VIDEO: Chinaski ovládli věznici na Pankráci, zpívali zločincům

  • 13
Populární skupina Chinaski vyměnila klasické pódium za vězeňské a společně s kapelou Léthé zazpívala stovce zločinců. Koncertem připomněly 120. výročí pražské pankrácké věznice.

Vystoupení v ne zcela zaplněné tělocvičně přihlížely desítky odsouzených v šedivých ústavních oděvech, mezi nimi také pachatelé činů nazývaných ve vězeňském žargonu "el paso" (loupežné přepadení) a "dvěstědevatenáctka" (vražda).

"Účastníci koncertu museli podepsat prohlášení, že souhlasí s případným zveřejněním svých fotografií v médiích a s přítomnosti televizních kamer, na což každý nepřistoupil," řekl vychovatel Martin Čihák.

Koncert Chinaski ve vězení s odděleními pro výkon trestu odnětí svobody v režimu s dohledem, dozorem a ostrahou se uskutečnil na základě pozvání Luboše Mydláře, člena kapely Léthé. Ten se už mnoho let zná s lídrem Chinaski Michalem Malátným, se kterým je neustále v kontaktu.

Chinaski zazpívali zločincům v přažské pankrácké věznici

"Jeho kapela Dr. Mozse nás inspirovala k založení Starých Hadrů respektive Chinaski," podotkl Malátný. Mydlář je odsouzen za podvod.

Skupina Léthé, která letos v lednu zvítězila v desátém ročníku soutěže Rádia Beat - Naděje Beatu, zahájila svůj půlhodinový koncert skladbou Ticho. Ve vězení již natočili tři alba a teď pracují na čtvrtém. Jejich vystoupení, do něhož zařadili i hit Chinaski 1970, provázel uznalý potlesk přítomných.

Poté se na pódiu v nezvyklém prostředí, v němž obvyklé reklamní panely u reprobeden vyměnily poutače s obrázky stejnokrojů Vězeňské služby ČR, objevili civilně oblečení členové Chinaski a spustili svoji obvyklou úvodní píseň Vedoucí.

Chinaski zazpívali zločincům v přažské pankrácké věznici

"Je to pro nás výjimečný pocit. Hráli jsme už všude možně, i v osmi stupních pod nulou na sjezdovce, v podpalubí železné lodi a pro vojáky v Kosovu, ale v takovém prostředí ještě ne, proto jsme z toho trochu nervózní," uvedl těsně před vystoupením Malátný.

Pankrácká věznice, jejíž výstavba byla ukončena v srpnu roku 1889, je známá především z období druhé světové války, kdy zde německá okupační správa zřídila vyšetřovací vazbu gestapa a zařízení k vykonávání poprav stětím gilotinou. V 50. letech zde komunisté popravovali politické vězně, například Miladu Horákovou.

Playlist

Tabáček, 1. signální či Dlouhej kouř. Když ve skladbě Vakuum zazněla slova "bůh je žena", zračilo se ve tvářích přítomných vězňů sedících při koncertu spořádaně na židlích zamyšlení a dojetí. Na závěr Chinaski zahráli píseň Zvláštní moc z repertoáru Léthé, v přídavku skladbu Klára.

Kapela Chinaski po úspěšných vystoupeních na letních festivalech v současné době vystupuje v klubovém prostředí na turné se staršími méně hranými skladbami s názvem Klubový speciál 2009, které zahájila 2. října v Benešově. Po jeho ukončení 26. listopadu v Praze se Chinaski rozhodli v příštím roce koncertování omezit. Kapela se chce naplno věnovat práci na nové desce, která by měla vyjít v září příštího roku.

Chinaski patří k nejúspěšnějším tuzemským kapelám. Skupina prorazila s druhým albem Dlouhej kouř z roku 1997. Vydala sedm řadových alb, poslední má název 07. Loni vyšel na CD a DVD úspěšný koncertní záznam Když Chinaski tak naživo. Na letošním vyhlášení ankety Deska roku kapela získala ocenění jako legálně nejstahovanější interpret na internetu.

Koncerty za mřížemi

Vystupování hudebníků v nápravných zařízeních má dlouhou tradici. V 60. letech minulého století uspořádal dva slavné koncerty ve známé americké věznici Folsom zpěvák Johnny Cash. Hudba pronikla i do vězení v České republice. Mimo jiné do Vinařic na Kladensku, kde se představila dvojice Bobr & Motýl, nebo do plzeňské věznice Bory, kde zazpívala písničkářka Eva Henychová.

,