Strany se nedohodly na úsporném balíčku, Paroubek popřel dohodu

  • 2095
Jiří Paroubek rozbil včerejší kompromisy stran a před jednáním poslanců o úsporném balíčku vystupňoval požadavky ČSSD. Šance na přijetí změn, které by příští rok pocítil v Česku každý, značně klesla. Rozhodnout se mělo třeba o zvýšení daní, škrtech v dávkách nebo nižších platech úředníků. Šéf ČSSD trval na vyšších podporách v nezaměstnanosti.

Včerejší dohoda stranických odborníků přitom naznačovala, že by opatření mohla projít, dnes ale ČSSD otočila a chce dohodu pozměnit.

"K celkovému uměleckému dojmu z jednání mi tady chyběli jen marťani," poznamenal Miroslav Kalousek, když odcházel z dnešního jednání lídrů stran. Na něm se měli politici dohodnout na společném pozměňovacím návrhu, který by dával naději na přijetí celého balíčku.

Sledujte Jednání poslanců on-line zde

Dění ve Sněmovně nabízí iDNES.cz v on-line reportáži

Pod návrh se ale nechtěla podepsat na dnešním jednání lídrů stran ČSSD, která chtěla, aby se příští rok nesnižovala podpora v nezaměstnanosti. S tím ostatní nesouhlasily.

Šéf ČSSD: Dohodli jsme se jinak

Jiří Paroubek má pro svůj obrat vysvětlení. Myslel si prý, když včera odcházel z Kramářovy vily, že součástí dohody, k níž tam došlo, je také zrušení omezení podpor v nezaměstnanosti.

Pád dohody ještě neznamená, že hlasování o úsporném balíčku neproběhne. Procedura ve Sněmovně bude zřejmě taková, že vedle společného balíčku sociální demokraté předloží svůj pozměňovací návrh. Pokud neprojde, nechtěl Paroubek říct, jak budou poslanci ČSSD hlasovat v závěrečném schvalování celého souboru opatření.

Podle původního plánu měl vzniknout jeden velký pozměňovací návrh, pod který by se podepsali poslanci všech parlamentních stran.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška ČTK řekl, že kdyby prošly samostatné návrhy ČSSD a KDU-ČSL, znamenalo by to navýšení schodku o zhruba 1,5 miliardy korun. Zelení nebudou souhlasit s těmito úpravami, pro balíček jako celek ale ruku zvednou.

Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že jeho strana nepodá žádný pozměňovací návrh. Balíček jako celek ale podpoří. Lidovci budou zřejmě požadovat vyšší zdanění hazardu.

Středeční dohoda už neplatí

Zástupci stran včera uzavřeli obchod. Z Janotova balíčku měly vypadnout některé návrhy tak, aby to uspokojilo levici i pravici. Dohoda říkala, že by porodné zůstalo 13 tisíc a nesnižoval se ani příspěvek na péči a rodičovský příspěvek. Za to požadovala ODS, aby lidé s příjmy nad 145 tisíc měsíčně neplatili vyšší daně.

Kromě vyšších podpor dnes ČSSD trvala také na tom, aby z balíčku vypadla i omezení vyšších přídavků na děti. Oba návrhy byly součástí zákona o šrotovném. - více čtěte Sněmovna přehlasovala Klause, šrotovné bude

Komunisté dnes řekli, že budou podporovat návrh na snížení platů ústavních činitelů o 20 procent. Navíc budou požadovat, aby bylo možné platy snížit i ve firmách se státním podílem. To je například energetická společnost ČEZ, kterou levice často kritizuje.

U úsporného balíčku v podobě, na které se ještě včera straničtí odborníci dohodli, by kvůli několika zmíněným kompromisům narostl deficit na 161 miliard z původních 155,3 miliardy. Už včera se ale k dohodě Mirek Topolánek vyjádřil skepticky. "Až do definitivního hlasování si nejsem tou dohodu jist," řekl večer MF DNES.

Balíček se projednává ve zrychleném řízení a navzdory dohodě tak není jasné, zda ho politici nerozcupují. ODS vadí například zvyšování DPH.

Blog: Paroubkův obrat mohl překvapit jen toho, kdo spadl z Marsu

Vláda Jana Fischera schválila úsporný balíček v pondělí, a pokud ho poslanci neschválí, složí premiér i ministr financí Eduard Janota podle svých slov mandát. Fischer hlasování o balíčku označil za test důvěry své vlády. Dnes Fischer při rozpravě ve Sněmovně upřesnil, že za vyslovení nedůvěry bude pokládat to, pokud by se balíček nějak razantně změní, nebo bude odmítnut.

Součástí balíčku je i návrh na snížení platů ve státní sféře o 4 procenta. To vadí sociálním demokratům, kteří by také nechtěli zkracovat dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Kromě jiného soubor legislativních změn ruší i nedávno přijatý zákon o šrotovném a podpora je právě jeho součástí.

současná podoba balíčku


- Zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento. ČSSD ale vadí, že by podražily i léky a potraviny.

- Důchody by příští rok nerostly. Inflace bude nízká, tudíž k tomu vláda není povinna. Levice chce přesto důchodcům přidat.

- Zvýšení spotřební daně (podraží benzin, alkohol i tabák).

- Státním úředníkům klesnou mzdy o 4 procenta, také politici si sáhnou na mzdy.

- Zruší se zákon o šrotovném, tedy nejen podpora automobilek, ale i prodloužení doby pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti nebo slevy pro firmy týkající se odvodů na sociální pojištění.

- Strop pro odvody sociálního pojištění se posune na šestinásobek hrubé mzdy.

- Nižší než plánované navýšení plateb státu na zdravotní pojištění.

- Zdanění náhrad ústavních činitelů.

- Ponechání sazby na nemocenské pojištění v úrovni roku 2009, tj. nesnižovat o 0,9 procentního bodu u zaměstnavatelů.


Z balíčku vypadlo:
-Vyšší zdanění lidí s příjmem nad 145 tisíc Kč měsíčně. Nově měla daň činit 23 procent.
-Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent, snížení porodného na 10 tisíc.
-Snížení příspěvků na péči.

,