Ostrovy v Tichomoří spláchlo tsunami, zemřelo přes 100 lidí

  • 106
Souostroví Samoa v Tichém oceánu zasáhlo podmořské zemětřesení o síle 8,3 stupně Richterovy škály. Otřesy vyvolaly mohutné tsunami, které na ostrovech zabilo více než sto lidí. Úřady upozornily, že počet mrtvých poroste, a vydaly varování před dalším tsunami. Češi mezi obětmi podle dostupných informací nejsou.

Otřesy měly epicentrum asi 190 kilometrů od ostrovů, v hloubce 33 kilometrů, uvedlo Tichomořské středisko pro varování před tsunami. Udeřily včera večer našeho času, tedy dnes brzy ráno místního. Trvaly asi tři minuty a krátce poté už tsunami dorazilo k pobřeží. Zasáhlo hlavně jižní část ostrovů.

Zemětřesení

podívejte se na infografiku

Souostroví Samoa sestává ze třinácti ostrovů a tvoří jej samostatný stát Samoa, který dříve patřil Novému Zélandu, a Americká Samoa, jež je teritoriem USA. Celkem tu žije asi čtvrt milionu lidí.

Údaje o obětech katastrofy se liší. Podle britské BBC je jich minimálně sto, z toho pětadvacet na Americké Samoi. Dalších asi sto padesát lidí je zraněno.

Vlny, před nimiž lidé neumějí varovat

Přečtěte si, v čem spočívá nebezpečí tsunami

"Myslím si, že tato katastrofa neušetřila nikoho," řekl guvernér Americké Samoi Togiola Tulafono. Mezi mrtvými je i jeden jeho příbuzný.

A není to konec, varují úřady. Obětí může být podstatně více, záchranáři nacházejí další a další těla a mnoho lidí mohla vlna spláchnout do moře. Navíc poté, co bylo první varování před tsunami odvoláno, vydaly úřady po pár hodinách nové.

Češi mezi obětmi nejsou

Češi s největší pravděpodobností mezi obětmi nejsou. Radiožurnálu to řekl Radim Pecl z velvyslanectví v australské Canbeře. "Dle dostupných informací by v postižené oblasti neměl být žádný český občan," řekl.

Ambasáda situaci dál sleduje. "Kdyby se měla změnit, tedy, že by někdo byl zasažen, tak bychom se to dřív nebo později dozvěděli," dodal Pecl.

Americký prezident Obama vyhlásil přírodní katastrofu a nařídil poslat pomoc. Tu už slíbily také Austrálie a Nový Zéland.

Následky tsunami na souostroví Samoa v Pacifiku (30. září 2009).

Následky tsunami na souostroví Samoa v Pacifiku (30. září 2009).

Vysoká vlna se v některých plochých pobřežních oblastech dostala až 1,6 kilometru do vnitrozemí. Několik vesnic úplně zlikvidovala, popsali svědci.

"Bylo to strašně rychlé, vlna všechno spláchla," popsal jeden ze svědků Graeme Ansell v místním rádiu. "Zemětřesení bylo strašně silné. Vyběhli jsme z domu a viděli, jak se třesou domy i stromy," řekl jiný svědek

Další zemětřesení zasáhlo Sumatru

- Indonéský ostrov Sumatra zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály. Úřady zatím nevydaly varování před tsunami.

Počet obětí mohl být pravděpodobně mnohem vyšší. Pomohl systém varování prostřednictvím SMS. Díky němu většina lidí včas uprchla do výše položených oblastí.

Přes množství škod i obětí zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tragédie rozrostla do obřích rozměrů té z konce roku 2004, kdy mohutná vlna řádila v Indickém oceánu od Indonésie až po východní Afriku a zabila na 230 tisíc lidí.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue