Spořivost, marnotratnost

Hráči dneška: jsme impulsivní a spořiví

  • 15
Impulzivní nákupy se nevyhýbají ani hrám, internet přitom přichází zkrátka. Zato bazarům se v krizi daří.

Herní vydavatelé se předhánějí v tiskových zprávách, ve kterých se chlubí počty kusů her, které si hráči objednali ještě před tím, než vývojáři hru vůbec dodělali. Díky předobjednávkám pravidelně padají i rekordy v počtu prodaných her za první den či týden dostupnosti.

Obrovská část trhu je ale, i přes snahy marketingových oddělení prodejců her i vydavatelů, stále v rukou pochybného lidského mozku. A ten funguje impulzivně. V rámci náhlého pohnutí mysli lidé podle studie, kterou v Kanadě provedla společnost NPD Group, koupí celých 40 procent her.

Spořivost, marnotratnost

Na impulsivní nákupy mají podle NPD vliv tři faktory. Podobně, jako u jiného zboží, dokáže ke koupi přimět netradiční a lákavě provedený obal. Impulzivní nákupy podporují i online prodejci her, ať už ve formě digitální nebo webové obchody s klasickými médii. A nakonec, i když vlastně ze všeho nejvíc, rozhoduje cena.

Nárůst impulzivních prodejů prý totiž kopíruje křivku nárůstu obratu na trhu s použitými hrami. O ty je v posledním roce stále větší zájem. Ani u nás už nejde o doménu bazarů nebo malých specializovaných obchodů. Vlastní systém výkupu "preowned" her zavádí na českém trhu britský Game, kterému patří síť prodejen JRC.

Nízká cena je opravdu rozhodující. Hry koupené "mimo plán" stály účastníky průzkumu NPD v průměru o šestnáct dolarů méně než hry, jejichž nákup si stejní lidé dlouhodobě plánovali.

Ochotu lidí rozloučit se s menšími částkami spíše než s těmi většími využívají i distributoři levných her v supermarketech. Necelých dvě stě korun za hru totiž často v rámci rodinného nákupu rodiče dopřejí svým dětem možná radši, než cukrovinky u pokladny ve stejné hodnotě.

K ceně her se ale ještě vrátíme. Stejně, jako rozhodování podle ceny, má tradici i výběr zboží podle obalu. Není to sice rozumné, ale síla, kterou disponuje obal hry, je nepopiratelná. I ve studii nákupních zvyklostí hráčů se ukázalo, že obrázek na krabici nebo působivě podaný popis hry je velice důležitý pro 40 procent nakupujících.

Dalších 25 procent nakupujících pokládá pro rozhodnutí o nákupu za důležité vidět hru v prodejně v běhu.

Obal hry z hlediska prodejů úspěšné hry Traktor Zetor Simulátor

Spojení velké krabice s nízkou cenou pak impulzivní nákup téměř garantuje. Herní firmy přitom na kvalitu obalů v poslední době příliš nedbají, pokud alespoň nejde o sběratelské verze, jako v případě Age of Conan, která díky obrovské krabici v podobě knihy dokázala zaujmout i nehráče.

V případě konzolí pak jako omezení působí i unifikovaná velikost standardního balení, záleží tedy hlavně na kvalitě grafického zpracování.

A nakonec asi nikoho nepřekvapí, že výzkumníci z NPD zjistili, že impulzivním nákupům podléhají častěji ženy. Naopak je možná překvapením, že impulzivní nákupy mohou probíhat i na internetu, byť na ně připadá pouhé jedno procento.

Diskuse o cenách zesiluje
S tím, jak se blíží vydání válečné akce Modern Warfare 2, sílí diskuse o cenách her. Tu rozpoutala cenová politika britských supermarketů v případě FIFA10, nejpovedenějšího fotbalu (na konzole) za dlouhá léta. Tesco a ASDA si totiž dovolily prodávat tuto v Británii extrémně populární hru za polovinu doporučené prodejní ceny. Tato cena byla dokonce nižší než velkoobchodní nabídka vydavatele, takže v Tescu prý nakupovali i majitelé specializovaných obchodů.

Modern Warfare 2

Sotva se vlna zájmu o fotbal přehnala, blíží se vydání Modern Warfrare 2, u kterého Activision v Británii nasadil cenu 55 liber, která o pět babek převyšuje doposud zavedenou maximální cenu za novou hru pro konzole této generace. Jen pro pořádek, v Česku má MW2 cenu nastavenou v obvyklé cenové hladině.

Snahu prodávat hry za stále vyšší částky a omezovat bazarové prodeje nesou zákazníci v době, kdy se propouští a peněz není nazbyt, obzvláště nelibě. Nepomáhají ani velké rozdíly v cenách mezi jednotlivými platformami v Evropě a v Česku obzvlášť.

Stačí se podívat právě na MW2. V USA je doporučená cena pro všechny platformy stejná: 60 dolarů. Ve Velké Británii už je rozdíl znát. Pro PS3 a Xbox 360 je to 55 liber, na PC ale o 15 méně. V Česku je to potom stejné. Na PC za baťovských 999 korun, pro konzole za shodných 1399 korun.

Nejsmutnější na těchto cenách ale je, že na PC si levněji koupíte druhý díl než na konzolích dva roky starý díl první. Ten totiž pro Xbox i PlayStation stojí pořád 1499 korun. A ve verzi Game Of The Year s přidaným obsahem je stará Modern Warfare ke všemu dražší než novinka v předprodeji.

Na PC přitom Call of Duty 4: Modern Warfare GOTY stojí 559 korun. Abychom nezůstali jen u jedné hry. Máme tu i nadcházející Dragon Age: Prameny, ta je na PC o třetinu levnější než na konzole. A i když se dá vyšší cena obhájit dlouhou kampaní, rozdíl mezi PC a konzolemi je stejně iritující. Asi by konzolisté měli více pirátit.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Takové hrátky s cenami rozčilují spoustu lidí, zvlášť když ceny nad 1000 korun požadují vydavatelé i za hry, které záhy mizí v propadlištích dějin, protože jednoduše nejsou dost kvalitní. Logickou obranou hráčů vůči cenové politice vydavatelů je rezignace na nákupy novinek za plnou cenu. Tito hráči mají na výběr dvě možnosti, čekat na to, až se dnešní pecky stanou "obětí" snižování cen, nebo se podívat do bazarů a na internetové aukce.

Touha hráčů ušetřit nicméně vede k tomu, že ceny bazarových her, pokud nejsou sto let staré, nepadají tak dramaticky, jako před pár lety. Ale i třetinová úspora je znát, a i použité hry vypadají často jako nové. Za ty prachy si první majitelé dávají opravdu pozor. Tak hodně štěstí při přehrabování v bazarech a přihazování v aukcích. Jen kromě britské eBay kontrolujte i české aukce, některé hry se na nich prodávají o dost levněji než v zahraničí.

Microsoft v. Sony po stoosmnácté
PlayStation 3 SlimSledovat souboj Sony a Microsoftu o pozici druhé nejprodávanější konzole nové generace je občas zábavné, většinou ale únavné. Po snížení ceny PS3 v září a zrušení Xboxu Pro se voda trochu rozčeřila. V následných vlnách rychleji plulo Sony a zrychlení si pořád uchovává.

Například na americkém Amazonu je nejžádanější Wii, ale PS3 je hned v závěsu, zatím co Xbox 360 je mezi videoherním zbožím až v šesté desítce nejprodávanějších věcí. Tento stav se Microsoftu, který doposud operoval tím, že jako jediná konzole letos neztrácí zákazníky, opravdu nelíbí. A tak to zkouší alespoň zlehčováním a útoky na konkurenta.

Aaron GreenbergHájit čest Microsoftu se vydal Aaron Greenberg, produktový šéf Xboxu. Sám přiznal, že za září bude PS3 číslem jedna, ale prý to nic neznamená, jde jen o krátkodobý efekt snížení cen. Zapomenul ale zmínit, že pokles ceny Xboxu Elite žádný podobný efekt nevyvolal.

Zato si Greenberg neodpustil rýpnutí do Sony s tím, že pořád na prodaných konzolích prodělává, a že to není udržitelný obchodní model. Microsoft sice dělal to samé, ale má na účtech výrazně víc hotovosti, takže u něj o dlouhodobě udržitelný model jde.

Zajímavé to bude za měsíc, až se na veřejnost dostanou, vůbec poprvé, také čísla o online prodejích her na Xboxu Live a PSN. Na Xbox Live totiž Microsoft spoléhá stále více.