Pokud ještě nějaké dobré argumenty zbudou, považoval bych prezidentovu stížnost Ústavnímu soudu za správnou, tvrdí Ladislav Jakl. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Tajemník Jakl: Prezidentovi budu radit, aby Lisabon neratifikoval

  • 1238
Po irském schválení Lisabonské smlouvy v opakovaném referendu čelí Václav Klaus tlaku unijních politiků, aby také podepsal. Na Hrad ale chodí i desítky podpůrných dopisů, tvrdí prezidentův tajemník Ladislav Jakl. Jak se Václav Klaus rozhodne, nechce předjímat. Sám mu bude radit, aby smlouvu neratifikoval.

Sobotní výrok pana prezidenta o tom, že Britové měli něco udělat dříve, by se dal vykládat tak, že na britské referendum čekat nebude. Dá se tomu tak rozumět? Britský tisk to tak dnes už interpretuje.
Já opravdu nechci překládat výroky pana prezidenta z češtiny do češtiny. Chápu ho přesně tak, jak ho řekl: vždycky se pro věc dá udělat víc.

Premiér Fischer letí ve středu do Švédska, které nyní předsedá EU, švédská ministryně přijede ve čtvrtek naopak do Česka a v pátek bude šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek jednat opět u nás s Miloslavem Vlčkem. Proč ta jednání s českými politiky, když je ratifikace v rukou prezidenta?
Tím se spoluvytváří atmosféra tlaku. Já naopak panu prezidentovi dám do ruky desítky podpůrných e-mailů, které jsem obdržel jen během dneška.

Je v pořádku, že premiér bude jednat ve Švédsku o Lisabonské smlouvě, když mu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, stejně jako panu prezidentovi, přikázal zdržovat se jakýchkoli kroků vedoucích k ratifikaci smlouvy?
Pan předseda Rychetský vyzval ke zdržení se jakýchkoli kroků. Třeba si to někdo vykládá tak, že skoky zapovězeny nejsou.

Pan prezident nechce říci, jak se rozhodne. Řeknete vy, co mu budete radit?
Pan prezident vždy řeší až tu situaci, která reálně nastala, v tom kontextu, v jakém skutečně je. Nemodeluje dopředu hypotézy. Nyní je řada na Ústavním soudu. Německý ústavní soud podobnou věc posuzoval deset měsíců. Nepamatuji si, že by v tu dobu někdo podupával kolem německého prezidenta.

A co já budu radit? To se snadno říká, já nemám tu odpovědnost. A tak si můžu dovolit radit: pane prezidente, neratifikujte to.

Může pan prezident smlouvu podepsat, aniž by popřel to, co sám několik let hlásá?
To je návodná otázka, nahrávka na smeč. Asi by tyhle úvahy měli vést spíše novináři než já.

Před časem jste říkal, že panu prezidentovi doporučíte, aby i on podal stížnost Ústavnímu soudu. Tato myšlenka stále platí?
Nyní náš úřad vypracovává stanovisko k podání senátorů. Pokud po jeho předložení Ústavnímu soudu ještě nějaké dobré argumenty zbudou, považoval bych samostatné podání za správné.

Bude se pan prezident opět osobně účastnit jednání Ústavního soudu, jako před rokem?
O tom jsme se zatím neradili. Ani není zřejmé, na jaký termín Ústavní soud jednání nařídí. Možná v tomto smyslu dostal nějaké instrukce ze zahraničí, já je ale neznám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video