Kaddáfí nakonec v New Yorku rozložil stan na pozemku Donalda Trumpa

  • 65
Po mnoha dnech "útrap" našel libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v New Yorku místo pro svůj beduínský stan. Rozložil ho v Bedfordu, vesnici boháčů na severním předměstí New Yorku. Konkrétně na zahradě honosného sídla Seven Springs, které patří magnátovi Donaldu Trumpovi. Stavbu stanu přijel zastavit místní úředník s tím, že je proti předpisům.

Místní televize poslala nad sídlo vrtulník s kamerou. A ta zachytila, že Kaddáfího stan už stojí v zahradě. Místní zastupitelé také nechali kolem Seven Springs instalovat cedule zakazující parkování.

Že si Kaddáfího přistřešek nakonec našel svůj "plácek", potvrdil i zdroj z ministerstva zahraničí. Libyjský vůdce ho zřejmě bude využívat jen k odpočinku a zábavě, přespávat bude v sídle libyjské diplomatické mise na Manhattanu, napsaly The Times.

Kaddáfího stan v zahradách římské vily

Kaddáfího stan v zahradě vily v Římě letos v červnu

O přítomnosti Kaddáfího v klidném Bedfordu ví i místní policie - včera během dne ji upozornili agenti tajné služby.

Ví ale i multimilionář Donald Trump, kdo že mu to kempuje na zahradě? "Nemovitost byla na krátkou dobu pronajata blízkovýchodním partnerům, kteří mohou, ale nemusejí mít vztah k panu Kaddáfímu. Zabýváme se tím," uvedla Trumpova společnost v prohlášení.

Seven Springs je luxusní sídlo s pozemkem o rozloze 86 hektarů. Samotný dům má 3 600 metrů čtverečních a dříve ho vlastnili i Rockefellerové.

"Nikdo tam nemluvil anglicky"

Zdejším politikům se Kaddáfího přítomnost nelíbí. "Právně neexistuje způsob, jak něčemu takovému zabránit. Je hlavou státu, přestože má dlouhou osobní historii teroristy. Nicméně z mého pohledu není v okresu Westchester vítán," řekl zastupitel Andy Spano.

Úřady se ovšem pokusily stavbu přerušit. Když byl stan napůl vztyčený, přijel na místo stzavební inspektor a chtěl další práci zastavit. Jenže nikdo z dělníků nemluvil anglicky. Agentura Reuters napsala, že není jasné, jak to nakonec dopadlo. Ale soudě dle zmíněných záběrů z vrtulníku stan stojí. Jaký předpis konkrétně Kaddáfího beduínský přistřešek porušuje, také není zřejmé.

Kongresman John Hall řekl, že kvůli Kaddáfímu kontaktoval ministerstvo zahraničí. "Tento sponzor terorismu tu není vítán," řekl. "Mnoho lidí z této oblasti bylo děsivě zavražděno v letadle PanAm. Kaddáfího přítomnost v naší komunitě je další políček do tváře vzpomínek rodin obětí," dodal.

Hall mluvil o teroristickém útoku z prosince 1988. Na palubě letadla americké společnosti PanAm, které mířilo z Londýna právě do New Yorku, vybuchla bomba. Stroj se zřítil na skotské městečko Lockerbie, zemřelo celkem 270 lidí, z toho 259 v letadle a jedenáct na zemi. Drtivou většinu pasažérů tvořili Američané - a mnoho z nich bylo z New Yorku.

Za atentát, dodnes nejhorší v dějinách Británie, byl odsouzen jediný muž - v roce 2001 dostal doživotí bývalý libyjský agent Abdal Basat Muhammad Midžrahí. Seděl ve skotském vězení. Ale vláda v Edinburghu před několika týdny 57letého muže pustila - ze zdravotních důvodů, kvůli rakovině prostaty v konečném stádiu. - o Midžrahím si přečtěte zde

Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti (9. září 2009)

Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti (9. září 2009)

Mnoho z pozůstalých to pobouřilo, navíc pak ještě museli sledovat, jak Libyjci vítají Midžrahího na letišti v Tripolisu jako národního hrdinu.

V té době už se vědělo, že Muammar Kaddáfí pojede na svou první návštěvu USA, konkrétně do new Yorku na Valné shromáždění OSN. - přečtěte si Kaddáfí pojede do New Yorku, pozůstalí po obětech Lockerbie zuří

Kaddáfí podle médií přijel včera. Dnes přednese v OSN řeč, údajně hned po americkém prezidentu Baracku Obamovi. Pozůstalí po obětech Lockerbie (a nejen oni) se proti němu chystají protestovat.

Jak Kaddáfí hledal místo pro stan

Trumpovo sídlo v Badfordu nebylo zdaleka první, které Kaddáfího lidé zkoušeli získat. Původně chtěl plukovník "kempovat" rovnou v Central Parku. To mu úřady zakázaly. Pak to zkoušel v Englewoodu v zahradě domu, který patří Libyjcům. Vyhnala ho vlna odporu místních obyvatel i radních. Nevyšel ani pokud pronajmout luxusní vilu na horním Manhattanu, při kterém se Libyjci dokonce vydávali za nizozemské diplomaty. - více se dočtete zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video