Írán pustí inspektory do zařízení na obohacování uranu za tři týdny

  • 18
Inspektoři navštíví nové íránské zařízení pro obohacování uranu poblíž města Qom 25. října, oznámil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej během návštěvy Teheránu. O šest dní dříve se ve Vídni sejdou zástupci Íránu, USA, Francie a Ruska, aby probrali možnosti obohacování íránského uranu.

Baradej přiletěl do metropole Íránu včera, důvodem bylo právě dohodnutí termínu návštěv mezinárodních inspektorů v nově budovaném komplexu, kde Íránci chtějí obohacovat uran. - čtěte Šéf agentury pro atomovou energii je v Íránu. Ahmadínežád se obul do Obamy

Cesta splnila účel, inspektoři navštíví komplex 25. října. Se setkáním byly nakonec spokojeny obě strany. Generální tajemník MAAE prohlásil, že se vztahy mezi Íránem a Západem posouvají z roviny "konspirace" ke "spolupráci" a kontroverzní jaderný program může být vyřešen pomocí diplomacie.

Šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí zase označil schůzku s Baradejem za "velmi úspěšnou". Nedlouho poté se vyjádřil i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Mezi Íránem a MAAE podle něj nezůstává žádná nejasná otázka, a to díky "dobré spolupráci".

Muhammad Baradej po setkání s šéfem íránské agentury pro atomovou energii Alím Akbarem Sálehím  (4. října 2009)

"Je pro nás důležité, vyslat (do Qomu) naše inspektory, abychom se ujistili, že je zařízení pro mírové účely," prohlásil po schůzce Baradej a dodal, že agentura nemá "konkrétní důkaz", že Írán vyvíjí jadernou zbraň. Stále ji však tato možnost znepokojuje a Teherán by měl podle něj svůj jaderný program učinit průhlednější.

Ochotu Íránu spolupracovat s MAAE přivítal poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti James Jones. Podle něj se "nyní věci pohybují správným směrem". USA i další světové mocnosti nicméně čekají odpovědi Íránu na dotazy Západu co nejdříve.

Kontroverzní íránský jaderný program už léta vyvolává obavy na Západě, který zemi podezírá, že chce získat jadernou zbraň. Spojené státy kvůli tomu pohrozily novými sankcemi. Teherán trvá na tom, že veškeré nuklerání aktivity jsou mírové - k výrobě energie.

Minulý týden ale podnítil obavy, když v dopise informoval MAAE o existenci druhého zařízení na obohacování uranu. Komplex přitom buduje léta a oficiálně ho odtajnil teprve poté, co údajně zjistil, že západní tajné služby o něm vědí. Baradej za to Teherán kritizoval. O svých plánech měl MAAE informovat ihned poté, co padlo rozhodnutí zařízení postavit.

Íránský jaderný program

Otázky a odpovědi

Přítomnost inspektorů v novém komplexu Írán odsouhlasil na čtvrtečním jednání se šesti světovými velmocemi v Ženevě. A 19. října čeká zástupce Íránu další schůzka, tentokrát ve Vídni a jednat budou s USA, Francií a Ruskem. Tématem bude možnost a způsoby obohacování uranu v budoucnosti.

Íránský delegát minulý týden v Ženevě souhlasil s tím, že jeho země by mohla posílat slabě obohacený uran k dalšímu obohacení do jiných zemí. Jednalo by se o uran potřebný pro výzkumný reaktor a obohacovat by ho mohly Rusko a Francie.

Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue