Premiér Fischer zmínil například zastavení privatizace letiště Ruzyně, boj proti extremismu a pokračující bdělost a opatrnost vlády v otázce hospodářské krize. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Vládnutí zvládáme, řekl Fischer. Chce vyvést zemi z krize a čelit extremismu

  • 143
Poslanecká sněmovna slyšela očekávané vystoupení premiéra Jana Fischera. Zrekapituloval kroky úřednického kabinetu a vyjmenoval priority svého dalšího vládnutí do řádných voleb. Poslanci se pak pustili do debaty, nechybělo tradiční hašteření. Odpoledne se pustili do návrhu státního rozpočtu na rok 2010.

ON-LINE REPORTÁŽ ZE SNĚMOVNy zde

HÁDKA POSLANCŮ O "TOPKU A LUFTJARDU"

O vystoupení k prioritám vlády zažádal sám premiér. Zdůraznil ale, že nepřednese klasické programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru. Zákonodárce seznámil i se seznamem legislativních kroků, které kabinet pokládá za užitečné k projednání. Vláda tak hodlá zjistit, které z těchto návrhů jsou vůbec průchozí.

"Chtěli jsme důstojně dokončit předsednictví Unie, oživení naší ekonomiky, přípravu realistického rozpočtu, pokračování projektů předešlé vlády a zrychlení čerpání prostředků z EU," řekl premiér. Dosavadní pětiměsíční působení podle něj úřednická vláda zvládla úspěšně a splnila to, co slíbila v červnovém programovém prohlášení.

FISCHEROVA VLÁDA

Úřednická vláda Jana Fischera vznikla po pádu kabinetu Mirka Topolánka. Václav Klaus Fischerovy ministry jmenoval 9. května 2009, vláda měla být dočasná. Poté, co ztroskotaly pokusy o nalezení cesty k předčasným volbám, se ukázalo, že tým Jana Fischera dovládne až do termínu řádných voleb.

Pak se Fischer pustil do výčtu, co lze od vlády v dalších měsících čekat. Kabinet nebude připravovat další úsporný balíček a nebude pokračovat v plánu na privatizaci letiště Ruzyně. Chce nadále tvrdě bojovat proti neonacistům a jiným extremistům. Fischer to prohlásil v den, kdy probíhá velká policejní akce po celé republice. - o zásahu proti extremistům čtěte zde

"Kabinet bude navrhovat jen takové zákony, které mají reálnou šanci být ve Sněmovně projednané a schválené, ne ty, které jsou bez šance," nastínil Fischer. Ty, které naději nemají, vláda stáhne.

Premiér nakonec řekl, že se ve své řeči nedotkl všech resortů. "Zmínil jsem jedenáct hlavních principů a priorit, doufám, že vám dávají dostatek informací k tomu, abyste věděli, jakým směrem vládu povedu."

Předsedové obou nejsilnějších politických stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek Fischerovo vystoupení ocenili jako realistické. "Ukázal, že stojí oběma nohama na zemi," řekl předseda ODS. "Vláda má důvěru Sněmovny," doplnil šéf ČSSD.

PROGRAMOVÉ PRIORITY VLÁDY

Přečtěte si, na co se kabinet v dalších měsících zaměří

Odpoledne začali poslanci řešit rozpočet

Odpoledne přišlo na řadu první čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok. Již dříve schválený úsporný balíček počítá s tím, že by se neměl schodek rozpočtu vyšplhat nad 163 miliard korun. Exministr financí Miroslav Kalousek už upozornil, že Fischerova vláda bude připravovat i rozpočet na rok 2011. - o úřednické vládě a rozpočtu na rok 2011 čtěte zde

Hlasovat pro rozpočet hodlají ODS, ČSSD, lidovci i zelení, proti jsou komunisté, kteří chtějí rozpočet vrátit vládě k přepracování. Přesuny peněz, hlavně na sociální účely, chtějí některé strany uskutečnit až ve druhém čtení. Současně ale odmítají takzvané porcování medvěda, tedy přesuny peněz na různé investice v regionech.

V prvním čtení budou poslanci schvalovat příjmy, výdaje a schodek rozpočtu. Poté dostanou rozpočet výbory a nastane prostor pro návrhy na přesuny peněz uvnitř kapitol a mezi nimi. Změny i rozpočet jako celek se budou schvalovat až ve třetím čtení v prosinci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue