Patrick Kane z Chicaga sice Tomáše Vokouna překonal, nakonec se z výhry radoval český brankář Floridy. | foto: AP

Skvělý Vokoun zneškodnil 52 střel, dva nájezdy a mohl slavit vítězství

• 2
Hokejisté Floridy ve finských Helsinkách vstoupili vítězně do nové sezony NHL, když po samostatných nájezdech porazili Chicago 4:3SN. Výraznou měrou se pod to podepsal český gólman Tomáš Vokoun, jenž pochytal 52 střel Blackhawks. V rozstřelu pak lapil ještě dva nájezdy a mohl slavit první výhru, na které se dvěma body (1+1) podílel také Michael Frolík.

V zahajovací třetině utkání mezi Chicagem a Floridou se diváci ve finské Hartwall Aréně gólu nedočkali.

První změnu skóre obstaral až v 26. minutě chicágský talent Patrick Kane poté, co se dostal do samostatného úniku krátce po návratu z trestné lavice. Po dvou třetinách však oba celky odcházely do kabin za smírného stavu 1:1, když v 34. minutě po přihrávce Reinprechta od pravého mantinelu vyslal z prostoru mezi kruhy gólovou střelu Michael Frolík.

V závěrečném dějství Chicago doslova zasypalo Vokouna salvou střel. Statistici napočítali hráčům Blackhawks 24 pokusů, z nichž dva skončily v síti. Českého reprezentačního brankáře překonali do odkryté branky dorážející Dustin Byfuglien a Patrick Sharp.

Panthers ale na oba zásahy našli rychlou odpověď. Gól Byfugliena vymazal Fin Ville Koistinen a na 3:3 upravil skóre střelec David Booth. Poté, co prodloužení branku nenabídlo, přišly na řadu samostatné nájezdy. Jednička Chicaga Christobal Huet inkasoval po střelách Reinprechta a Koistinena, přičemž skvělého Vokouna pokořil pouze kapitán Blackhawks Jonathan Toews. Patrick Kane s Patrickem Sharpem si na karlovarského rodáka nepřišli a druhý bod připadl týmu Floridy.

Do sestavy Chicaga se nevešel útočník Radek Smoleňák. Na druhé straně pro změnu z pozice nehrajícího náhradníka utkání sledovali forvard Michal Řepík a brankář Alexander Salák.

Podívejte se na vítězný nájezd Koistinena, který se jako jediný Fin v sestavě Floridy předvedl domácímu publiku:

Kariya vystřílel Blues výhru

Finalisté posledního Stanley Cupu vstoupili do zápasu proti St.Louis ve švédském Stockholmu skvěle. Jako první sice inkasoval Chris Osgood, kterého v 8. minutě pokořil Jay McClement. V dalším průběhu zahajovací třetiny ale stříleli góly pouze hráči Red Wings.

V útoku se přitom překvapivě činili defenzivně ladění veteráni Kris Draper a Kirk Maltby. Draper v 11. minutě zatáhl puk před branku, v čemž mu kvůli kolizi s rozhodčím nedokázal zrabránit český bek Roman Polák, a Jonathan Ericsson snadno dorážel do odkryté klece - 1:1. V 15. minutě pak udeřil Kirk Maltby, když přesnou střelou do horního rohu branky proměnil únik při hře v oslabení.

Prostřední dvacetiminutovku navíc Detroit otevřel využitou přesilovkou. Na 3:1 zvyšoval Fin Ville Leino. Dvougólové vedení ale svěřence Mikea Babcocka uspokojilo, čehož využili Bluesmani vedení Paulem Kariyaou k obratu. Zkušený Kanaďan vstřelil v 33. a 38. minutě dvě pohledné branky, přičemž na otočení skóre na 4:3 pro St.Louis se podílel také důrazný B.J. Crombeen. Finální třetina už na výsledku nic nezměnila.

Podívejte se na nešťastnou chvilku Romana Poláka, kterému rozhodčí Bill McCreary zavázel při bránění Drapera:

Pens vstoupili do sezony výhrou nad Rangers

Pittsburgh dokázal jako první celek po Tampě Bay (sezona 2005/06) zvítězit v zahajovacím střetnutí sezony, kterou navazoval na zisk Stanley Cupu. Stalo se tak po těsném výsledku 3:2 nad New York Rangers.

Gólově se prosadily obě velké hvězdy Penguins. Skóre otevřel v 8. minutě ideální tečí Jevgenij Malkin a kapitán Sidney Crosby v 33. minutě vymazal předchozí vyrovnání Chrise Druryho. Na 3:1 pro Pittsburgh, který nastoupil bez obránce Martina Škouly, záhy zvyšoval Tyler Kennedy.

Rangers už dokázali pouze zkorigovat skóre poté, co se v 46. minutě gólově uvedla nová posila - slovenský střelec Marián Gáborík.

Úvodnímu buly zápasu předcházelo vyvěšení transparentu připomínajícího vítězství ve Stanley Cupu 2009:

Emery v debutu za Flyers vychytal Carolinu

Přesilovkové trefy Jeffa Cartera a Mikea Richardse společně s 28 úspěšnými zákroky brankáře Raye Emeryho stály za vítězstvím Philadelphie 2:0 na ledě Caroliny.

Chicago-Florida 3:4SN (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0) - hráno v Helsinkách
26. Kane, 44. Byfuglien, 52. Sharp - 48. a rozhodující sam. nájezd Koistinen (u první Frolík), 34. Frolík, 58. Booth. Střely na branku: 55:24. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, inkasoval tři góly a úspěšnost zákroků měl 94,55 procenta. Diváci: 12.056.

St. Louis - Detroit 4:3 (1:2, 3:1, 0:0) - hráno ve Stockholmu
Branky: 33. a 38. Kariya, 8. McClement, 35. Crombeen - 11. Ericsson, 15. Maltby, 27. Leino. Střely na branku: 20:32.

Carolina - Philadelphia 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
21. J. Carter, 21. M. Richards. Střely na branku: 28:27. Diváci: 18.680.

Pittsburgh - New York Rangers 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky: 8. Malkin, 33. Crosby, 34. Kennedy - 17. Drury, 46. Gáborík. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17.132.