Nad Mladou Boleslaví kroužili veteráni, podívejte se

  • 4
V pátek kroužilo nad Mladou Boleslaví nevšední trio letadel. Lidé v okolí mohli na obloze spatřit veterány, které od sebe dělilo 40 let. Formaci vedla Avia BH 5 z roku 1923, následovaly ji dva letouny Zlín z 50. a 60. let.

Dostat a udržet stroje s odlišnými letovými vlastnostmi do formace nebylo podle pilota avie Milana Mikuleckého vůbec jednoduché. "Nejstarší letadlo je totiž celé ze dřeva, zatímco zbylé dvě z kovu. Těžko se tak udržuje třeba stejná rychlost," vylíčil úskalí letu Mikulecký.

Pohled přes křídlo Zlínu 326 na doprovodný Zlín 526.Avia BH 5 s označením L- Bosa, které jí dalo přezdívku Boska.

Z doprovodného letounu formaci sledoval a fotil vyhlášený italský fotograf Alberto Pericoli. "Patří k nejrespektovanějším odborníkům na leteckou fotografii," chlubí se Mikulecký.

Pericoli, který je fotografem italského letectva, nedorazil do Česka náhodou. "Připravuje u nás reportáž pro renomovaný italský časopis o českém a československém letectví," objasňuje Mikulecký. "Už byl v Leteckém muzeu Kbely a také chystá fotoseriál na téma československá historická sportovní letadla," dodává pilot.

Avia BH 5 prolétá nad krajinou v okolí Mladé Boleslavi.

"Celé by to měla být předehra ke společné akci, kterou na příští léto chystáme s našimi italskými kolegy," osvětluje Mikulecký plány, které s letounem má. O co konkrétně by mělo jít však nechce prozradit. "Loni jsme letěli do Bruselu, příští rok to ale bude větší," dodává.

O letu do Bruselu, kterého se zúčastnil i redaktor idnes.cz, se dočtete zde

Kromě stařičké Avie BH5, která v roce 1923 získala prestižní Cenu belgického krále a Cenu pro turistiku Belgického aeroklubu, kroužily nad Mladou Boleslaví ještě mnohem mladší letadla typu Zlín 562 a Zlín 326 s piloty Romanem Kramaříkem a Milanem Vacíkem.

Přesto že je mezi stroji čtyřicetiletý věkový rozdíl, podařilo se formaci sestavit. "Ve vzduchu jsme sehraní a navíc jsme měli pěkné počasí. I když přiznávám, že jak mám otevřenou kabinu, byla mi nahoře pěkná zima i v šále. To kolegové z modernějších strojů řešit nemuseli," směje se Mikulecký.

Zbyl vlastně jen motor

Na rozdíl od zrenovovaných Zlínů museli Avii postavit úplně celou znovu. Původních je jen pár dílů, dochoval se například originální motor Walter. Tvůrci při stavbě použili stejné materiály, z nich byly vyrobeny původní stroje.

Avia BH5 ve vzduchuAvia BH5 ve vzduchu

To, že se jim podařilo po nezměrném úsilí vytvořit první historickou repliku v Česku s sebou však obnášelo nepříjemnou byrokracii.

Nejstarší z veteránů Avia BH5 z roku 1923 je celá ze dřeva.

Avia se tak dostala kategorie Experiment a musela proto projít přísnými testy. "Posuzovala se tuhost či lámavost konstrukce, zjišťovalo se, jestli použitá lepidla vyhovují. Neměli jsme žádné úlevy, museli jsme splnit vše, co například splňují běžné komerční letouny," popisuje detaily
Mikulecký. Práce na stroji zabrala 17 tisíc hodin. O prvním letu repliky Avie GH5 čtěte zde.

 Technické údaje o BH 5  
 rozpětí křídel  9,7 m
 délka trupu  6,5 m
 výška  2,5 m
 hmotnost prázdného letounu  350 kg
 maximální vzletová hmotnost  580 kg
 maximální rychlost v horizontu  160 km/h
 maximální rychlost Vne  210 km/h
 cestovní rychlost  140 km/h
 minimální rychlost  70 km/h
 stoupavost při maximálním zatížení  2,7 m/s
 stoupavost - sólo  4,5 m/s
 dolet  480 Km
 motor  WALTER NZ 60 65 ks
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue