Student Martin Miklica se zúčastnil prestižní soutěže Malý princ | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský student počítá, že roboti budou nejlepší zemědělci

  • 1
Projektem robota, který pěstuje rostliny, dokázal zaujmout porotce světového renomé. Brněnský student průmyslového designu Martin Miklica před týdnem bojoval o první místo v soutěži Electrolux Design Laboratory v Londýně.

Projekt Malý princ, s nímž jel na londýnské designové finále, zůstává jen pouhým návrhem. Pro soutěž měl přijít s přístrojem, který lidstvo využije za devadesát let. Jeho robot je tedy pouhým obalem. "Design je udělán tak, aby vypadal roztomile," přiznává vysokoškolák.

Není to náhoda, Malý princ by měl sloužit prvním lidem na Marsu nejen jako zdroj čerstvých potravin, ale i jako domácí mazlíček. Hlavní funkcí je však pěstování rostlin ve ztížených podmínkách. - čtěte Čech vymyslel skleník pro Mars. Dostal se mezi 8 nejlepších designérů na světě

Mladý designér počítal s tím, že si roboti v budoucnu vše potřebné vypočítají. A stanou se lepšími zemědělci. "Roboti třeba přesně určí, kolik světla a tmy jednotlivá rostlina potřebuje. Tyto informace si navíc rychle předají díky bezdrátové síti," vidí potenciál v umělé inteligenci třiadvacetiletý Brňan.

Jeho stroj tak zatím vypadá jako bílá koule s barevným okem, která má naspodu čtyři vyklápěcí nohy a navrchu poklop pro rostlinu. Do poklopu se bude vhánět přesně určené množství vody a potřebných živin. Lidé na Marsu si tak díky princovi budou moct vypěstovat rajčata či melouny.

S touto vizí však mezi sedmi dalšími konkurenty ze zahraničí Miklica neuspěl. Prezentace robota se mu povedla, bez problémů ustál i následnou kritiku porotců. Byl proto smutný, že nevyhrál alespoň jedno ze třech placených míst.

"Ale uvědomil jsem si, že jsem vyhrál všechno ostatní kromě peněz," nezoufá si student čtvrtého ročníku vysoké školy. Přestože byl v Londýně jen na pět dnů, jeho pohled na budoucnost se rychle změnil. Zjistil, že ve světě pracují ve firmách hlavně designéři s bakalářským titulem. "U nás musí mít každý inženýrský titul," diví se. Kdyby teď dostal zajímavou nabídku, neváhal by.

I v tomto směru mu londýnské klání pomohlo. Ozvala se mu třeba firma Ubisoft zaměřená na počítačové hry. Díky svému "kosmickému" nápadu byl vedoucím soutěže doporučen i Constance Adamsové, architektce vesmírného programu.

Malého prince by prý mohl představit příští rok v Praze na kongresu Mezinárodní astronautické federace. "Museli by to brát jako vtip. Oproti nim o astronautice nic nevím," dodává skromně Miklica.