Občanů nám je líto, ale bráníme se jako každá jiná firma, vysvětluje místopředseda ODS David Vodrážka. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ať nám zbytečnou kampaň zaplatí občané, dožaduje se druhý muž ODS

  • 1851
Stát a Ústavní soud nám zrušil volby, tak ať nám za ně občané zaplatí. Zhruba to lidem vzkazuje druhý muž ODS David Vodrážka. Svůj plán oznámil v rozhovoru, který odvysílá Frekvence 1 v sobotu navečer. Rozhlasová stanice ho včera přednostně poskytla MF DNES. Vedení ODS se od Vodrážky distancovalo.

"Chceme od státu nahradit milionové škody, které nám vznikly kvůli předvolební kampani. Jako první místopředseda nemůžu přijít před členy strany, říci, že jsme vyhodili tolik a tolik milionů z okna a že jedeme dál," upřesnil pak pro MF DNES Vodrážka.

Dodává, že podání žaloby na náhradu škody musí ještě odhlasovat nejvyšší stranické vedení. ODS, která plánovala za předvolební kampaň utratit asi 200 milionů korun, v době hospodářské krize chce, aby jí zmařenou kampaň zaplatili daňoví poplatníci.

Jak největší pravicová strana svým voličům vysvětlí, že v době propouštění a tvrdých rozpočtových škrtů bude chtít, aby její billboardy a předvolební mítinky platila děravá státní pokladna?

"Úplně stejně by se mohli lidé zeptat: Nemohl si tohle uvědomit Ústavní soud, když rozhodoval o zrušení voleb?" argumentuje Vodrážka.

Citace "blba z Horní Dolní"?

Předseda strany Mirek Topolánek reagoval na Vodrážkovy návrhy dvě hodiny před půlnocí, kdy poprvé odpověděl na otázky, které mu v podvečer MF DNES poslala.

"Není to pravda, my to neuděláme. ODS se od tohoto návrhu distancuje," řekl. Na dotaz, jak tedy chápe slova svého prvního místopředsedy, zvýšil hlas: "Prostě říkám, že to ODS neudělá! To byste příště mohli citovat blba z Horní Dolní a vydávat jeho slova za názor ODS."

Dopoledne se k Topolánkovi přidali i další straníci. "ODS nikdy neuvažovala o tom, že by podávala žalobu. Vedení strany o tom nikdy nejednalo. Možná se David vyjádřil nepřesně, ale toto jsou fakta," prohlásil místopředseda a šéf volební kampaně Ivan Langer. "V žádném případě nepřichází v úvahu, že bychom žalovali stát," přidal se předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Znepokojení občanských demokratů je pochopitelné: ODS by v době hospodářské krize voličům těžko vysvětlovala, že chce po daňových poplatnících zaplatit zmařenou kampaň.

Ústavní právníci považují za sporné, zda vůbec lze zrušení voleb Ústavním soudem napadnout u soudu a domáhat se náhrady škody. "Myslím si, že šance na úspěch případné žaloby by byla hodně malá," říká právník Jan Kysela z pražské právnické fakulty.

ČSSD: Žaloba je sympatická

Šéf socialistů Jiří Paroubek MF DNES řekl, že žalobu od ODS považuje za "sympatickou". ČSSD se k ní však nepřipojí.

"Naši právníci řekli, že bychom neměli s něčím podobným žádnou šanci. Proto o žalobě na stát už neuvažujeme," řekl Paroubek, který se s Topolánkem shodne snad jen v jednom – v odporu k Ústavnímu soudu.

Menší strany, zelení a TOP 09, náhradu od státu za zmařené volby také nechtějí. "Pro nás má vyšší hodnotu ústavní pořádek a autorita Ústavního soudu než stranická pokladna," řekl předseda zelených Ondřej Liška.

"Pokládal bych to za velmi nešťastné, TOP 09 nic takového dělat nebude," říká předák nově vzniklé strany Miroslav Kalousek.

Zatímco ODS i ČSSD umějí soustředit velké peníze, odložení voleb na rok 2010 více poškodí malé strany. Ty si už další kampaň mohou dovolit zaplatit jen stěží.

vodrážka: peníze za kampaň jsme vyhodili oknem. chceme je zpátky

Vyhodili jsme peníze na kampaň oknem a chceme je zpátky od státu. První místopředseda ODS David Vodrážka včera prohlásil, že strana bude žádat odškodné za "zrušení" předčasných voleb. "Zaplatí to občané," řekl moderátorovi Frekvence 1 Luboši X. Veselému. Rozhovor vysílá stanice v sobotu v 17.30.

Váš stranický kolega – bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil – před pár dny uvedl, že je možné, že politické strany budou žádat od státu odškodnění za to, že investovaly prostředky do kampaně, ale volby se teď nekonají? Je to možné i v případě ODS?

Ano, je to možné. Byla tady zmařená nějaká investice, když jsme v dobré víře přistupovali k tomu, že budou volby. Otázka je, jestli stát naše případné podání uzná nebo jestli nezávislý soud řekne, že můžeme požadovat odškodnění a v jaké výši.

Už jste to podali?

Vyčíslujeme teprve škodu.

Kolik to může být peněz?

Nechci spekulovat, vyčíslujeme... Neřeknu vám žádnou cifru.

Jsou to stovky milionů?

Nebudou to stovky milionů, ale miliony určitě.

Desítky milionů?

Víc vám k tomu opravdu neřeknu. Nechci podávat zavádějící informaci, když nemám vyčísleno, kolik je zmařeno. Některé plochy ještě nabízíme k prodeji, to znamená, že se přeprodávají jiným organizacím. Snažíme se získat ty peníze komerčně.

Ale v desítkách milionů to přece musí být...

Teoreticky je to možné, ale nemám to opravdu vyčísleno.

A kdo vám to zaplatí?

Já vím, kam míříte. Zaplatí to všichni občané – stejně jako jakoukoliv jinou arbitráž se státem.

A není vám nás občanů líto?

Podívejte, Občanská demokratická strana – a každá politická strana – je subjekt s právní subjektivitou, čili my se musíme chovat jako řádní hospodáři, to znamená, že "líto" je hezké slovo, ale my hospodaříme stejně jako kterákoliv firma.

To znamená, že pak bude na nezávislém soudu...

... zda uzná naše nároky.

Uplatňujete je vůči českému státu.

Neuplatňujeme, ale budeme.

Určitě máte k dispozici nějakou právní expertizu, jinak byste do toho nešli, ale kdyby český stát vaše nároky neuznal, jste ochotni se obrátit k mezinárodnímu soudu?

Předbíhal bych, to už jsme moc daleko. Přiznávám, že jsme o tom ještě nikde nejednali, to by byla úplná spekulace.

Víme, že volby budou na jaře. Má ODS dost prostředků na kampaň, když vystřílela tolik peněz už teď?

Budeme muset redukovat finanční prostředky, protože ty dosud vynaložené byly vyhozeny oknem.

Až tak? Není to tak, že lidé si něco zapamatují až do června?

Kampaň má jistá fázování a myslím, že všechny politické strany vyhodily investované peníze oknem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video