit v NATO.

Ve srovnání s Bushovými plány existují ovšem zásadní rozdíly. Zaprvé: přítomnost základen by bývala Polsku i Česku dávala významné bezpečnostní záruky. To teď padne.

Zadruhé: jak už to na světě bývá, plány přicházejí a odcházejí a může se tedy stát, že z velkolepých úvah o moderních systémech nakonec nezbude nic či skoro nic.

Zatřetí: nikde není napsáno, že vlády v Praze a Varšavě budou ochotny znovu investovat mnoho energie do přesvědčování svých lidí, že ten Obamův štít za to stojí víc než Bushův.

Na každý pád, Rusko je z nových plánů nadšeno a tamní generálové říkají: Tento Obamův protiraketový štít by nám vůbec nevadil!

A mezi řádky je možné číst, jak to vlastně myslí: že to celé stejně nikdy nebude fungovat. Že vyhráli.

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009)

Americký viceprezident Joe Biden s premiérem Janem Fischerem. (23.října 2009)

Kdo je Joe Biden

V Bílém domě je dvojkou, což znamená hlavně to, že by se okamžitě stal prezidentem, kdyby Barack Obama zemřel či odstoupil. Kdysi byl viceprezidentský úřad považován s nadsázkou za jeden z nejnudnějších, protože o všem stejně rozhodoval prezident. Ale Biden si už dokázal vydobýt silnou pozici. Hlavně když přichází řeč na to, jak dál postupovat v Afghánistánu.

Biden dnes platí za největšího odpůrce velkého navýšení počtu vojáků v Afghánistánu, které požaduje tamější hlavní americký generál. "Ale je to správný postoj, když podobné posílení jednotek přineslo obrat v irácké válce?" ptají se mnozí.

Dlouholetý senátor (a ženatý otec tří dětí) se vždy zajímal o zahraniční politiku. Ne vždy však hlasoval tak, aby mu dějiny daly za pravdu. Byl proti první válce v Zálivu v 90. letech – válce, která je dnes považovaná za nesporně kladnou akci.

Souhlasil naopak s Bushovou invazí do Iráku v roce 2003, která zůstává kontroverzní. Byl pak proti navýšení vojáků do Iráku v roce 2007, které zemi zase přineslo klid.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue