Lisabon se i s Klausovou podmínkou podaří ratifikovat letos, věří Fischer

  • 69
Premiér je přesvědčen, že se Lisabonskou smlouvu v Česku podaří schválit do konce roku. Podle Jana Fischera by se to mělo stihnout i přes dodatečnou podmínku prezidenta, který požaduje pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU. Předseda vlády to řekl po schůzce s šéfem Evropského parlamentu. Situaci komentují i hlavní politické strany.

Premiér Jan Fischer vyloučil možnost, že by jednání o požadavku prezidenta Klause mohlo přinést znovuotevření ratifikace dokumentu v celé EU, sdělil ČTK Úřad vlády.

Fischer se po schůzce s šéfem Evropského parlamentu Jerzym Buzkem ohradil proti prezidentově obavě, že dokument může vést k prolomení Benešových dekretů, podle vládních analýz to prý není reálné.

Premiér se podle svých slov o nové podmínce dozvěděl až těsně před čtvrtečním rozhovorem prezidenta Václava Klause s předsedajícím švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem. Dozvěděl se to bez jakýchkoliv detailů, pouze byl informován o dodatečné podmínce.  

Jan Fischer upozornil, že dodatečnou podmínku i senátorskou ústavní stížnost je možné projednávat odděleně - jak obsahově, tak časově. 

"Vláda se dodatečnou podmínkou bude zabývat už na své pondělní schůzi. Budeme hledat cesty, jak najít solidní východiska z této situace," řekl Fischer. Situace podle něj vyžaduje věcnou politickou a důkladnou právní analýzu.

Vládu podle Fischera čeká obtížné jednání na domácí půdě, ale i na evropské úrovni. Je ale přesvědčen, že se přesto smlouvu podaří schválit do konce roku, Fischer to pokládá za svůj cíl. "Chtěl bych veřejnost ujistit, že jsem připraven s prezidentem hledat takové řešení, které by tento cíl nezpochybňovalo," vzkázal veřejnosti.

ODS: Klaus staví ČR do špatného světla

Reakce Mirka Topolánka

Redakce iDNES.cz zaslala šéfovi ODS esemesku s prosbou o reakci na Klause. "Doporučuji využít oficiální tiskové zprávy ODS. Nevím, jak jste přišla na to, že bych chtěl já někdy komentovat cokoli," odepsal Mirek Topolánek.

Podle ODS postaví požadavek Václava Klause Česko do nepříznivého světla. "Litujeme, že prezident Václav Klaus svou výhradu k ratifikaci Lisabonské smlouvy nevyslovil už před dvěma lety v okamžiku, kdy pověřil premiéra podpisem tohoto dokumentu," píše grémium strany ve své tiskové zprávě.

Klausova výjimka pro Česko by mohla být vyjednána s EU v rámci přístupové smlouvy s Chorvatskem, je přesvědčená strana.

Úpravu podmínek Lisabonské smlouvy tak, aby neměla retroaktivní účinnost a nemohla prolomit platnost zmiňovaných Benešových dekretů, už se ale podle ODS podařilo vyjednat vládě Mirka Topolánka již letos na jaře.

Sociální demokracie podle svého vyjádření do jisté míry Klausovy obavy chápe. "Zdůrazňujeme ale, že důvody pro tyto obavy všechny relevantní analýzy právních autorit z celé EU a z ČR, i stanoviska politických představitelů zemí EU, vyvrací," píše šéf strany Jiří Paroubek v tiskové zprávě s tím, že Klausův požadavek proto považuje strana za nadbytečný. 

"ČSSD obavy prezidenta republiky nesdílí a považuje dokončení ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy za věc národního zájmu," uvádí dále Paroubek. S konečným stanoviskem ale chce strana počkat až na právní analýzy, které "by vyloučily, nebo potvrdily obavy z toho, že se jedná o zásadní překážku ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy (tj. potřebu nové ratifikace lisabonské smlouvy v dalších 26 zemích EU)".

Zatím nejostřeji zareagovali zelení. Prezident podle nich překročil své ústavní pravomoci, když dal dodatečné podmínky pro svůj podpis Lisabonské smlouvy poté, co ji ratifikoval parlament. Podle předsedy zelených Ondřeje Lišky by proto měl být odvolán. - více čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video