Angela Merkelová se raduje po zveřejnění prvních odhadů výsledků německých parlamentních voleb. (27. září 2009)

Angela Merkelová se raduje po zveřejnění prvních odhadů výsledků německých parlamentních voleb. (27. září 2009) | foto: AP

Německé volby vyhrála Merkelová, může sestavit vládu pravice

  • 447
Parlamentní volby v Německu vyhráli podle očekávání křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové. Podle konečných výsledků dostali 33,8 procenta hlasů, což je ovšem jejich nejhorší výsledek za 60 let. Mohli by vytvořit koalici s liberály z FDP, které volilo 14,6 procenta Němců.

K urnám přišlo na německé poměry rekordně málo lidí, odvolilo jen kolem 71 procent voličů.

Liberálové z FDP dosáhli nejlepšího výsledku za svou existenci. Sociální demokracie SPD naopak utržila bezprecedentní porážku od druhé světové války a z vládní koalice míří do opozice. Volilo ji jen 23 procent Němců, zatímco před čtyřmi roky to bylo 34,2 procenta.

"Je to hořký den pro SPD ... je to hořká porážka," přiznal její kancléřský kandidát a odcházející ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Do Spolkového sněmu se podle odhadů dostala ještě Levice s 11,9 % hlasů a Zelení s 10,7 procenta.

Konzervativci a liberálové by měli získat 332 mandátů ve Spolkovém sněmu, který má 614 křesel.

"V obtížné situaci se podařilo dospět k této změně vlády," radovala se Merkelová vítaná aplausem spolustraníků. "Dnes večer můžeme slavit... ale nelze zapomenout, že naše země musí vyřešit řadu problémů," připomněla Merkelová hospodářské potíže.

Radost zněla také ze sídla FDP. "Chceme spoluvládnout Německu," prohlásil šéf liberálů Guido Westerwelle.

Vyjednávat o nové koalici se začně příští týden

Vyjednávání o příští německé vládě zahájí vítězné pravicové strany nejpozději příští týden. Merkelová s Westerwellem dolaďují harmonogram koaličních jednání. Kancléřka by chtěla vládu sestavit do 9. listopadu, kdy se bude slavit dvacáté výročí pádu Berlínské zdi.

"Koaliční smlouva by měla být hotová nejpozději za měsíc," oznámil generální tajemník CDU Ronald Pofalla a dodal, že navzdory velkému zadlužení by se v příštích letech měly snížit daně ze mzdy a z příjmu.

O snižování daní promluvila i německá kancléřka, neuvedla ale žádný termín. "Chceme udělat dva kroky...a to může být v roce 2011 nebo 2012, nebo v letech 2011 a 2013, či v roce 2012 a 2013. Jsou tu tyto tři možnosti," řekla po ranní tiskové konferenci.

Předseda FDP Guido Westerwelle po zveřejnění prvních odhadů výsledků německých parlamentních voleb. (27. září 2009)Odcházející ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier z SPD po zveřejnění prvních odhadů výsledků německých parlamentních voleb. (27. září 2009)

Německé volby byly dramatem až do poslední chvíle. Ještě den před volbami totiž až třetina voličů nebyla rozhodnutá, komu nakonec svůj hlas odevzdá. A některým z nich to vydrželo až do volební neděle.

"Bylo těžké se rozhodnout, koho volit, ale věděla jsem, koho ve vládě určitě nechci a to mi pomohlo," řekla například při odchodu z volební místnosti devětačtyřicetiletá berlínská zdravotní sestra Katrin Rivierová. - více o volební dnu v Německu čtěte zde

I přesto si křesťanští demokraté (CDU/CSU) udržovali v předvolebních průzkumech před sociálními demokraty (SPD) slušný náskok. Ten se ztenčil až po předvolební debatě, kde se "Angie", jak se Merkelové v Německu přezdívá, utkala s lídrem SPD Frankem-Walterem Steinmeierem.

Pokud by křesťané s liberály nezískali dost hlasů, musela by zřejmě pokračovat velká koalice CDU s SPD, kterou Němci dobře znají z uplynulých čtyř let. Jiné možnosti v podstatě neexistují, protože si partaje spolupráci s menšími subjekty z různých důvodů zakázaly.

Volby provázely jen malé nesrovnalosti. Nakonec se nevyplnila ani videoposelství, ve kterých Al-Kajda Němcům vyhrožovala, že pokud nezvolí strany, které prosazují stažení vojsk z Afghánistánu, tak zkropí volební den krví.

ANGELA MERKELOVÁ

Angela Merkelová- Kancléřka Angela Merkelová je na sklonku svého prvního funkčního období jedním z nejoblíbenějších německých politiků. Časopis Forbes ji čtyřikrát po sobě zvolil nejmocnější ženou světa a na mezinárodním poli sklidila řadu pochvalných reakcí.

- Domácí publikum je kritičtější zejména kvůli jejím ústupkům z někdejších plánů na reformu daňového a sociálního systému, z nichž na konci funkčního období zbylo jen torzo. Nicméně i kritici vesměs uznávají, že Merkelová obratně využívá svoji vysoce vyvinutou schopnost moderovat spory a nalézat konsenzuální řešení.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue