Bém: Nechci zhoršovat mizerii vymezováním se vůči Topolánkovi

  • 44
Pražský primátor Pavel Bém je známý jako horolezec. Současnou politiku ale vidí spíš jako ring, kde se stále rozdávají a vracejí údery. On teď nabízí spolupráci. "Další turbulence uvnitř ODS by jen zhoršily mizernou situaci," říká v rozhovoru iDNES.cz.

Máte pochopení pro to, že ČSSD, která měsíce volala po předčasných volbách, je nyní odmítá?
Já pro to absolutně nemám pochopení. Jediným rozumným půdorysem a řešením současné politické krize bylo vypsat předčasné volby, znovu rozdat karty a najít půdorys pro politickou dohodu po volbách. To se nestalo, protože do toho primárně vstoupil Ústavní soud, v tom má pan prezident Klaus pravdu. Krok sociální demokracie je v tomto ohledu skutečně ranou pod pás.

Nevrátila ČSSD pouze úder ODS, která podle některých spekulací za původním odkladem voleb kvůli Melčákově stížnosti stála?
Já příliš nefandím spekulacím tohoto typu. Nemám žádná fakta, která by tuto hypotézu mohla potvrdit, upřímně se přiznám, že jí nevěřím. Na druhou stranu to, že tím socialisté mohou vracet úder - no to asi nejspíše ano. Když se podíváme na vývoj české politiky v posledních možná osmi letech, tak se neděje nic jiného, než že se rozdávají a vracejí nějaké údery. Pro naši zemi je každý další úder zničující a už z tohoto důvodu to považuji za krok nikoli chybný, ale - řečeno lékařskou terminologií - za krok s naprosto maligním dopadem do české politické scény.

Pavel Bém

Od roku 2002 je Pavel Bém pražským primátorem. Do loňského prosince byl prvním místopředsedou ODS, v závěru se ostře vymezoval vůči politice předsedy Mirka Topolánka. Na kongresu zcela vypadl z nejužšího vedení strany. Patří k příznivcům zakladatele ODS, prezidenta Václava Klause, který stranu opustil. 

Předseda ODS se v úterý vzdal svého mandátu poslance. Rozumíte tomu kroku? Co tím chtěl voličům říci?
Mirek Topolánek už v historii udělal celou řadu rychlých a emotivních rozhodnutí. Nechce se mi ale věřit, že by tento krok byl právě takovým unáhleným rozhodnutím. Já si myslím, že Mirek Topolánek má v hlavě druhý plán a věřím jeho slovům, když říká - chci si uvolnit ruce pro to, abych mohl konsolidovat ODS.

Nepřipravuje si cestu k postu eurokomisaře?
Ani tuto hypotézu nechci považovat za relevantní.

Ale v jednom rozhovoru připustil, že to je lákavá nabídka.
Tak samozřejmě každý politik vždycky přemýšlí o alternativních variantách a politických exitech. Nemohu vyloučit, že Mirek Topolánek totéž dělá i ve vztahu k této funkci, už s ohledem na skutečnost, že pokud nebudeme schopni se dohodnout na nějakém jménu eurokomisaře, tak je dost dobře možné, že o něj přijdeme, protože nám ujede vlak. Ale nechci věřit tomu, že by to byl primární cíl. Myslím, že primární je hledání řešení, jak stávající krizi ukončit a najít nějakou širší politickou shodu. To nás čeká a to je úkol pro politické lídry. 

Neznamená složení mandátu oslabení jeho pozice v ODS?
Souhlasím s prvním místopředsedou Davidem Vodrážkou, že význam lídrovské síly vedení poslaneckého klubu je v tuto chvíli dokonce bych řekl rozhodující. A z tohoto pohledu to trochu oslabení je. Ale politika je jakousi houpačkou, kde nějaká oslabení paradoxně přinášejí posílení v jiných ohledech a aspektech. Každopádně to Topolánkovi dává dostatek manévrovacího prostoru pro práci uvnitř ODS, ta to určitě potřebuje. Ale myslím si, že těžiště a role Poslanecké sněmovny je zvláště v časech krize obrovské.

Není to výhodou pro vás? Přece jen jste jeho nejsilnější rival ve straně. Nechystáte se trochu vyplnit to místo, které teď Topolánek uvolnil?
Jestli jste si všiml, v posledních měsících se zdržuji komentářů, které by mohly být vnímány jako rivalství či jako vymezování se vůči Mirku Topolánkovi či komukoli jinému z vedení. A dělám to úmyslně a vědomě, protože tvrdím, že politika je místem, kde se střetávají ideje, ale kromě toho také místem, kde se musí hledat politické dohody. A taková spolupráce je nezbytná zvláště v čase ekonomické a politické krize. Další turbulence uvnitř ODS by byly jen dalším torpédem do už tak mizerné stávající situace.

Na podzim bude kongres ODS. Nemá být volební, ale přesto se ptám, zda je možné, že by nakonec byl?
Včera výkonná rada schválila termín i místo konání kongresu jako kongresu nevolebního. V tuto chvíli nemám informace ani indicie, že by byl volební.

Nemůže to někdo navrhnout třeba přímo na kongresu?
Vždy se vše může změnit, ale upozorňuji, že si to nemyslím.

Pokud by přesto volební byl, budete znovu proti Mirku Topolánkovi kandidovat?
Za prvé říkám, že volební není. Říkám, že je nepravděpodobné, že by se volebním stal. Za třetí si nemyslím, že někdo přijde s návrhem, aby se volebním stal a teď už se to ´kdyby´ ve vaší otázce dostává do tak nepravděpodobného kontextu, že by bylo pro mne úsměvné na to odpovídat. Já v tuto chvíli nevěřím na pohádky.

Kdyby ta situace nastala, s pravděpodobností jednoho promile nebo procenta, tak bychom se podle toho museli jako strana zachovat. Nedovedu si představit, že by tam došlo k nějaké dalšímu klání, otevřenému střetu idejí, vizí, jak jsem za tento střet považoval poslední kongres.

A kdyby to nebyl střet, ale jen Mirek Topolánek skutečně odešel do Bruselu, tak předpokládám, že byste měl zájem...
Kdyby taková situace nastala, tak bude muset ODS hledat někoho, kdo nejen bude schopen vyvést zemi z krize, ale kdo bude také schopen přemostit hodně antagonizované skupiny, které dnes uvnitř ODS reálně existují. A nejsem si vůbec jist, jestli to může udělat jeden z účastníků střetu. Skutečně hledejme vnitřní jednotu a stabilitu, jinak nemáme šanci pomýšlet na lídrovskou pozici na české pravicové scéně a na pomyslné vítězství ve volbách, ať budou kdykoli.

Věřím, že už připravené kandidátky kongres potvrdí

Bude znamenat odklad voleb i změnu v kandidátkách? S tou pražskou nebyl Mirek Topolánek spokojený, není nějaká snaha posunout například poslance Marka Bendu výše, než je nyní?
Já myslím, že nikoli a to z jednoho prostého důvodu - všechny kandidátky v primárních volbách vznikly naprosto spravedlivým demokratickým procesem, tajnou volbou o každém kandidátu, alespoň v Praze. Neznám demokratičtější systém než tento. Já ještě navíc tu kandidátku považuji za výbornou. Je to vlastně i dar pražské ODS nejen celé ODS, ale české rozumné konzervativní pravici. To, že se vždycky najde někdo, kdo je nespokojený, to mi přijde jako chabý argument pro to, aby se něco mělo měnit. My určitě budeme na kongresu navrhovat, aby se kandidátky neměnily a zůstaly pro příští volby, ať už budou kdykoli.

Je pravda, že hlavní kancelář chtěla podporovat individuální kampaň Marka Bendy, který je znám jako Topolánkův poslanec, ale ve vaší Praze se umístil na nevolitelném místě?
To nevím, ale výkonná rada ODS schválila pravidla pro vedení kampaně do předčasných voleb a jasně deklarovala závazek nás všech, že nebudeme vést nějaké individuální kroužkovací kampaně. Musím se přiznat, že by mne velmi překvapilo, kdyby hlavní kancelář nebo kdokoli z vedení ODS toto chtěl dělat, protože tím by se zpronevěřil vlastním pravidlům. Kázal by vodu a přitom pil víno, což je druh farizejství, který se v politice příliš nevyplácí. Takže si spíše myslím, že se jedná o fámu, než o realitu. V každém případě je to teď ale jedno, protože kampaně končí.

I když kampaně končí, kdo je pro vás v Praze hlavním soupeřem? Kníže Schwarzenberg nebo paní Zubová...?
Ideovým soupeřem číslo jedna pro nás jsou socialisté, ať už s kýmkoli v čele. Ale samozřejmě TOP 09 či KDU-ČSL či SZ jsou pro nás soupeřem číslo dvě v tom vymezení klasickém, nebo bychom mohli říci klausovském, vůči reprezentatům té nepolitické politiky nebo pravdy a lásky, když to hodně zjednoduším. S nimi bojujeme o ten středopravicový elektorát.

Je jasné, že nebudeme utvářet žádné předvolební spojenectví s TOP 09, protože k tomu jednoduše není důvod. My máme jiný program, než zelení, než lidovci, jiný program než má TOP 09, byť ten program já moc neznám, pouze z efemérních sdělení či palcových novinových titulků. To vždy nabývám dojmu, že novináři toho vědí víc, než možná sami reprezentanti toho konkrétního politického uskupení. Takže soupeřem číslo dvě pro nás je samozřejmě pan kníže a pan Kalousek.

Vaší jedničkou je David Vodrážka. On sám čelí "doma" v Praze 13 velkým problémům - občanská sdružení ho kritizují za to, jak radnici vede, za to, že se z městské části stalo jedno velké staveniště a rejdiště developerů. Vede Vodrážka radnici dobře?
Já jsem měl moc rád předchůdce Davida Vodrážky ve funkci starosty, Petra Bratského. Je to můj skautský kolega, nicméně ani Petr Bratský nikdy nebyl schopen do městské části Praha 13 přivést takové impulsy a tolik finančních prostředků jako David Vodrážka. Je to jeden z nejúspěšnějších pražských starostů, městskou část velmi pozvedl.

Démonizace Janouška dozrála do absurdních rozměrů

V médiích se neustále zmiňuje váš vztah s podnikatelem panem Janouškem. Jak byste ten vztah charakterizoval?
Tisíc položených otázek, tisíc stejných odpovědí. Nijak jinak, než že se známe dlouho, že spolu hrajeme občas nějaký sport, dnes už daleko méně než dříve a tím to pro mne končí. Démonizace postavy pana Janouška je virtuálním příběhem českých médií a dozrála do dnes už absurdních rozměrů, za které by se nemusel stydět Alfréd Jarry (francouzský dramatik, předchůdce absurdního dramatu, pozn. red.) ve svých povídkách a knihách.

Je možné, že Janouškovy kauzy na vás vytahuje například Langerovo křídlo ve straně?
Já mám tu hroznou smůlu, že vím naprosto přesně, kdo tyto kauzy vytahuje a proč je vytahuje. Ale také vím, že kdybych o tom jakýmkoli způsobem mediálně spekuloval, tak bych ODS vůbec nepomohl. Takže si to nechám pro sebe. Jednou o tom napíšu knihu.

Chystáte se? Nebo máte nějakou rozpracovanou?
Mám shodou okolností dvě rozpracované, ale netýkají se politických pamětí, to jsem myslel spíše v nadsázce. Ale ano, mám, dvě knihy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video