Hobby má svého krále kutilů. Elektrikář Melaga oslnil traktůrkem

  • 23
Nedávno vyhlášená soutěž o nejlepšího kutila má vítěze. Je jím Stanislav Melaga, který ač profesí elektrikář, zvládá i zámečnické, truhlářské či stavařské práce. Jeho v soutěži oceněný domácí traktůrek je tedy jen "špičkou ledovce" jeho kutilských schopností.

Stanislav Melaga byl jedním z mnoha přihlášených, kteří nám do redakce posílali své výtvory. Sešlo se hodně prací, které stojí za zveřejnění a s nimiž vás postupně seznámíme. Určitě se stanou inspirací pro všechny čtenáře magazínu Hobby.

O soutěži

Soutěž jsme vyhlásili 1. září a trvala měsíc, během této doby jste posílali své zlepšováky.

Soutěžili jsme celkem o 25 cen, které poskytl internetový obchod Rucni-naradi.cz. Vítěz si odnáší vysokotlaký čistič BOSCH AQUATAK GO PLUS v hodnotě 2 970 Kč, 2. - 25. tvoří 100 dílná sada BOSCH X-Line s malým dárkem (plážová sada, osuška), celkem v hodnotě 1 885 Kč.

Všichni výherci budou kontaktováni e-mailem nebo telefonicky.

Radši sám, než si to nechat zkazit řemeslníkem

Potřebujete přestavět dům? Anebo vyrobit posuvnou bránu či automaticky otvírat vrata do garáže? Vyrobit štípačku na dřevo, obložit koupelnu, položit střechu, vyrobit skříně, postavit rumpál na studnu, opravit zadřený motor u křovinořezu nebo nabrousit řetěz na motorovou pilu? To je jen zlomek činností, které jsou vizitkou našeho výherce soutěže o nejlepšího kutila magazínu Hobby.

Do domu Stanislava Melagy jsme vešli brankou, která se otevírá mobilem. "To nic není, to se vyrobí snadno," komentuje údiv a vysvětluje něco o modulech a integrovaných obvodech, které mu snadno naprogramuje kamarád. Jelikož je profesí elektrikář, v podobných případech nechce mluvit o kutilství.

Zato se rád pochlubí čerstvě položenou střechou. "To jsem si raději dělal sám. Je tam terasa, takže se na střechu budu dívat zblízka. A výrobce krytiny vám dá ke stavbě tak podrobnou kuchařku, že to přece musí zvládnout každý. A známe dnešní řemeslníky," vysvětluje.

Pohled na zvedák a lano s hákem navijáku

Pohled na zvedák a lano s hákem navijáku

Traktor stavěl před dvaceti lety

Traktor považuje za základ hospodářství, odveze se na něm vše, co je třeba ke stavbě a pro všechny práce kolem domu. "Stavěl jsem ho tak v roce 1988 nebo 1989. Tehdy na trhu skoro nic nebylo a co bylo, bylo strašně drahé," vzpomíná.

S kamarádem sehnali vyřazené rumunské ARO, což byla jakási socialistické verze teréňáku, podobná ruskému GAZu. "Díly na sestavení jsem shromažďoval několik roků předem, většinou v kovošrotech a od kamarádů, ale nějaký materiál jsem koupil, třeba plechy a válcované profily," popisuje. Když jsem chtěl vidět plány, pokýval hlavou: "Jsou to tak tři papíry A4, kreslil jsem si jen naohýbání plechů na kapotu a blatníky."

Motor z Trabanta byl levný, dostupný a lehký

Motor z Trabanta byl levný, dostupný a lehký

K motoru majitel přidal řemenici pro pohon hydrauliky

K motoru majitel přidal řemenici pro pohon hydrauliky

Srdcem traktoru je motor z Trabanta, na který je pomocí zhotovené příruby napasovaná převodovka ze Škody 1203. Kvůli tomu se musel přebudovat mechanismus spojky.

Výstup této převodovky je spojen pomocí pružné spojky s vlastnoručně vyrobenou převodovkou 2:1 s rozdílem os hřídelí 400 mm, na výstupu z této převodovky je rozeta se zapínáním pro vývodový hřídel a naviják.

Napojení převodovky z rumunského teréňáku ARO k přednímu a zadnímu náhonu

Napojení převodovky z rumunského teréňáku ARO k přednímu a zadnímu náhonu

Buben navijáku lze při práci zajistit, aby tíhu nenesla hydraulika

Buben navijáku lze při práci zajistit, aby tíhu nenesla hydraulika

"Ale hlavně jsem tu připojil druhou převodovku z Ara M461, která pohání přes výstupní rozetu, na které je i brzdový kotouč ruční brzdy, diferenciál zadní nápravy. Z této převodovky je i vypínatelný vývod pro pohon přední nápravy traktoru," popisuje Stanislav Melaga. Traktor tak má dvě čtyřrychlostní převodovky, takže jede od půlkilometrové rychlosti v terénu až po padesátku na silnici.

Přední kyvná náprava

Přední kyvná náprava

Zadní náprava je z "vétřiesky"

Zadní náprava je z "vétřiesky"

Náprava je použitá také z čtyřistajednašedesátky, ale je zkrácená na světlou šířku 127 cm. K rámu traktoru je uchycena středovým čepem pro kopírování terénu.

Zadní náprava je z Pragy V3S a je rovněž zúžena na 127 cm, má uzávěrku diferenciálu, brzdy jsou přebudované ze vzduchových na kapalinové.

"Traktor jsem vybavil i navijákem s tahem okolo 3 000 kg, je to můj nepostradatelný pomocník při výrobě palivového dřeva v lese. A k ovládání příslušenství jsem ještě vybudoval dvouokruhovou hydrauliku. Jeden okruh ovládá zadní ramena pro připojení různého nářadí a druhý okruh je do rychlospojek pro sklápění vleku," dodává kutil.

Více o traktoru najdete i na našem videu.

Základní údaje

Majitel si na blatník přišrouboval držák, aby měl v lese pilu pěkně při ruceMotor: Trabant

Převodovka: Š 1203 a ARO M461

Náprava: přední ARO, zadní V3S

Váha traktoru: 1280 kg

Délka stavby: dvě zimy, (přes léto není čas)

Náklady: odhad v tehdejších cenách - asi 5000 Kč

Příslušenství k traktoru: 1x sklápěcí dvoukolová vlečka, 1x menší nesklápěcí vlečka, dvojradličný pluh, kultivátor s možností přebudování na sazeč a přiorávač brambor