Eden poprvé v lize padl, dobyl ho odvěký rival: Slavia - Sparta 0:1

• 1008
Fotbalisté Sparty slaví velký triumf. Vyhráli 270. derby 1:0 díky brance Wilfrieda. Radost si užili dokonce na hřišti soupeře. Pro Slavii to byla vůbec první ligová porážka v novém Edenu.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Podobně jako nyní se Sparta prosadila i v jarním derby v Edenu. Tenkrát centr z hloubi pole usměrnil hlavou do sítě Hubník, zápas ale skončil 1:1. Tentrokrát hosté vedení udrželi.

Kalouda zakroutil střílený centr přímo na branku, Ragued ho hlavou nešťastně a už tak gólovou hlavičku Vaniak zázračně vyrazil. Ale jen k Wilfriedovi, který si s dorážkou poradil - 0:1.

Slávisté kontrovali po přestávce chvílemi velkým tlakem, ale největší šanci měli po hodině hry, kdy Belaid z přímého kopu trefil břevno.

Bylo jasné, že gól mohl těžko padnout jinak než ze standardní situace. Obě mužstva se v posledních dnech souží.

Sparta nevyhrála už čtyři zápasy za sebou, slávisté šli do derby po debaklu 1:5 v Evropské lize od Lille. I proto byl zápas hodně opatrný. Slušně zaplněný Eden vzrušil v úvodu jen únik domácího M. Černého a sprint sparťana Kušníra.

Jiskřivé a nervózní souboje sváděli slávistický útočník Šenkeřík se stoperem Řepkou. Šenkeřík provokoval, Řepka zuřil a domácí fanoušci se zase vztekali, že hostujícímu kapitánovi procházely důrazné ataky.

Slávisté si také po každém zákroku, který sudí pro ně neodpískal, stěžovali. Kouč Jarolím často startoval z lavičky.

Domácí měli největší šanci v 29. minutě, kdy Řepka pouštěl dlouhý nákop brankáři, ale před Blažkem se zjevil Šenkeřík, přehodil ho, ale branku netrefil.

To už však slávisté prohrávali, když se o minutu dřív trefil Wilfried. Nebezpečná byla i předchozí standardka Kaloudy, po které Vaniak míč neudržel, ale nikdo ze sparťanů nedorážel.

Hosté mohli dát do půle i druhý gól, ale hlavička středopolaře Kovby šla těsně vedle. Vaniak se za míčem jen ohlédl.

Po přestávce byla lepší Slavia, sparťané se soustředěli na údržení těsného náskoku. A to se jim málem nevyplatilo. Nebezpečné situace před Blažkem přibývaly, byť možnost M. Černého ze 49. minuty byla na dlouho jediná.

Čas plynul pomalu, nic se nedělo. Samé souboje, fauly nepřesnosti.

Slávisty nakopla po hodině hry až krásná střela Belaida, který z přímého kopu z 20 metrů trefil břevno. Domácí měli chvílemi velký tlak. Ofenzívu přišel posílit i Šmicer, který hrál ligový zápas téměř po roce. Ale ani on výsledek nezměnil.

V emotivním závěru byl za protesty vykázán na tribunu hostující kouč Chovanec, domácí fanoušek po něm vztekle mrštil kelímek s pivem. Byl to zmar.