Vítězství vzala Letenským penalta v poslední minutě: Sparta - Eindhoven 2:2

• 419
Fotbalisté Sparty mají v Evropské lize první bod. V domácím duelu s Eindhovenem byli lepší, ale gól na 2:2 inkasovali až v poslední minutě z penalty. Za domácí skórovali Hubník a Zeman, za Eindhoven dvakrát střídající Reis.

Sparťané byli lepším týmem, ale neuhlídali dvě standardní situace. V poslední minutě při rohovém kopu skotský sudí McDonald odpískal faul za atak Wilfrieda na Lazoviče, ač míč letěl mimo tuto dvojici.

"Vítězství nám vzal někdo jiný než soupeř," řekl sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Ve druhém utkání skupiny K rumunská Kluž porazila Kodaň 2:0. Právě na hřiště dánského klubu míří sparťané na příští utkání.

Penalta proti Spartě za faul Bonyho Wilfrieda

KRITICKÁ CHVÍLE. Rozhodčí Douglas McDonald nařizuje penaltu proti Spartě za faul Bonyho Wilfrieda.

Hned v 1. minutě sice Pamičův náhradník Hoheneder "přihrál" míč ke střele Lazovičovi, ale jinak sparťané nejsilnější zbraň Eindhovenu zdařile eliminovali. Předností nizozemského celku totiž bývá drtivá ofenziva, jenže ta se prostě nekonala.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

A tak se na Letné dlouhé minuty hrál nezáživný fotbal ve středu hřiště, protože v útočné fázi se nedokázala prosadit ani Sparta. Wilfried se sice v přední linii snažil, nabízel se, vyhrával hlavičkové souboje, ale spoluhráči ze zálohy ho většinou nepřesnými míči nenacházeli.

V první půli tak vzrušily vlastně jen tři okamžiky.

Úvodní Lazovičova dělovka nad po Hohenederově chybě, ve 3. minutě nádherná Holendova bomba ze sedmnácti metrů, po níž míč prosvištěl těsně nad břevnem a po půlhodině hry skvělý pokus Zemana, při němž se akrobatickým zákrokem vyznamenal brankář Isaksson.

Na opačné straně hřiště si pak gólman Blažek zkušeně pohlídal jedovku z úhlu, kterou na něj vyslal maďarský střelec Dzsudzsák.

Skotský sudí byl přísnější na sparťany, s bohorovným klidem faul neodpískal ani poté, když dva protihráči před šestnáctkou nemilosrdně semleli pronikajícího Kušníra.

Za chvíli ovšem pan McDonald přímý kop z výhodné pozice domácím daroval, avšak Zeman pálil jen do zdi. Dalšího přímého kopu těsně před poločasem se ujal Žofčák, ale přestřelil.

Úvodní minuty druhé půle: totální fotbalová nuda.

Živou vodou polil Letnou až v 57. minutě domácí útočník Wilfried: na šestnáctce se elegantně zbavil protihráče a vyslal projektil snad jen centimetry nad břevno.

Eindhoven: Andreas Isaksson

Sparťané ožili, s nimi i diváci. Eindhoven pak prožil složité chvíle, brankář Isaksson zaváhal při Kušnírově centru a míč skončil na tyči, přišly závary, při nichž hosté jen odkopávali, výborný pohyblivý Wilfried střílel znovu, těsně vedle.

A gólman Blažek? Byl bez práce a po víc než hodině zápasu ho musel pobavit žertovný soupeřův pokus z přímého kopu. Míč se totiž lehkým obloučkem snesl do Blažkovy náruče.

Potom konečně přišla chvíle, kdy sparťané nemohoucnosti přeceňovaného Eindhovenu dokázali využít. Míč po Zemanově centru z přímého kopu přistál na hlavě naběhnuvšího Hubníka a Sparta vedla 1:0!

To hosty probudilo, zvýšili aktivitu, a když deset minut před koncem propadl míč po přímém kopu k nohám Reise, bylo vyrovnáno.

V závěru se sparťané sympaticky snažili o vítěznou branku, hlediště je hnalo na zteč a domácí tohle volání vyslyšeli. Po nádherné kombinační akci a vyšachování soupeřovy obrany zkušeně zakončoval trefou k tyči Zeman!

Ale tři body Chovancovu mužstvu souzeny nebyly. V hektickém závěru při skrumáži před Blažkem po rohovém kopu odpískal sudí penaltu a Reis z ní vyrovnal na konečných 2:2.