Barbados: ráj, kde bydlí milionáři i chudáci na stejné pláži pár metrů od sebe

  • 15
Je to ostrov snů. A také paradoxů. I pouhá dřevěná chatrč má na Barbadosu cenu až několika milionů dolarů. Pokud ovšem stojí na 12 kilometrů dlouhé pláži na západním pobřeží, jejíž písek lze téměř vyvažovat zlatem.

Barbados, ostrovní perla malých Antil na východní hranici Karibiku, byl dlouho oceňovaný jen kvůli plantážím cukrové třtiny. Za poslední desetiletí se však proměnil na turistický a daňový ráj.

Desítky multimilionářů a milionářů si zde pořizují vlastní domy. Ty však zpravidla obývají jen od prosince do Velikonoc, pak odjíždějí do jižní Francie a dalších oblíbených destinací.

Majitel tohoto domu musel na ostrově trávit půl roku, aby mohl využít zdejší daňový ráj

Majitel tohoto domu musel na ostrově trávit půl roku, aby mohl využít zdejší daňový ráj

Někteří zde však tráví pouze pár týdnů, domy totiž na sebe musí vydělávat, a to i v případě, že je vlastní milionáři. Luxusní dům na pobřeží si tu tak můžete pronajmout za desítky tisíc dolarů za týden.

Ceně se nelze divit, jen personál stojí třeba kolem pěti tisíc dolarů týdně. A protože Barbados má tropické klima, není údržba domů levná. A tak zájemci platí čtyřicet i sedmdesát tisíc dolarů týdně za pronájem včetně služeb.

Přesto se tu domy na hypotéky neprodávají. Stále je více zájemců než možností, tak proč by si měli realitní agenti či majitelé komplikovat život. Je však veliký rozdíl mezi cenou domu na pobřeží a ve vnitrozemí.

I taková chatrč ma cenu milionu dolarů. Důvod? Pozemek na nejkrásnější pláži

I taková chatrč ma cenu milionu dolarů. Důvod? Pozemek na nejkrásnější pláži

Pak se může stát, že za nádherný plantážnický dům ze 17. století ve vnitrozemí nedostane majitel pět milionů dolarů, za chatrč na "platinové" pláži jsou lidé ochotní zaplatit čtyři miliony dolarů – a majitel ji neprodá.

Když pláž nemá cenu

Ostrov, který objevili Portugalci v roce 1536 a od roku 1625 je anglickou kolonií, byl po dlouhá léta pouze místem, kde otroci pěstovali cukrovou třtinu.

Pláž proto neměla cenu, nedalo se se na ní nic pěstovat, navíc byla zamořena moskyty. Nakonec je vláda nechala vyhubit a půdu před desítkami let zdarma přidělila potomkům otroků.

Domy místních obyvatel cenu nemají, pozemky ano

Domy místních obyvatel cenu nemají, pozemky ano

Jenže dnes pruh pláže o délce asi 12 kilometrů mezi Speightownem a Bridgetownem (hlavní město) patří k nejdražším na světě.

Na pobřeží se postupně stavěly domy těch nejbohatších, hned vedle nuzných chatrčí. Jejich majitelům dnes nabízejí boháči za jejich pozemky jeden, ale také tři až čtyři miliony dolarů, ale většinou mívají smůlu.

Řada domů pochází už ze 17. století

Řada domů pochází už ze 17. století

Potomci otroků nevěří v to, že by jim peníze přinesly štěstí. Udržují si svůj pomalejší životní rytmus, který patří k autentickému ostrovnímu světu.

Právě kvůli němu sem lidé přijíždějí. Neuvědomují si, že zaplavením pláže a jejího okolí pouze luxusními domy by zničili právě to, čím je Barbados láká: neopakovatelnou atmosférou a klidem, který je pro tuto oblast typický.

Tato pláž patří k nejdražším na světě

Tato pláž patří k nejdražším na světě

Výhodné daně

Vedle nádherného moře, které milují surfaři, pískových pláží a bohaté flóry, existuje i další zásadní důvod, proč Barbados vyhledávají v hojné míře milionáři. Daně.

Ty lákají mnohé. Některé dokonce tolik, že zde tráví požadovaných šest měsíců, aby dosáhli na nejvyšší výhody.

Půvabné domy na Barbadosu využívají v hojné míře zeleň

Půvabné domy na Barbadosu využívají v hojné míře zeleň

Na Barbadosu se totiž neplatí daň z kapitálových zisků, z příjmů platí společnosti pouze 25, fyzické osoby 35 procent. Základní potraviny nemají DPH.

Barbados také uzavřel dohody o zamezení dvojího zdanění s USA, Kanadou, Velkou Británií a dalšími státy a dále pak i bilaterální investiční dohody.

Tento výhled si užívala i monacká princezna Caroline

Tento výhled si užívala i monacká princezna Caroline

Navíc nabízí řadu daňových pobídek pro podnikání na ostrově, takže pro zahraniční investory vytvořil jedinečné podmínky. To vše – společně s vysokou gramotností a nízkou kriminalitou - láká boháče z celého světa.

Barbados

Nezávislý Barbados (od roku 1966) má třetí nejstarší parlament na západní polokouli. Hlavou státu ostrovního království je britská královna, kterou zastupuje generální guvernér. Své jméno získal podle dlouhých lián fíkovníků, které vypadají jako vousy.

Ostrov leží ve východní části Malých Antil, označované také jako Návětrné ostrovy. Nejblíže Barbadosu se nacházejí ostrovy Svatý Vincenc a Grenadiny a Svatá Lucie. Má rozlohu 430 km². Období dešťů zde trvá přibližně od června do listopadu, ostrov pak poměrně často sužují hurikány a tropické bouře.

Hlavní zisky v posledních letech pocházejí z turistiky a bankovnictví. Z téměř 290 tisíc obyvatel tvoří přibližně 90 procent černoši, zbývající část tvoří běloši, Asiaté a míšenci.

Mapy © Google

V tropickém podnebí je třeba domy pečlivě udržovat

V tropickém podnebí je třeba domy pečlivě udržovat

Bydlení milionářů

Jak bydlí milionáři na Barbadosu - čtvrtý díl seriálu BBC - uvádí Česká televize v sobotu 3. října v 15:40 na druhém programu.