Vnitro vře kvůli nevraživosti, Pecina se zbavuje Langrových lidí

  • 393
Spor o náměstka Zdeňka Zajíčka se stal jednou z bitev mezi ODS a ČSSD o ministerstvo vnitra. Za pětiměsíčního vedení Martina Peciny se ale na úřadě i v policii odehrálo změn mnohem více.

Když Pecina nastupoval do úřadu, politici předpokládali, že ačkoli byl nominován ČSSD, nebude v resortu provádět žádné zásadní personální změny, jak se na tom údajně dohodly hlavní strany při jmenování úřednické vlády 9. května.

Jenže už 1. června Pecina jmenoval novým prvním náměstkem bývalého šéfa protidrogové centrály Jiřího Komorouse, absolventa školy StB. Ten nahradil ve funkci Jaroslava Salivara, známého svými dobrými vztahy s bývalým ministrem Ivanem Langrem.

V polovině června pak Pecina odvolal náměstka pro ekonomiku a provoz Jiřího Jirku, jehož vystřídala Světlana Kubíková.

Kritiku těchto změn Pecina odmítal s tím, že všichni nově jmenovaní lidé jsou odborníci a funkce náměstka není politická. Přitom právě podle politického klíče ale byli náměstci do funkcí jmenováni. Odcházející měli většinou blízko právě k ODS. Na druhou stranu stejně postupoval i Ivan Langer, když se v roce 2006 stal ministrem.

Peníze až na prvním místě

Se změnami také nabíral na intenzitě osobní spor mezi Pecinou a Langrem. Zatímco těsně po nástupu do funkce Pecina až úzkostlivě dbal na to, aby nebyl označován za toho, kdo pomlouvá předchůdce, za několik měsíců už naznačuje, že například za Langrovým rozhodnutím prodat lázeňské domy patřící vnitru může být korupce.

To mu bývalý ministr vrací téměř permanentní kritikou všeho, co Pecina v čele ministerstva udělá.

Další zásah do Langrových řad přišel na konci srpna, kdy odešel do civilu náměstek policejního prezidenta Jiří Houba; údajně mu to nepřímo nařídil policejní prezident Oldřich Martinů. O Houbovi se přitom mluvilo jako o Langrově prodloužené ruce umožňující politikovi Langrovi získávat informace a zasahovat do konkrétních trestních kauz.

Poslední a zatím nejostřejší střet se odehrál ve čtvrtek, kdy na funkci rezignoval Zdeněk Zajíček nominovaný na vnitro za ODS. Z ministerstva odešel kvůli omezení svých pravomocí.

ODS vzápětí požádala premiéra Jana Fischera, aby Pecinu okamžitě odvolal. Ten sice dnes svého ministra podržel, ODS chce ale o změně jednat i na pondělní schůzce šéfů politických stran o mandátu vlády.

Zajíček byl přitom označován za jakéhosi "Janotu" ministerstva vnitra, jednoho z mála úředníků, který dokonale rozumí své oblasti, v tomto případě státní správě a její elektronizaci.

Podle některých lidí z vnitra je důvod okleštění Zajíčkových pravomocí jednoduchý. Pecina prý chce mít pod kontrolou peníze z evropských fondů, jejichž největší část šla právě přes Zajíčka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video