Ústavní soud vrátil kauzu „justiční mafie“ soudci Ceplovi

  • 122
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová uspěla se stížností u Ústavního soudu. Vadilo jí rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil verdikt soudce Vojtěcha Cepla v kauze "justiční mafie" a případ mu odebral. Cepl rozhodl, že se Benešová nemusí za výrok o "justiční mafii" omlouvat.

"Bylo zjištěno, že došlo k porušení ústavně zaručeného práva stěžovatelky na zákonného soudce," uvedla soudkyně Ústavního soudu Michaela Židlická. Vrchní soud navíc podle ní nezdůvodnil, jak došel k závěru, že Cepl nebude rozhodovat ústavně.

Tříčlenný senát ale odmítl zrušit ustanovení občanského soudního řádu, podle kterého je možné případ odebrat zákonnému soudci ve chvíli, kdy v řízení došlo k vadám. Toho se domáhal advokát Benešové Petr Hála.

Marie Benešová ve své stížnosti tvrdila, že verdikt vrchního soudu byl nezákonný a poškodil její práva. "Pokud shledal vady, měl je sám odstranit," uvedla při líčení. Někdejší nejvyšší státní zástupkyně také vrchním soudcům vytkla, že se vůbec nezabývali skutečností, že její nástupkyně Renáta Vesecká zprostila své podřízené mlčenlivosti jen ve velmi omezené míře.

"Považuji to za vítězství, ale nebyla jsem si jím předem jistá. Jsem ráda, že jsem ústavní stížnost podala. Ústavní soud dal nyní najevo, že neni možné jen tak od stolu rozhodovat o tom, že případ bude odebrán nějakému soudci," řekla MF DNES Marie Benešová.

Vrchní soud Cepla vinil, že chyboval ve vedení líčení zejména v souvislosti s důkazy a nerespektoval také práva účastníků řízení.

S tím souhlasili i ti, které Benešová nazvala justiční mafií. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, někdejší ministr Pavel Němec, náměstek Vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek, náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský a další.

Rozhodnutí Ústavního soudu je překvapilo. "Nedovedu si představit jiné líčení, v němž by bylo tolik chyb, jako je udělal soudce Cepl," řekl Petr Toman, advokát exministra spravedlnosti Pavla Němce.

Advokáti zastupující údajné členy "justiční mafie" nechtěli bez porady s klienty uvést, jestli požádají o vyloučení soudce Cepla z kauzy pro podjatost. Zdá se ale pravděpodobné, že tento krok při zahájení líčení učiní.

Marie Benešová

Marie Benešová

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká už během dne neuspěla s návrhem, aby Ústavní soud prozkoumal také předchozí rozhodnutí soudce Cepla.

"Uplatnění jakékoliv minulé zkušenosti se soudcem Ceplem pro odebrání věci v této kauze by bylo flagrantním porušením zákona," věřila Benešová.

Po patnáctiminutové poradě senát odmítl provádění nových důkazů, konkrétně dřívějších rozhodnutí soudce Vojtěcha Cepla mladšího. "Další důkazy prováděné nebudou, neboť se netýkají této záležitosti," vysvětlila předsedkyně senátu Vlasta Formánková.

Advokát Benešové: Zrušte gumový paragraf

Po pauze tak následovaly závěrečné řeči. Právní zástupce Marie Benešové Petr Hála navrhl zrušení paragrafu, který umožnil odvolat soudce Cepla.

"Jeho výklad totiž může být tak široký, až může být téměř libovolný. Závažné vady, v rámci nichž může být věc odebrána zákonnému soudci, nejsou nikde definovány, záleží jen na úvaze soudců. Není vhodné, aby zákon obsahoval, jestli to tak můžu označit, takovéto gumové paragrafy nebo kaučuková ustanovení. Libovůle je podle mého názoru v našem právním řádu vyloučena," uvedl.

Vrchní soud navíc podle Hály kauzu soudci sebral kvůli jeho komentáři v médiích. "Nad její rámec se vyjadřoval pouze v odůvodnění rozhodnutí, což lze soudci těžko vytýkat. Dosud nechápu, v čem spočívá porušení zásady koncentrace řízení i nerespektování práv účastníků řízení," řekl.

Podle většiny z obhájců "justičních mafiánů" vrchní soud Ceplovo odvolání dostatečně vysvětlil. Pouze podle Josefa Lžičaře, který zastupuje Renatu Veseckou a jejího náměstka Karla Černovského, měl verdikt obhájit důkladněji.

"Laické veřejnosti se pak může zdát, že mu (Ceplovi) byla věc odebrána proto, že se postavil 'justiční mafii'," připustil Lžičař. I on je ale přesvědčen, že se jednalo o správný krok.

Kauza "justiční mafie"

Vlastní kauza takzvané justiční mafie odstartovala už v prosinci 2007, kdy Marie Benešová označila několik představitelů justice včetně nynější nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké nebo místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery za justiční mafii. Skupina totiž podle Benešové zasahovala do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra a expředsedy lidovců Jiřího Čunka.

Někteří lidé, které Benešová označila za mafiány, ji následně zažalovali. A právě jejich žalobu Cepl zamítl. Při vyšetřování Čunka si totiž někteří z nich několikrát setkali a vzájemně si vyměňovali informace, které si předávat neměli. Vrchní soud ale verdikt zrušil a Ceplovi případ odebral.

O žalobě proti Benešové ještě není rozhodnuto. Spolu s ústavní stížností totiž podala také návrh na odklad vykonatelnosti napadeného rozhodnutí vrchního soudu. Žalobou proti ní se tak do rozhodnutí Ústavního soudu jiný soudce Městského soudu v Praze nesmí zabývat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video